Czekasz na wypłatę emerytury w październiku? Możesz ją dostać w innym niż zwykle terminie

2023-10-04 16:03
Emerytury
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator

W niedzielę 15 października w Polsce są wybory. Ale nie dlatego emerytury, które powinny być wypłacane w tym terminie zostaną wysłane lub przelane na konta emerytów dwa dni wcześniej – 13 października. Wynika to z trybu obowiązującego w ZUS, a październik pod tym względem jest miesiącem wyjątkowym.

Spis treści

 1. Wypłata emerytur: jakie są terminy i procedury w ZUS?
 2. Termin wypłaty emerytury w dzień ustawowo wolny od pracy
 3. Wypłata emerytur w październiku 2023
 4. Zmiany w emeryturach z ZUS: kiedy znów więcej pieniędzy dla emerytów?

O wyjątkowość października w odniesieniu do terminu wypłat emerytur i innych świadczeń z ZUS nie decydują tylko wybory, ale w ogóle układ kalendarza.

Wypłata emerytur: jakie są terminy i procedury w ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma stałe dni miesiąca, w które wypłaca świadczenia. Każdy emeryt w kolejnych miesiącach otrzymuje emeryturę w dzień określony w decyzji o przyznaniu świadczenia.

Tego dnia wysłana zostanie do niego emerytura pocztą lub przelana na konto bankowe, jeśli taką wybierze opcję, i tego samego dnia miesiąca wypłacana już emerytura będzie w przyszłości.

Możliwe terminy wypłat emerytur z ZUS to każdego miesiąca następujące dni: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25.

Termin wypłaty emerytury w dzień ustawowo wolny od pracy

Oczywiście jeśli stały termin wypłaty emerytury wypadnie według kalendarza w dzień ustawowo wolny od pracy: sobota, niedziela, święto – ZUS świadczenie wyśle lub przeleje na konto emeryta w innym terminie. Na szczęście, emeryt nie będzie musiał za przyczyną kalendarza czekać na pieniądze dłużej niż zwykle.

Jeśli bowiem kalendarzowo na ten numer dnia miesiąca wypada dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przyspiesza wypłatę i wysyła pieniądze w ostatni dzień roboczy przed tym terminem.

Wypłata emerytur w październiku 2023

Sprawdźmy więc kiedy faktycznie w tym miesiącu, w październiku 2023, ZUS będzie wysyłał i przelewał pieniądz dla emerytów.

 • 1 października – to niedziela, ZUS wysłał więc pieniądze lub przelał na konta już w piątek 29 września,
 • 5 października – to czwartek więc do uprawnionych emerytury zostały wytransferowane dokładnie tego samego dnia, który mają określony w decyzji,
 • 6 października to piątek więc emeryturę należną tego dnia ZUS wypłaci lub przeleje dokładnie w piątek 6,
 • 10 października – to wtorek więc czwarta tura październikowych emerytur wyekspediowana zostanie z ZUS  do uprawnionych we wtorek 8,
 • 15 października – to niedziela więc ZUS przyspieszy transfer emerytur, których wypłata przypada na ten dzień i wyśle je lub przeleje na konta już w piątek 13,
 • 20 października – to piątek więc emeryturę należną tego dnia ZUS wypłaci lub przeleje dokładnie w piątek 20,
 • 25 października – to środa, ostatnia więc tura emerytur należnych za październik zostanie przez ZUS wysłana lub przelana na konta dokładnie tego dnia, w środę 25.

Jak widać w tym miesiącu tylko dwie grupy emerytów dostały bądź dostaną pieniądze innego dnia niż wynika to z ustalonego w decyzji. Poza piątkiem przed październikowymi wyborami – co dopiero nastąpi – byli to emeryci, którym wypłatę ZUS przyspieszył – październikową wypłacił już we wrześniu – ze względu na niedzielę przypadającą 1 października.

Dodajmy, że październik z tylko dwoma przesunięciami na siedem możliwych terminów należy do mniejszości wśród miesięcy. Zazwyczaj kalendarz sprawia, że dzieje się tak w trzech lub czterech przypadkach na siedem możliwych.

Zmiany w emeryturach z ZUS: kiedy znów więcej pieniędzy dla emerytów?

Jak już zaznaczyliśmy, w tym miesiącu zmiany terminów wypłat emerytów sprowadziły się wyłącznie do niedziel 1 i 15 października. W pierwszym przypadku pieniądze dla emerytów wyszły z ZUS już we wrześniu. To oznacza, że dla części osób pobierających świadczenie z ZUS wrzesień był wyjątkowo obfity w kwot przekazane przez ZUS.

Emeryci mający wyznaczony 1 dzień miesiąca jako termin wypłat z ZUS w piątek 1 września dostali wrześniową emeryturę oraz czternastkę za 2023 r. (ok. 8 mln emerytów), a 29 września trzecią kwotę – emeryturę październikową.

Niestety, październik oraz następne miesiące 2023, a także styczeń i luty 2024 r. będą skromne – sprowadzać się będą do kwoty samego świadczenia. Dopiero w marcu 2024 emerytury wzrosną dzięki waloryzacji i zaraz potem wypłacone zostanie pierwsze dodatkowe świadczenie – tak zwana trzynastka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej