Podatek od nieruchomości 2023 - ile wynoszą nowe stawki? Gdzie podatek jest najwyższy?

2023-01-11 12:59
podatek od nieruchomości 2023
Autor: gettyimages W 2023 będziemy płacić wyższy podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w 2023 idzie w górę. Znane są już nowe stawki podatku od nieruchomości dla poszczególnych miast. 9 z nich zadecydowało o maksymalnych stawkach podatku od nieruchomości przewidzianych przez Ministerstwo Finansów. Jakie są opłaty za podatek od nieruchomości w 2023? Gdzie trzeba płacić najwyższy podatek od nieruchomości w 2023??

Spis treści

 1. Podatek od nieruchomości w 2023 - podwyżka dwucyfrowa!
 2. Jakie maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2023?
 3. Gdzie najwyższy podatek od nieruchomości w 2023?
 4. Podatek od nieruchomości 2023 - nowe stawki dla poszczególnych miast
 5. Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? Terminy
 6. Deklaracja na podatek od nieruchomości - gdzie znaleźć?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości. Podatek muszą zapłacić m.in. właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownicy wieczyści gruntów, w niektórych przypadkach również posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność państwa lub samorządu terytorialnego (np. najemcy lokali użytkowych należących do gminy).

Podatek od nieruchomości w 2023 - podwyżka dwucyfrowa!

We wszystkich miastach wojewódzkich podjęto już decyzje o podniesieniu podatku od nieruchomości. Stawki podatku poszły w górę średnio o 12%.

Warto przypomnieć, że podstawą opodatkowania dla gruntu jest metr kwadratowy powierzchni, zaś dla budynku lub jego części metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Podatek od nieruchomości jest podatkiem, którego kwota obliczana jest w skali rocznej. Osoby fizyczne z zasady płacą podatek w 4 ratach, chyba, że kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy całość płaci się w jednej racie.

Jakie maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2023?

Przypomnijmy, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów na podstawie danych GUS o inflacji za I półrocze. Tym razem wyliczenia pozwoliły podnieść maksymalne stawki podatku o 11,8%. Przykładowo, za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 zł. Za pozostałe grunty będzie to natomiast 0,61 zł. Ta niższa stawka dotyczy też działek pod domami jednorodzinnymi czy blokami mieszkalnymi.

W 2023 roku za metr budynku mieszkalnego zapłacimy za to nie więcej niż 1 zł podatku. W porównaniu do 2022 roku stawka ta wzrośnie więc o 11 gr. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana będzie wynosić ponad 3 zł i nie może przekroczyć 28,78 zł.

Stawki maksymalne podatków od nieruchomości (opracowanie HRE Investments na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

                              Grunt Budynki lub ich części
Rok Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Pozostałe Mieszkalne Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Pozostałe
2022  1,03 zł  0,54 zł  0,89 zł  25,74 zł  8,68 zł
2023  1,16 zł  0,61 zł 0,61 zł  28,78 zł  9,71 zł
Podwyżka  0,13 zł  0,07 zł  0,07 zł  3,04 zł  1,03 zł

Gdzie najwyższy podatek od nieruchomości w 2023?

Najwyższy podatek od nieruchomości zapłacą mieszkańcy aż 9 miast, w których ustalono stawki maksymalne. Są to: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn.

Na nieco niższe stawki podatku od nieruchomości zadecydowały samorządy Krakowa, Opola, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego. Zielona Góra jest jedynym miastem, które zdecydowało o obniżeniu jednego z podatków od nieruchomości w porównaniu z rokiem 2022 roku. Chodzi tutaj konkretnie o podatek od pozostałych budynków lub ich części.

Podatek od nieruchomości 2023 - nowe stawki dla poszczególnych miast

podatek od nieruchomości
Autor: HRE Investments
Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

Podatku od nieruchomości nie płaci się z zasady od gruntów rolnych, zwolnione od podatku są działki w ROD, znajdująca się na nich infrastruktura ogrodowa, a poza tym altany oraz obiekty gospodarcze, które nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35 m². W przypadku spółdzielni podatek od nieruchomości płaci spółdzielnia, która wlicza go w comiesięczne opłaty. Zwolnienia z podatku od nieruchomości może wprowadzić gmina. Jednym z takich przykładów jest:

Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? Terminy

Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości ratalnie, w terminach do:

 • 15 marca,
 • 15 maja,
 • 15 września,
 • 15 listopada danego roku.

Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy całość płaci się w jednej racie, w terminie do 15 marca.

Osoby prawne płacą podatek od nieruchomości miesięcznie, za poszczególne miesiące, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15. dnia każdego miesiąca, a za styczeń - do 31 stycznia. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek z zasady w czterech ratach - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada, tak jak inne osoby fizyczne.

Deklaracja na podatek od nieruchomości - gdzie znaleźć?

Formularze „deklaracji na podatek od nieruchomości”, ale także „informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych" znajdują się w urzędach gmin a także na stronie internetowej - https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/.

Jak liczyć powierzchnię użytkową? Opinia eksperta
Anna Naperty-Wójtowicz, architekt, Projekty Gotowe MURATOR

Nie ulega wątpliwości, że na rynku polskim funkcjonuje równocześnie kilka ustaw, rozporządzeń i norm, w których każda ma swoje własne wytyczne definicji POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ. Często zakres tego co należy uwzględnić w powierzchni użytkowej a co pominąć jest różny lub wręcz sprzeczny w porównaniu do pozostałych funkcjonujących definicji.

Co zrobić aby poprawnie podać wartość powierzchni użytkowej?

 • na początku należy odpowiedzieć na pytanie - jaki jest cel wykonania pomiaru? To powinno uzasadnić i tym samym ułatwić wybór sposobu obliczania powierzchni użytkowej oraz jej zakres.
 • trzeba pamiętać, aby wraz z wskazaniem wartości powierzchni, podać jednocześnie na podstawie jakiej normy i ustawy została ona sporządzona.

Często zdarza się, że pomiar sporządza się w oparciu o normę, która precyzyjnie określa elementy niewymienione w ustawie, takie jak wnęki czy przejścia w ścianach. Jednocześnie resztę pomiaru wykonuje się z uwzględnieniem zapisów wymaganej ustawy, jak np: Ustawy o ochronie praw lokatorów, która wyklucza z pomiaru piwnice czy antresole i strychy.

Są przypadki, że do pomiarów należy użyć nieobowiązującej już normy PN 70/B 2365, gdy potrzebne jest określenie powierzchni lokalu w starym budownictwie lub zabytku. Jeżeli wszystkie dotychczasowe udziały w nieruchomości wspólnej sporządzone były według tej właśnie normy jej użycie dla aktualizacji powierzchni lokali jest uzasadnione. Według stanu prawa i wyjaśnień Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, istnieje możliwość stosowania norm nieobowiązujących na zasadzie dobrowolności i powszechnej dostępności a “faktu dezaktualizacji nie należy wiązać z zakazem stosowania normy wycofanej”.

Dla nowoprojektowanych budynków obowiązują zapisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, które dokładnie precyzują zasady pomiarów. Rozporządzenie przywołuje też konieczność stosowania najnowszej normy PN-ISO 9836:2015-12, która jest aktualizacją PN- ISO 9836 1997. Nowa wersja została wyposażona w uzupełniajacy zapis o doliczaniu do powierzchni (netto- której elementem jest powierzchnia użytkowa) elementów nadających się do demontażu takich jak “ściany działowe typu przepierzenia”. Dotychczas zapis zawierał sformułowanie “ściany działowe”. Powodowało to niekiedy doliczanie do powierzchni sprzedażowej mieszkań przez deweloperów powierzchni pod tymi ścianami.

Na koniec należy dodać, że międzynarodowe normy określania powierzchni najmu nie używają definicji powierzchni użytkowej. Określenia takie jak Rentable Area należy ostrożnie porównywać i zestawiać z rodzimymi definicjami.

Masz więcej pytań do eksperta zadzwoń lub napisz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej