Już pewne - banki zwrócą pieniądze za czekanie na wpis do hipoteki. Nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym

2022-08-04 15:04

Nowa Ustawa o kredycie hipotecznym przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Senat wprowadził istotną poprawkę do przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacji ustawy Prawo bankowe. Ustawa wraca do Sejmu. Wygląda jednak na to, że to już tylko formalność. Komu przysługuje zwrot opłat? Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Spis treści

  1. Senat chce aby ustawa objęła więcej osób
  2. Nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym
  3. Kto dostanie zwrot opłat od banku?
  4. Jak szybko bank zwróci pieniądze?
  5. Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej będzie krótsze?

Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

22 lipca 2022 Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Senat chce aby ustawa objęła więcej osób

Komisja senacka zaproponowała, aby przepisy miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli tak jak ustawa wyszła ze Sejmu. Senat chce, aby zwrot opłat bankowych dostały także osoby, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny przed dniem jej wejścia w życie i oczekują obecnie na dokonanie wpisu do hipoteki.

Dodatkowo poprawka zakłada również, że zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Tego nie uwzględniała nowelizacji w ogóle.

Teraz ustawa wraca do Sejmu. Posiedzenie Sejmu odbędzie się w piątek, 5 sierpnia.  Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym

Ustawa o kredycie hipotecznym przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją, czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowe przepisy kończą zatem z naliczaniem przez bank dodatkowego kosztu kredytu za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Rozwiązanie zależy od indywidualnych umów z bankiem.

Kto dostanie zwrot opłat od banku?

Nowe przepisy mają zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że zmiany obejmą wyłącznie nowych kredytobiorców.

Koalicja Obywatelska zgłosiła poprawkę aby nowe przepisy objęły nie tylko tych, którzy z momentem wejścia w życie Ustawy będą rozpoczynać starania o przyznanie kredytu, ale także tych, którzy już się o to ubiegają. Ostatecznie poprawka nie została przyjęta, mimo że podczas drugiego czytania w Sejmie wiceminister Marcin Warchoł mówił: "Ustawa powinna dotyczyć realnie również tych, którzy mają takie umowy zawarte, a oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej".

Jak szybko bank zwróci pieniądze?

Sejm w nowelizacji nie przewidział odpowiedzi na to pytania. Podczas prac w senacie wpisano do ustawy termin 60 dni  od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej będzie krótsze?

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje również, że podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.

Każdy zainteresowany albo - jak dotychczas - za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo - korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego. Ma to odciążyć wydziały wieczystoksięgowe. Teraz w dużych miastach na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Więc przez rok banki pobierają dodatkową opłatę od kredytobiorców, co znacznie podnosi ratę kredytu.

Może zainteresuje Cię także:

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, www.gov.pl, sejm.gov.pl

Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć? - Porachunki Osobiste" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej