Będzie nowy podatek od mieszkań. Kto zapłaci więcej od 2023?

2023-01-20 7:53
nowy podatek od mieszkań
Autor: Mariusz Bykowski Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma już projekt ustawy, który podwyższa podatek od nabycia kolejnego mieszkania. Ustawa nie dotyczy zakupu domów jednorodzinnych

Nowy podatek od mieszkań ma dotyczyć tych, którzy kupują nadmiarową liczbę mieszkań. Dokładnie chodzi o szóste mieszkanie. Podatek mają płacić zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Planuje się też ograniczenia w liczbie nabywanych mieszkań. Co wiadomo o rozwiązaniach?

Spis treści

  1. Dla kogo nowy podatek i ograniczenia w zakupie mieszkań?
  2. Od zakupu ilu mieszkań będzie nowy podatek?
  3. Zakup mieszkań z limitem
  4. Ile wyniesie nowy podatek?

Od kilku miesięcy rząd planuje podatek od hurtowego zakupu mieszkań. Dotyczy to głównie funduszy najmu instytucjonalnego. Hurtowy zakup mieszkań, zdaniem ustawodawców, może ograniczać możliwość zaspakajania potrzeb mieszkaniowych Polaków.

Dla kogo nowy podatek i ograniczenia w zakupie mieszkań?

Nowy podatek ma być wymierzony nie tylko w fundusze, czy inne instytucje kupujące hurtowo mieszkania, ale i prywatnych inwestorów.

Chcemy ograniczyć kupowanie mieszkań przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, które hurtowo skupują mieszkania na rynku. Bez względu na to, czy jest to instytucja, czy osoba fizyczna - jeśli hurtowo skupuje mieszkania, to dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, oznacza to wyższe ceny i mniejszy wybór. Chcemy to ograniczyć - zapowiedział też minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Od zakupu ilu mieszkań będzie nowy podatek?

Konkrety projektu nie są jeszcze znane, ale mówi się potocznie, o podatku "5 plus" - wyższym podatkiem zostaną objęte te osoby czy instytucje, które mają 5 lokali mieszkalnych. 

Wyższa stawka podatku będzie dotyczyła zakupu mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Zakup mieszkań z limitem

Projekt ustawy przewiduje też ograniczenia w liczbie nabywanych mieszkań. Właściciel, w tym współwłaściciel co najmniej 5 lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupił w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcący kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mógł nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

Powyższe ograniczenia nie będą mieć zastosowania w przypadku:

  • dziedziczenia,
  • darowizn,
  • wyroków sądowych,
  • egzekucji zobowiązań,
  • a także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty nabywające w celu wynajmowania, czy w ramach najmu społecznego.

Ile wyniesie nowy podatek?

Szef rządu Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że nowy podatek od nieruchomości będzie pobierany poprzez PCC. To podatek od czynności cywilnoprawnych, który odprowadzamy, gdy kupujemy np. mieszkanie, dom, samochód. 

Zgodnie z obecnym kształtem projektu podatek ma wynieść 6%. Obecnie PCC wynosi 2% wartości mieszkania lub domu, który jest przedmiotem transakcji.

Projekt nowych przepisów dotyczący opodatkowania dodatkowych mieszkań ma wkrótce trafić pod obrady rządu.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej