Jakie będą podwyżki cen prądu w 2023 dla gospodarstw domowych?

2022-11-03 12:10

Podwyżki cen prądu w 2023 dla gospodarstw domowych wyniosą 54%. Tylko tyle, bo rząd wprowadza maksymalną cenę za prąd do rozliczenia ze sprzedawcą energii. Stawka ta wynosi 0,693 zł za kWh i zacznie obowiązywać 1 grudnia 2022. Gospodarstwa domowe tyle będą płacić za prąd po przekroczeniu przysługującego mu limitu zużycia energii. Jeśli nie zużyją więcej prądu, podwyżki ceny prądu nie będzie.

Spis treści

  1. Dla kogo nie będzie podwyżki cen prądu w 2023?
  2. Jakie podwyżki cen prądu w 2023 po przekroczeniu limitów?
  3. Aby mieć wyższy limit na prąd, trzeba złożyć oświadczenie
  4. 10% zniżki na rachunku za mniejsze zużycie prądu

Prezydent RP Andrzej Duda 2 listopada podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku. Przewiduje ona m.in. zamrożenie w 2023 roku cen prądu dla gospodarstw domowych. Podwyżek prądu unikną w przyszłym roku te gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w określonych limitach zużycia. Za nadwyżkę trzeba będzie płacić według wyższych taryf. Wiadomo już ile. Podobny mechanizm dotyczy zresztą nie tylko gospodarstw domowych, ale także małych i średnich firm oraz samorządów.

Dla kogo nie będzie podwyżki cen prądu w 2023?

W przyszłym roku można uniknąć podwyżki prądu, zużywając go w skali roku na określonym poziomie. Dla kogo jakie limity są przewidziane?

  • nie więcej niż 2000 kWh mogą zużyć wszystkie gospodarstwa domowe,
  • nie więcej niż 2600 KWh mogą zużyć te rodziny, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
  • 3000 KWh przysługuje rodzinom wielodzietnym z minimum trójką dzieci, czyli tych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Ten sam limit przewidziano dla rolników.

Jakie podwyżki cen prądu w 2023 po przekroczeniu limitów?

Jeśli dana rodzina przekroczy złożony limit zużycia, zapłaci 0,693 zł za kWh. Do tego trzeba doliczyć 23% VAT (rząd nie zatwierdził jeszcze tarczy antyinflacyjnej na rok 2023, obniżającej VAT na energię do 5%) oraz ok. 0,3 zł opłat dystrybucyjnych. Z tych wyliczeń wynika, że nowa stawka za prąd wyniesie 1,158 zł za 1 kWh. Będzie to stawka maksymalna i nie ma możliwości, aby sprzedawca energii przedstawił wyższą ofertę. Jeśli dostawca energii poniesie wyższe koszty z powodu droższej energii na giełdzie, dostanie rekompensatę od państwa.

Dla gospodarstw domowych i tak oznacza to podwyżkę. Obecnie za prąd płaci się średnio 0,75 za KWh, ma być 1,158 zł za 1 kWh, co oznacza, że podwyżka cen prądu wyniesie 54%.

Przykładowo, sprzedawca energii Tauron szacuje, że zamrożenie cen zaproponowane przez rząd, będzie dotyczyło ok. 60% gospodarstw domowych. Spółka szykuje się do wdrożenia sposobu rozliczania swoich klientów. Jak ocenił Paweł Szczeszek, prezes Taurona, rządowe zapowiedzi projektów osłonowych wywołały wzrost zainteresowania klientów wysokością rachunków. Stąd m.in. Tauron uruchomił na swojej stronie internetowej kalkulatory, dzięki którym można szacunkowo sprawdzić, ile energii rocznie zużywa gospodarstwo domowe oraz jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Dziennie z kalkulatorów korzysta ponad 2000 osób.

Aby mieć wyższy limit na prąd, trzeba złożyć oświadczenie

Zmieszczenie się z użyciem prądu w danym limicie to nie wszystko, aby rachunki za prąd w 2023 nie wzrosły. Tegoroczne ceny za prąd i wyższe limity zużycia będą przysługiwać tym, którzy złożą spółce energetycznej oświadczenie o spełnieniu warunków, tj. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Przedsiębiorstwo energetyczne, które dostarcza nam prąd może żądać przedstawienia do wglądu ważnej Karty Dużej Rodziny lub orzeczenia o niepełnosprawności celem ich weryfikacji. Rolnicy natomiast muszą okazać zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego.

Trzeba pamiętać, że oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dokumenty należy złożyć w formie papierowej osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub wysłać pocztą.

Ostatecznym terminem na złożenie dokumentu ma być 30 czerwca 2023. Jeśli gospodarstwo domowe nie złoży oświadczenia, będzie mu przysługiwał podstawowy limit zużycia prądu 2000 kWh.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy skorzystali z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jednocześnie zawarte przez nich oferty sprzedaży gwarantują im stałą cenę za obrót energią elektryczną w roku 2023.

10% zniżki na rachunku za mniejsze zużycie prądu

Ustawa przewiduje również, że jeżeli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 odbiorca zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, w 2024 r. sprzedawca energii zaoferuje mu upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023. Nie wiadomo na razie, jak ta obniżka będzie naliczana - to już pozostawia się firmom energetycznym, które czekają na rządowe wytyczne.

Specjaliści twierdzą, że w 2023 z cenami prądu nie będzie jeszcze najgorzej. Problem będzie dopiero w 2024, kiedy to mechanizmy wsparcia wygasną. Nie jest pewne, czy rząd powtórzy jakiekolwiek ulgi i w jakim wymiarze.

MaB, Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej