Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli zielonych dachów i ścian

2021-08-02 12:31
Zielony dach domu jednorodzinnego
Autor: APK Dachy Zielone Zielony dach domu jednorodzinnego. Gdyby właściciel takiego domu był mieszkańcem Katowic czy Gdańska, został by zwolniony z podatku od nieruchomości

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli zielonych dachów czy ścian to kolejny pomysł samorządów w walce ze zmianami klimatu. Wszyscy widzimy jakie kłopoty mają miasta w czasie upałów czy po ulewnych deszczach. Katowice jednogłośnie przyjęły uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości za zielone inwestycje. W ślad za Katowicami idą kolejne miasta.

Pomysł na ogród: zielony dach

Zwolnienie z podatku od nieruchomości w Katowicach

Z inicjatywą zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych wyszła Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice. Wniosek został przekazany do Prezydenta Miasta Katowice, który przychylił się do tego pomysłu. Po analizie przygotowano projekt uchwały. A uchwała została przegłosowana na sesji Rady Miasta jednogłośnie.

Od teraz zwolnienie od podatku od nieruchomości mogą otrzymać właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach, w których utworzono zielone dachy, ogrody wertykalne na ścianie budynku mieszkalnego lub które mają zielone fasady. Warunkiem zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. Z kolei w przypadku zielonej fasady, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, powinna być ona na całej ścianie budynku, przy czym rośliny ją tworzące powinny być ukorzenione w ziemi.

Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok i będzie możliwe przedłużenie, pod warunkiem utrzymania zieleni w kolejnych latach.

Zwolnieniem objęte będą wyłącznie powierzchnie użytkowe lokali mieszkalnych, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w budynkach mieszkalnych, a ulgi skierowane są do mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Zwolnienie dotyczy całości lokali mieszkalnych w budynkach do sześciu kondygnacji. Zielone dachy, ogrody wertykalne i zielone fasady będą efektywniej oddziaływały na obniżenie temperatury otoczenia z uwagi na mniejszą powierzchnię emitującą ciepło niż w budynkach powyżej sześciu kondygnacji. Te drugie będą zwolnione z podatku w połowie.

Które miasta planują wprowadzić zwolnienie z podatku od nieruchomości?

Pomysł zwolnienia z podatku od nieruchomości za zielony dach czy zieloną fasadę spodobał się także radnym Gdańska. Do prezydent Aleksandry Dulkiewicz wpłynęła już interpelacja w tej sprawie. Klub gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej proponuje, żeby miasto premiowało tych mieszkańców, którzy w swoich domach postawią na zielone dachy i elewacje.

Poznań zajmuje się przygotowaniem pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Grupa radnych, społeczników i urzędników zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi; właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.

Trzeba zauważyć, że we Wrocławiu już w 2015 roku Rada Miejska przyjęła „Uchwałę nr XV/268/15 w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia”. 

Gdzie jeszcze właściciele zielonych dachów mogą liczyć na ulgi podatkowe? W Niemczech od dawna obowiązują ulgi podatkowe dla właścicieli zielonych dachów. W Skandynawii to standard. W Szwajcarii zazielenianie dachów płaskich jest obowiązkiem, podobnie jest we Francji.

Montaż zielonej ściany, siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wrzesień 2013
Autor: materiały prasowe Montaż zielonej ściany, siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wrzesień 2013
Czy wiesz, że ...

155 m² powierzchni zielonej produkuje w procesie fotosyntezy taką ilość tlenu, jaką zużywa jedna osoba w ciągu doby, a 1 m² powierzchni porośniętej trawami pochłania w ciągu roku 0,2 kg cząstek pyłów zawartych w powietrzu.

Wykonawstwo dachów zielonych – najczęściej popełniane błędy
Autor: Shutterstock Intensywny dach zielony – centrum handlowe Dakpark w Rotterdamie

Czy zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie wystarczającą zachętą?

O korzyściach istnienia w miastach powierzchni biologicznie czynnych mówi się od wielu lat.

  • likwidacja wysp ciepła i zimna, którymi w miastach są dachy i ściany budynków - łatwo nagrzewające się latem i wychładzające zimą
  • poprawienie izolacyjności termicznej budynków
  • zatrzymanie wody deszczowej w podłożu oraz warstwie roślinnej i drenującej, i spowalnienie odprowadzenia jej do kanalizacji
  • ochrona budynków przed wahaniami temperatury, słońcem, wiatrem i deszczem, przedłużając ich żywotność nawet trzykrotnie
  • poprawa komfortu akustycznego
  • oczyszczenie powietrza od szkodliwych pyłów i CO2

Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa cieszy. Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Polski uważa zmiany klimatu za bardzo poważny problem, a co czwarty mieszkaniec uważa, że jest raczej ważny. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Władza centralna powinna przede wszystkim podejmować działania na rzecz minimalizacji niekorzystnych skutków zmian klimatu. Ponad połowa uważa, że również każdy z nas takowe działania powinien prowadzić. Dodatkowo 52% respondentów wymieniło ochronę środowiska jako jedną z 3 dziedzin,  w których zdaniem ankietowanych nasz kraj ma najwięcej problemów do rozwiązania.

Odpowiedź na pytanie, czy zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie wystarczającą zachętą, powinna zatem być - tak. Choć świadoma polityka i wszelkie działania, których celem jest adaptacja do zmian klimatu powinna być po prostu priorytetem nas wszystkich.

Polecamy także nasze artykuły o korzyściach wynikających z inwestycji w dachy i elewacje zielone:

Karczma z unikatowym dachem zielonym
Autor: Paweł Piwowar Karczma Viking, Stare Kiszewo. Obiekt gastronomiczny w stylu skandynawskim przykryty dachem o powierzchni 1100 m2, którego konstrukcja ma kształt odwróconej łodzi. Pochylenie połaci przekracza 40 st. M.in. ze względu na powierzchnię i duzy spadek (dachy zielone projektuje się przeważnie o pochyleniu 30 st.) obiekt ten jest w Polsce unikatowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej