Będzie maksymalna cena gazu w 2023 dla gospodarstw domowych! Rząd pracuje nad projektem ustawy
Czy w 2023 będą maksymalne ceny gazu dla gospodarstw domowych? Wszystko na to wskazuje, że ci, którzy ogrzewają swoje domy gazem ziemnym również otrzymają rządowe wsparcie z powodu wysokich podwyżek tego nośnika energii. Projekt ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych przewidujący m.in. wprowadzenie maksymalnych cen na gaz pojawił się w wykazie prac legislacyjnych KPRM.
W wykazie prac legislacyjnych rządu, publikowanym na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamieszczono informację o projektowanej ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
Maksymalna cena gazu dla gospodarstw domowych w 2023
Na stronie KPRM zaznaczono, że projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu dla roku 2023 jest jednym ze środków zaradczych służących stabilizacji trudnej sytuacji na rynku paliw gazowych.
We wpisie wskazano, że projektowane rozwiązania w zakresie ochrony odbiorców paliw gazowych zakładają:
- zagwarantowanie w 2023 maksymalnej ceny paliw gazowych dla odbiorców, o których mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 i 1723),
- utrzymanie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków stabilizacji cen dla odbiorców taryfowych.
Projektowane przepisy:
- ustalają maksymalną cenę paliw gazowych;
- określają sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, które stosuje w rozliczeniach z odbiorcami o których mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo energetyczne, ceny paliw gazowych w wysokości wskazanej w projekcie ustawy;
- wyznaczają Zarządcę Rozliczeń S.A. jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat.
Maksymalne ceny gazu także dla podmiotów wrażliwych?
Jak czytamy, projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla gospodarstw domowych, ale także wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd.
Na stronie KPRM wskazano także, że "mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej".
Można się spodziewać, że system wsparcia polegający na zamrożeniu cen gazu do pewnego pułapu i jednoczesnych rekompensatach dla sprzedawców gazu odbiorcom taryfowym będzie działać na podobnych zasadach jak ochrona przed podwyżkami cen prądu w 2023, o czym poniżej.
- Ceny prądu 2023 - zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych z podpisem prezydenta
- Jakie będą podwyżki cen prądu w 2023 dla gospodarstw domowych?
Za projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. odpowiedzialna jest wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Pod obrady rządu powinien wpłynąć w IV kwartale 2022.
MaB, źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów