Ciepłe Mieszkanie – warunki nowej edycji. Kto otrzyma dofinansowanie na termomodernizację w blokach i na jakich zasadach?

2023-07-07 12:04
Ciepłe Mieszkanie – warunki
Autor: Mariusz Bykowski W Programie Ciepłe Mieszkanie warunki uczestnictwa zmienią się na plus, a kwoty dotacji wzrosną.

W programie Ciepłe Mieszkanie warunki staną się bardziej korzystne dla uczestników. Jak zapowiada NFOŚiGW, z dofinansowania na termomodernizację skorzysta więcej osób, a dotacje wzrosną. Kiedy rozpocznie się nabór wniosków i kto skorzysta z pieniędzy m.in. na wymianę pieca?

Spis treści

 1. Ciepłe Mieszkanie – warunki uczestnictwa. Kto dziś może starać się o dofinansowanie?
 2. Ciepłe Mieszkanie – co zmieni się w 2023 r.? Wyższe dotacje, więcej beneficjentów
 3. Dofinansowanie na termomodernizację dla większej liczby osób
 4. Nowe przedsięwzięcia, na które można uzyskać pieniądze
 5. Wyższe progi dochodowe w programie Ciepłe Mieszkanie 2023
 6. Wyższe dotacje i zwiększony budżet programu
 7. Kiedy Ciepłe Mieszkanie 2023? Nabór wniosków dla gmin ruszy tej jesieni

Ciepłe Mieszkanie – warunki uczestnictwa. Kto dziś może starać się o dofinansowanie?

Program Ciepłe Mieszkanie 2023 pozwala uzyskać dofinansowanie na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jest to więc odpowiednik programu Czyste Powietrze skierowany do osób żyjących w blokach i kamienicach. W ramach programu właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych (oraz posiadacze spółdzielczego prawa do lokalu) mogą uzyskać do 39,9 tys. zł na cele takie jak:

 • wymiana pieca,
 • demontaż starego pieca i podłączenie do wspólnego źródła ciepła dla całego budynku (np. ciepło sieciowe),
 • wymiana okien i drzwi,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Kwota wsparcia zależy od dochodów wnioskodawcy (im niższe, tym wyższą pomoc można uzyskać), planowanego zakresu prac remontowych oraz lokalizacji (w gminach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem przysługują wyższe kwoty). Środki przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem gmin.

Ważne

Nie w każdej gminie można wziąć udział w programie Ciepłe Mieszkanie. Gmina musi zgłosić chęć udziału i spełnić określone warunki stawiane przez NFOŚiGW.

Ciepłe Mieszkanie – co zmieni się w 2023 r.? Wyższe dotacje, więcej beneficjentów

Jak informują enerad.pl i PAP, zasady programu Ciepłe Mieszkanie 2023 będą nieco inne niż w poprzedniej edycji. Nie wszystkie szczegóły są już znane, jednak wiceprezes NFOŚiGW ujawnił, że planowane są następujące zmiany:

 • udział w programie zostanie umożliwiony także najemcy lokali gminnych (mieszkań komunalnych i socjalnych) oraz małym wspólnotom mieszkaniowym (3–7 lokali),
 • dla wspólnot pojawią się nowe cele, na jakie można uzyskać pieniądze,
 • zostaną podwyższone progi dochodowe umożliwiające udział w programie,
 • dotacje wzrosną o ok. 10%,
 • wzrośnie budżet programu.

Poniżej omawiamy szczegółowo najważniejsze z tych zmian.

Dofinansowanie na termomodernizację dla większej liczby osób

Najważniejsza zmiana jest taka, że więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania na termomodernizację. W tegorocznej edycji zostanie bowiem poszerzone grono osób, które mogą wziąć udział w programie.

– Chcemy, żeby w drugim naborze wzięły udział również mniejsze wspólnoty – od 3 do 7 lokali mieszkalnych, ale też najemcy lokali komunalnych w zabudowie wielorodzinnej – zdradził podczas konferencji Paweł Mirowski.

Zobacz też: Najwyższe budynki mieszkalne Warszawy

Ostatnia informacja jest szczególnie istotna, gdyż oznacza, że z Ciepłego Mieszkania 2023 skorzystają nie tylko właściciele lokali. Do tej pory osoby wynajmujące mieszkania komunalne były wykluczone z udziału i nie mogły uzyskać środków na termomodernizację. Dla tysięcy najemców gminnych lokali w programie Ciepłe Mieszkanie warunki zmienią się zatem na lepsze.

Z kolei umożliwienie udziału małym wspólnotom mieszkaniowym oznacza, że możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na inwestycje takie jak np. montaż fotowoltaiki w bloku, co przełoży się na koszty energii dla mieszkańców.

Nowe przedsięwzięcia, na które można uzyskać pieniądze

Z uwagi na dołączenie wspólnot do programu Ciepłe Mieszkanie wprowadzone zostaną także nowe przedsięwzięcia, na które można uzyskać wsparcie. Jak podaje PAP, będą to:

 • kompleksowa wymiana źródeł ciepła w budynku plus ocieplenie i montaż fotowoltaiki,
 • termomodernizacja bez wymiany pieców plus montaż fotowoltaiki.

Warto dodać, że wspólnoty będą mogły jako nowe urządzenie grzewcze wybrać m.in. pompy ciepła.

Wyższe progi dochodowe w programie Ciepłe Mieszkanie 2023

Następną ważną zmianą jest podwyższenie progów dochodowych określających, kto może wziąć udział w programie. Sprawi to, że więcej osób będzie kwalifikowało się do uczestnictwa i uzyskania wsparcia finansowego. Jak podaje BusinessInsider.com.pl, planowane są następujące nowe progi dochodowe:

 • podstawowy poziom dofinansowania – dochód do 135 tys. zł rocznie,
 • podwyższony poziom dofinansowania – 1894 zł miesięcznie na osobę (gospodarstwo domowe wieloosobowe), 2651 zł miesięcznie na osobę (gospodarstwo domowe jednoosobowe),
 • najwyższy poziom dofinansowania – 1090 zł miesięcznie na osobę (wieloosobowe), 1526 zł miesięcznie na osobę (jednoosobowe).

Powyższe zmiany zostały już zatwierdzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wyższe dotacje i zwiększony budżet programu

Kolejna dobra wiadomość dla beneficjentów jest taka, że w programie Ciepłe Mieszkanie 2023 dotacje mają być o ok. 10% wyższe. Nie podano jednak póki co konkretnych kwot.

NFOŚiGW ujawniło też, że szacowany budżet drugiej edycji Ciepłego Mieszkania powinien wynieść około 1 mld zł. Zależy to jednak od tego, czy uda się zasilić program dodatkowymi środkami (ok. 660 mln zł pozostało do wykorzystania z poprzedniej edycji).

Kiedy Ciepłe Mieszkanie 2023? Nabór wniosków dla gmin ruszy tej jesieni

W programie Ciepłe Mieszkanie nabór wniosków jest dwustopniowy. Najpierw gminy zbierają od chętnych wnioski o dofinansowanie, a następnie same wnioskują do NFOŚiGW o pieniądze. W wielu gminach już można składać wnioski – należy zapytać o to w urzędzie gminy, ponieważ każdy samorząd ustala własne terminy naboru. Przykładowe terminy rozpoczęcia naborów w 2023 podano poniżej:

 • Bydgoszcz: 16.05.2023,
 • Bytom: 13.02.2023,
 • Lubin: 18.05.2023,
 • Piekary Śląskie: 13.04.2023,
 • Strzegom: 14.02.2023,
 • Świdnica: 16.02.2023,
 • Tarnowskie Góry: 26.05.2023,
 • Tarnów: 24.04.2023,
 • Włocławek: 23.05.2023.

Z kolei gminy będą mogły wnioskować o środki z NFOŚiGW pod koniec września 2023 r. Trzeba jednak pamiętać, że tym terminem muszą martwić się jedynie urzędnicy obsługujący program.

– Zgodnie z Programem drugi nabór zostanie uruchomiony do 31.12.2023 r., w zależności od dostępności środków – podaje strona programu Ciepłe Mieszkanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej