Będzie rzecznik najemców. Ma chronić interesy osób korzystających z rządowego najmu instytucjonalnego

2023-04-26 6:44
Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkania wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu

Spółka akcyjna Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości jest jednym z głównych graczy na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce. Obecnie korzysta z nich ok. 5 tysięcy najemców. Część tych mieszkań to lokale wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus z możliwością wynajmu na okres przejściowy, a docelowo – przejęcia mieszkania na własność. PFR zakomunikowała, że dla swoich klientów powoła rzecznika najemców.

Spis treści

  1. Czym się zajmie rzecznik najemców?
  2. Najem instytucjonalny w PFR Nieruchomości: gdzie można skorzystać?
  3. Wsparcie finansowa dla mieszkańców

Kiedy taki rzecznik zacznie swoją działalność, na razie nie wiadomo. Aktualnie spółka konsultuje projekt powołania rzecznika najemców z instytucjami działającymi na rynku nieruchomości w Polsce.

Czym się zajmie rzecznik najemców?

PFR Nieruchomości chce, by rzecznik najemców wspierał osoby wynajmujące mieszkania zbudowane przez spółkę w rozwiązywaniu ich problemów. Na kanwie zaś tych doświadczeń operator usługi najmu instytucjonalnego chciałby wypracować docelowo standardy obsługi najemcy na polskim rynku najmu instytucjonalnego.

PFR Nieruchomości oferuje mieszkania na wynajem finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i Funduszu Mieszkań na Wynajem. Spółka powstała, by wspierać rządowy program Mieszkanie Plus. Powstał on między innymi po to, by wspierać budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach na zasadach rynkowych z wykorzystaniem gruntów publicznych. Wsparciem dla najemców jest pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu - Mieszkanie na Start.

Najem instytucjonalny w PFR Nieruchomości: gdzie można skorzystać?

Od 2015 spółka zbudowała około 5 tys. mieszkań przeznaczonych na najem w 40 miejscowościach w całej Polsce, inwestując w te przedsięwzięcia ponad 3 miliardy złotych.

Mieszkania pod wynajem oferowane przez PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w dużych miastach: Gdynia, Katowice, Radom, Kraków, jak i w mniejszych miejscowościach, np. Dębica, Łowicz, Świdnik.

W ostatnim czasie spółka była krytykowana zarówno za jakość budowanych przez nią mieszkań, wysokość czynszów, jak i brak klarownego kalendarza dochodzenia do pełnej własności – w przypadku tych najemców, którzy wybrali taką opcję najmu.

Wsparcie finansowa dla mieszkańców

Warto przypomnieć, że w lutym br. spółka ogłosiła zasady wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców osiedli wybudowanych w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Obecnie oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku.

Przeciętna kwota oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Średnio dla najemcy będzie to 1500 zł oszczędności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej