Będzie łatwiej o kredyt mieszkaniowy w 2023 roku! KNF łagodzi warunki - co to oznacza dla kredytobiorców?

2023-02-09 15:50
Będzie łatwiej o kredyty mieszkaniowe w 2023 roku
Autor: Getty Images Kredyty mieszkaniowe w 2023 roku będą bardziej dostępne. Wzrośnie zdolność kredytowa Polaków

Będzie łatwiej o kredyty hipoteczne w 2023 roku. I to nie dlatego, że stopy procentowe przestały rosnąć, a dlatego, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał bankom informację o zmianie minimalnej stopy procentowej, jaka powinna być przyjmowana w procesie oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową. Wyjaśniamy, co to oznacza dla kredytobiorców.

Spis treści

  1. Kredyt mieszkaniowy 2023 - niższy wskaźnik przy liczeniu zdolności kredytowej
  2. W 2023 roku będzie łatwiej o kredyt mieszkaniowy - dlaczego?
  3. Zmiany w kredytach mieszkaniowych - co oznaczają dla kredytobiorców?
  4. Jak zmieni się zdolność kredytowa w 2023 roku?

Kredyt mieszkaniowy 2023 - niższy wskaźnik przy liczeniu zdolności kredytowej

Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 roku KNF narzucił na banki obowiązek stosowania dodatkowego buforu 5 p.p. dodawanego przy liczeniu zdolności kredytowej. Należy zaznaczyć, że poprzednio ten bufor ustalony był na poziomie 2,5 p.p. Narzucenie wyższego wskaźnika miało na celu określić, czy dany kredytobiorca poradzi sobie ze wzrostem raty po ewentualnych podwyżkach stóp procentowych. Zmiana ta poskutkowała drastycznym spadkiem zdolności kredytowej, u wszystkich kredytobiorców, z dnia na dzień.

7 lutego 2023 rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że Urząd KNF przekazał bankom informację o zmianie minimalnej stopy procentowej, jaka powinna być przyjmowana w procesie oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stała stopą procentową.

To bardzo ważna informacja dla kredytobiorców, których sytuacja z kwietnia 2022 roku zastała w trakcie procesu kredytowego. Kwietniowe podwyższenie buforu spowodowało, że wielu wnioskodawców  zwyczajnie nie dostało kredytu ze względu na obniżoną zdolność kredytową.

W 2023 roku będzie łatwiej o kredyt mieszkaniowy - dlaczego?

To właśnie za sprawą obniżenia buforu z 5 p.pl do 2,5 p.p., czyli powrót do poziomu sprzed kwietnia 2022 roku, sprawi, że wielu kredytobiorców jest w stanie ponownie starać się o kredyt z dużo większą szansą na jego uzyskanie.

Zmiany w kredytach mieszkaniowych - co oznaczają dla kredytobiorców?

Zmiana, ogłoszona przez rzecznika UKNF 7 lutego przede wszystkim spowoduje zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych na polskim rynku.

Obniżenie buforu do 2,5 p.p. pozytywnie wpłynie na sytuację kredytobiorców, którzy w ostatnim roku nie mieli możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego z uwagi na zbyt niską zdolność kredytową. Ich zdolność kredytowa wzrośnie, powinna wrócić zdolności zbliżonej do okresu przed wejściem w życie rekomendacji KNF.

Co dla kredytobiorców oznacza niższy wskaźnik zdolności kredtowej? Przede wszystkim zwiększenie możliwości finansowania zakupu lub budowy nieruchomości w oparciu o okresowo stałą stopę procentową, poprzez zwiększenie zdolności kredytowej. To najlepszy moment, aby wrócić do planów sprzed roku i ponownie zweryfikować swoje możliwości - mówi Michał Petters, co-founder Lendi. 

Jak zmieni się zdolność kredytowa w 2023 roku?

Na przykład kredytobiorca zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, będący singlem bez dzieci i posiadający dochód na poziomie 5000 zł netto. Jego zdolność kredytowa przed kwietniem 2022 roku wahała się w przedziale 370-400 tysięcy zł. Po podwyżce buforu do 5% bank licząc zdolność zakładał stopy procentowe na poziomie ponad 12% (czyli WIBOR na poziomie ok. 7,2% plus 5% narzuconego odgórnie buforu - na wypadek, gdyby stopy procentowe wzrosły). Zatem zdolność tego klienta obniżyła się do kwoty 260-280 tysięcy zł, czyli spadła o około 100 tysięcy.

Średnia zdolność kredytowa – singiel bez dzieci, umowa o pracę na czas nieokreślony, dochód 5000zł netto

Bufor 5% - przed zmianą Bufor 2,5% - po zmianie
270 000 zł

385 000 zł

Małżeństwo bez dzieci, 2 x umowa na czas nieokreślony, łącznie 8 000zł netto dochodu

260 000 zł

350 000 zł

Małżeństwo z jednym dzieckiem, 2 x umowa na czas nieokreślony, łącznie 10 000zł netto dochodu

400 000 zł

540 000 zł

Pod kątem procedur zmiany powyższe wprowadzą dla kredytobiorcy dodatkowe utrudnienia, dlatego warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który odpowiednio przeprowadzi wywiad z klientem, określi możliwości i pomoże w doborze najlepszego sposobu finansowania.

Źródło: Lendi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej