Raty kredytów mocno w górę w lipcu 2022! O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych? Prognoza

2022-07-01 15:18
Ile wzrosną raty kredytów
Autor: Getty Images Sprawdzamy, o ile może wzrosnąć rata kredytu hipotecznego w 2022 roku

Raty kredytów poszybują mocno w górę po kolejnej podwyżce stóp procentowych w lipcu 2022. O ile wzrosną raty kredytów? Tego dowiemy się 7 lipca, po posiedzeniu RPP. Dla wielu osób spłacających kredyty hipoteczne oparte o zmienną stopę procentową, to aktualnie jedna z najważniejszych bolączek. To o ile wzrosną raty kredytów zależy m.in. od tego jak dawno brany był kredyt, na jaki okres, ile rat pozostało do spłaty całkowitej, itp. W artykule znajdziecie odpowiedź na to, jaki wpływ na raty kredytów mają podwyżki stóp procentowych oraz jakich wzrostów rat możemy się spodziewać przy wysokości stóp 6%, 7%, a nawet 8%.

Spis treści

  1. Raty kredytów, a stopy procentowe i WIBOR
  2. O ile wzrosną raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?
  3. Raty kredytów hipotecznych - jakie rosną najbardziej?
  4. WIBOR, czyli jak często i o ile wzrosną raty kredytów

Raty kredytów, a stopy procentowe i WIBOR

Stopy procentowe w Polsce, ustalane przez Narodowy Bank Polski (NBP), mają bezpośredni wpływ na wysokość WIBOR-u, czyli wskaźnika na którym opiera się oprocentowanie większości kredytów hipotecznych w Polsce (ponad 95% kredytów jest oparta o stopę zmienną). Biorąc pod uwagę, że banki w kredytach hipotecznych przyjmują różne stawki WIBOR (3, 6 lub 12M) oraz że sama jego wartość jest zmienna (ustalana każdego dnia roboczego o godz. 11:00 podczas tzw. fixingu w którym uczestniczą największe banki w Polsce), w poniższej tabeli pokazane są przykładowe uśrednione stawki WIBOR oraz ich wpływ na ratę kredytu.

Ważne

Należy pamiętać, że każdy kredyt jest inny i dla każdego potrzebne są indywidualne wyliczenia. Tabele zamieszczone w artykule przedstawiają ogólny obraz tego jaki wpływ na raty kredytów mają podwyżki stóp procentowych i WIBOR.

Kredyt hipoteczny na 300 tys. zł - rata równa, oprocentowanie zmienne

Ile wzrosną raty kredytów
Autor: Paweł Kuczyński, Notus Finanse Przykład kredytu na kwotę 300 tys. zł, z ratą równą, odpowiednio w okresach 30-, 25- i 20-letnim Link: Kliknij i powiększ

Jak można zauważyć, po analizie powyższej tabeli, dla kredytów branych jeszcze w 2021 roku, przed pierwszą podwyżką stóp procentowych, gdy WIBOR wynosił ok 0,25% dzisiejsze raty mogły wzrosnąć nawet ponad 80% przy 30 letnim okresie kredytowania, w stosunku do pierwszej zapłaconej raty (wiersze zaznaczone na żółto pokazują aktualne, przybliżone stawki WIBOR).

Czytaj też:

O ile wzrosną raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?

Odpowiedź znajdziemy w poniższej tabeli. Pokazuje ona, jak każda kolejna podwyżka stóp procentowych o 0,5% zwiększa wielkość raty w odniesieniu do poprzedniej. W przykładowym kredycie na kwotę 300 tys zł z ratami równymi, podwyższenie WIBOR-u o 0,5% przy dzisiejszych poziomach stóp procentowych, powoduje wzrost raty od 3,5% do 5,0% - w zależności od okresu kredytowania (kolumny „Zmiana %”).

Ile wzrosną raty kredytów
Autor: Paweł Kuczyński, Notus Finanse Przykład kredytu na kwotę 300 tys. zł, z ratą równą, odpowiednio w okresach 30-, 25- i 20-letnim Link: Kliknij i powiększ

Raty kredytów hipotecznych - jakie rosną najbardziej?

Jak można zauważyć w powyższych zestawieniach, obecne podwyżki stóp procentowych mają bardzo duży wpływ na wzrost rat kredytu. Najbardziej jest to odczuwalne przy kredytach o najdłuższych okresach kredytowania (30-35 lat) gdzie w skrajnych przypadkach rata kredytu hipotecznego mogła już wzrosnąć prawie 2-krotnie (ok. 90%).

Powyższe zestawienia, są dla konkretnej kwoty kredytu, natomiast zmiany procentowe, można odnieść proporcjonalnie, w ten sam sposób do każdej kwoty kredytu.

WIBOR, czyli jak często i o ile wzrosną raty kredytów

Należy pamiętać, że wzrosty stóp procentowych nie powodują liniowego, comiesięcznego wzrostu oprocentowania kredytu, a są uzależnione od tego, na jakiej stawce WIBOR (3, 6, 12M) oparty jest kredyt. Ma to bezpośredni wpływ na to, z jaką częstotliwością (co ile miesięcy), bank będzie aktualizował nam oprocentowanie kredytu, a co za tym idzie jak często będzie zmieniała się rata.

Jeśli np. bank stosuje WIBOR 6M i ostatnią aktualizację oprocentowania mieliśmy w listopadzie 2021, to kolejna nastąpi dopiero w maju 2022 i tu przeskok na racie może być nawet o 60% ponieważ stawka WIBOR 6M która obowiązywała przez te 6 miesięcy (od listopada do maja) miała wartość ok. 1,50%, w maju po aktualizacji wynosić będzie ok. 6,0%.

Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć? - Porachunki Osobiste" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej