Budownictwo mieszkaniowe - GUS mówi o ponad 26% spadku mieszkań w budowie

2023-01-05 11:39
budownictwo mieszkaniowe
Autor: Getty Images Od stycznia do listopada 2022 r. rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań, tj. o 26,8% mniej niż przed rokiem

Budownictwo mieszkaniowe wciąż spowalnia. Eksperci alarmują, że za 2 lata nie będzie już nowych mieszkań. Z najnowszych danych GUS za 11 miesięcy 2022 roku wynika, że stale spada liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Spis treści

  1. Budownictwo mieszkaniowe styczeń-listopad 2022
  2. Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym
  3. Mniej nowych mieszkań w budowie. O ponad 26%!
  4. Brak nowych mieszkań za 2 lata?

Deweloperzy ograniczają nowe budowy, co potwierdzają dane GUS. Nie tylko ze względu na inflację, drożejące koszty budowy, wyższe ceny materiałów budowlanych. Ale też dlatego, że nie ma dla kogo budować. Chętni na mieszkania są, ale nie mają zdolności kredytowej, stąd zapaść na rynku mieszkaniowym. Szacuje się, że spadki w liczbie udzielanych kredytów, jak i kwotach wynoszą ok. 75%.

W listopadzie 2022, w porównaniu do października 2022 roku, wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 15,4%), spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 5,9%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 10,7%).

Budownictwo mieszkaniowe styczeń-listopad 2022

Dane za 11 miesięcy 2022 są następujące:

  • 214,2 tys. mieszkań oddano do użytku, tj. 1,7% więcej niż w roku ubiegłym,
  • 129,6 tys. mieszkań, tj. o 1,5% więcej niż w 2021 r przekazali do eksploatacji deweloperzy,
  • 81,4 tys. mieszkań, oddali do użytku inwestorzy indywidualni, tj. o 3,4% więcej niż przed rokiem.

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania osiągnęła wartość 92,2 m².

Mniej pozwoleń na budowę w budownictwie mieszkaniowym

W okresie jedenastu miesięcy 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 277,4 tys. mieszkań, tj. o 9,9% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (188,8 tys., spadek o 0,5% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (84,3 tys., spadek o 26,5%).

Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,5% ogółu mieszkań.

Mniej nowych mieszkań w budowie. O ponad 26%!

Od stycznia do listopada 2022 r. rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań, tj. o 26,8% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 108,3 tys. mieszkań (o 29,5% mniej), a inwestorzy indywidualni 79,3 tys. (o 21,8% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5% ogólnej liczby mieszkań.

Brak nowych mieszkań za 2 lata?

Średni czas budowy, jak podają fachowcy, wynosi 2 lata. Jeśli w tej chwili budowy stają, to za 2 lata może brakować nowych mieszkań - twierdzą analitycy. A jeśli nawet sytuacja się poprawi na rynku kredytów mieszkaniowych, może być jeszcze gorzej. Deficyt mieszkań spowoduje, że ich ceny wystrzelą jeszcze bardziej.

Czasy bez wątpienia nastały trudne.  Konsekwentnie spada liczba mieszkań, na których powstanie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy. GUS alarmuje, że inwestorzy zaciągają hamulec, a deweloperzy ograniczają nowe budowy. Oczywiście w głównej mierze odpowiada za to szalejąca inflacja, rosnące koszty budowy i wyższe ceny materiałów budowlanych. Jednak kluczowym problemem jest w tej chwili spadek przyznawalności kredytów. Można zaryzykować stwierdzenie – nastąpiła zapaść w branży pożyczek hipotecznych. Trudno liczyć, że sytuacja odwróci się w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy, zarówno w kontekście cen surowców i materiałów budowlanych, jak i znacznej poprawy sytuacji konsumentów. Tu wszyscy zerkają  z nadzieją w kierunku rządzących, ich odpowiednie decyzje mogą oczywiście poprawić sytuację - ocenia Michał Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Michał Korwin-Małaszyński zauważa też, że deweloperzy coraz częściej decydują się na wiążące się z niższymi kosztami modernizacje przestrzeni biurowych, co ma zawiązek z ograniczoną ilość gruntów w centralnych lokalizacjach miast.

Ten trend jest bardzo rozwojowym kierunkiem dla firm o naszym profilu, bo w dobie mniejszej podaży projektów typowo mieszkaniowych, można odnaleźć swoje miejsce i wykorzystać szerokie kompetencje budowlane czy inżynieryjne. Zakładamy, że takie kierunki będą rozwijane. Jestem niemal pewny, że za jakiś czas obecna negatywna tendencja w sektorze mieszkaniowym również się odwróci, spowolnienie nie będzie trwać wiecznie, i ten segment nieruchomości czeka również w perspektywie dalszy rozwój - mówi Michał Korwin-Małaszyński z APP-Projekt.

Źródło: GUS, TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej