BDO - co to jest? Kto musi wpisać się do BDO?

2023-03-30 11:55
BDO - co to jest i kogo dotyczy?
Autor: Getty Images

Opony, stare pralki czy lodówki wiele lat temu zwykle zalegały na obrzeżach osiedli na nielegalnych wysypiskach śmieci. W ten sposób pozbywali się odpadów nie tylko ludzie w gospodarstwach domowych, ale także firmy. Takie „zarządzanie” odpadami było czasami niebezpieczne, groziło pożarami czy skażeniem gleby. Na szczęście to już przeszłość, bo od wielu lat obieg śmieci jest coraz bardziej kontrolowany i szczelny. Ewidencjonowanie odpadów powstających w przedsiębiorstwach obecnie odbywa się już elektronicznie.

Spis treści

  1. BDO – co to jest?
  2. Kto musi wpisać się do BDO?
  3. Kto nie musi wpisać się do BDO?

BDO – co to jest?

Przedsiębiorca, który wytwarza albo gospodaruje odpadami, musi je ewidencjonować. Służy do tego specjalnie stworzona Baza Danych Odpadowych (BDO), czyli: „Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami”. Firmy w systemie BDO zakładają indywidualne konta, na których w formie elektronicznej prowadzą ewidencję odpadów i składają sprawozdania. To rozwiązanie ma służyć kontrolowaniu gospodarki odpadami w Polsce, a jednocześnie ma zlikwidować szarą strefę i zapobiec powstawaniu dzikich wysypisk śmieci. Przedsiębiorcy prowadzą ewidencję odpadów w formie elektronicznej na BDO od początku 2020 r.

Kto musi wpisać się do BDO?

Obowiązek wpisu do BDO dotyczy przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady i nimi gospodarują. To także firmy, które wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, samochody, baterie czy sprzęt elektroniczny, jak również produkują lub importują opakowania. Rejestracja w systemie BDO jest niezbędna, wymagają go przedsiębiorstwa transportowe, które odbierają odpady. Wpis do BDO można uzyskać po złożeniu wniosku do odpowiedniego marszałka województwa. Marszałkowie wpisują do rejestru także z urzędu, czyli bez potrzeby składania przez przedsiębiorcę wniosku. Firmy, które nie są pewne, czy dotyczy ich obowiązek rejestru w BDO mogą łatwo to sprawdzić wypełniając formularz online na stronie bdo.mos.gov.pl/ankieta/

Kto nie musi wpisać się do BDO?

Nie wszystkie firmy, mimo iż wytwarzają odpady, muszą się rejestrować w BDO. Część z podmiotów, jak na przykład różnego typu biura czy osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, wytwarzają zwykle odpady o charakterze komunalnym. Są to najczęściej niewiele różniące się śmieci od tych powstających w gospodarstwie domowym. Dlatego takie firmy objęte są systemem odpadów komunalnych i nie muszą się rejestrować w BDO.

Z obowiązku zwolnieniu są również m.in. rolnicy z gospodarstwem o powierzchni poniżej 75 ha czy przedsiębiorcy transportujący własne odpady. Dodatkowo z prowadzenia ewidencji elektronicznej zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy wytwarzają określone odpady, nie przekraczając przy tym wyznaczonych przepisami limitów. Lista 46 grup odpadów, których nie trzeba ewidencjonować znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 r. Przede wszystkim jednak obowiązek ewidencjonowania odpadów w BDO nie dotyczy osób fizycznych, niezależnie od tego, jaki rodzaj śmieci wytwarzają.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany