240 zł wpłynie na konta Polaków w 2023! Dla kogo premia od państwa?

2023-04-21 8:57
240 zł wpłynie na konta Polaków do 15 kwietnia! Bonus od państwa - za co i dla kogo?
Autor: Getty Images Kto może liczyć na przelew w wysokości 240 zł każdego roku do 15 kwietnia?

240 zł od państwa wpłynie w 2023 na konta prawie 2 mln Polaków. Chodzi o tych, którzy oszczędzają przez cały rok. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Dla kogo premia od państwa i za co? Kto może liczyć na przelew? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Dla kogo 240 zł na konto?
  2. PPK - na czym polega?
  3. Przelew nie dla wszystkich oszczędzających w PPK!
  4. Na jakie świadczenia od Państwa w 2023 mogą liczyć Polacy?

Dla kogo 240 zł na konto?

Od 29 marca wysyłane są przelewy na łączną kwotę ponad 410 mln zł. Na konta 1 mln 710 tys. osób wpłynie 240 zł. Tyle państwo zobowiązało się dopłacać każdego roku tym, którzy przystąpili do systemu oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Więcej o tym piszemy w artykule - PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Zgodnie z przepisami ustawy o PPK środki na coroczne dopłaty muszą zostać przekazane uczestnikom programu do 15 kwietnia każdego roku.

Przypomnijmy, że w marcu 2023 odbył się autozapis do PPK. Dotyczył wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy 4 lata temu zrezygnowali z udziału w programie, w tym tych, którzy zrezygnowali w trakcie oszczędzania.

Pracownicy, którzy ukończyli 55. rok życia, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, musieli złożyć u pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz, umowy o prowadzenie PPK. Osoby po siedemdziesiątce nie mogą przystąpić do programu oszczędnościowego.

Z programu można w każdej chwili zrezygnować. Więcej w artykule: Rezygnacja z PPK 2023 gdzie zgłosić? Do kiedy rezygnacja z PPK? 

PPK - na czym polega?

Przypomnijmy, że PPK to dobrowolny, długoterminowy program oszczędzania emerytalnego dla pracowników.

Warto jednak przypomnieć, że oszczędzanie w PPK oznacza, że nasze miesięczne wynagrodzenie na rękę będzie nieco mniejsze - minimum 2% pensji netto, a maksymalnie 4%. Z tym właśnie wiąże się oszczędzanie w PPK.

Prawie drugie tyle dołoży pracodawca. Doda każdemu pracownikowi 1,5%, ale nie więcej niż 4%. Oznacza to, że na konto oszczędnościowe pracownika ma wpływać od 3,5 do nawet 8% pensji.

Do oszczędzania co roku bonus dorzuca również państwo - to właśnie te 240 zł rocznie, które mają teraz trafić na konta.

Przelew nie dla wszystkich oszczędzających w PPK!

Z ostatnich danych wynika, że do PPK przystąpiło około 2,6 mln Polaków. Tymczasem 240 zł na konto wpłynie na konta około 1,7 mln osób. Dlaczego?

Bonusu od państwa nie dostaną ci pracownicy, którzy korzystali z długich urlopów macierzyńskich lub długich zwolnień lekarskich i nie udało im się osiągnąć minimalnego poziomu wpłat do PPK. Zgodnie z przepisami, na premię roczną może liczyć każdy zatrudniony, który odkładał w PPK przynajmniej przez kilka miesięcy w roku.

240 zł należy się uczestnikom, którzy na kontach PPK mają wpłaty podstawowe i dodatkowe w wysokości przynajmniej 6-krotności płacy minimalnej. Moment rozpoczęcia oszczędzania w PPK nie jest tu brany pod uwagę.

Przelewu w wysokości 240 zł nie dostaną również ci, którzy do PPK zostali zapisani dopiero w marcu 2023, w ramach autozapisu. Oni dostaną premię dopiero w przyszłym roku, ale za to dostali na konta 250 zł na powitanie.

Na jakie świadczenia od Państwa w 2023 mogą liczyć Polacy?

Co nowego w świadczeniach od państwa:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej