Autozapis do PPK - ważny termin 1 marca 2023! Czy można uniknąć autozapisu do PPK?

2023-02-28 7:52
 PPK 2023
Autor: Getty Images

Autozapis do PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych, następuje 1 marca 2023. Dotyczy wszystkich pracowników, którzy z PPK zrezygnowali. Z czym się wiąże autozapis, czyli automatyczne zapisanie do PPK? Czy można uniknąć autozapisu do PPK? Jak zrezygnować z oszczędzania w PPK?

Spis treści

  1. Czym jest autozapis do PPK?
  2. Z czym się wiąże autozapis do PPK?
  3. Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?
  4. PPK i autozapis 2023 - ważne terminy
  5. Czy można uniknąć z autozapisu do PPK?
  6. Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?
  7. Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Czym jest autozapis do PPK?

Autozapis do PPK to automatyczny zapis do programu pracowniczych planów kapitałowych. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych określa, że autozapis ma być przeprowadzany co 4 lata. W 2023 roku zostanie przeprowadzony po raz drugi, gdyż właśnie mijają 4 lata od uruchomienia programu. Kolejne autozapisy zostaną przeprowadzone w 2027, 2031, 2035, itd.

Z czym się wiąże autozapis do PPK?

Przypomnijmy, że PPK są dobrowolnym, długoterminowym programem oszczędzania emerytalnego dla pracowników. Więcej o PPK piszemy w artykule - PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - co to za program i czy się opłaca? Jakie zmiany w PPK od 2023?

Warto jednak przypomnieć, że oszczędzanie w PPK oznacza, że nasze miesięczne wynagrodzenie na rękę będzie nieco mniejsze - minimum 2% pensji netto, a maksymalnie 4%.

Prawie drugie tyle dołoży pracodawca doda każdemu pracownikowi 1,5%, ale nie więcej niż 4%. Oznacza to, że na konto oszczędnościowe pracownika ma wpływać od 3,5 do nawet 8% pensji.

Tym, którzy oszczędzają w PPK dorzuci też państwo - 240 zł każdego roku, a na początek 250 zł ekstra.

Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?

Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy 4 lata temu zrezygnowali z udziału w programie, w tym tych, którzy zrezygnowali w trakcie oszczędzania.

Pracownicy, którzy ukończyli 55. rok życia, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć u pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.

Osoby po siedemdziesiątce nie mają szans do przystąpienia do programu oszczędnościowego.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym zapisaniu go do PPK. Musi to zrobić do 28 lutego 2023.

Autozapis oznacza, że jeśli pracodawca nie otrzyma od pracownika deklaracji o rezygnacji z PPK, musi „zapisać” go do programu.

PPK i autozapis 2023 - ważne terminy

  • 28 lutego 2023 - tego dnia wygasa deklaracja o rezygnacji z PPK. Do tego dnia również pracodawca ma obowiązek poinformowania o ponownym autozapisie osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z PPK. Przepisy ustawy nie precyzują, jak ma taki komunikat wyglądać. Najczęściej będzie to droga mailowa.
  • już od wynagrodzeń wypłacanych w marcu 2023 księgowość musi obliczyć i pobrać wypłaty do PPK.
  • od 1 do 17 kwietnia 2023 pracodawca musi przekazać do instytucji finansowej marcowe wpłaty za uczestników PPK, objętych ponownym autozapisem. 
  • 1 marca 2023 - tego dnia najwcześniej należy złożyć deklarację o rezygnacji z PPK.

Czy można uniknąć z autozapisu do PPK?

Autozapis następuje automatycznie i nie można go uniknąć. Natomiast można zadeklarować rezygnację z PPK. Można to zrobić tak naprawdę w każdej chwili. W każdej chwili można również ją wycofać.

Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?

Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się u pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek.

Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń wypłaconych w marcu 2023 roku. Ważne jest zatem, aby deklarację o rezygnacji z PPK złożyć przed wypłata wynagrodzenia, wówczas pracodawca nie odciągnie składek na PPK.

WAŻNE! Deklaracja rezygnacji z PPK musi być pisemna. Deklaracja stanowi załącznik do rozporządzenia ministra finansów z dnia 12 czerwca 2019 roku w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (DZ.U. z 2019 1. poz.1102). 

Pracodawca nie powinien tej deklaracji wysyłać do pracowników. Trzeba ją znaleźć samemu (my załączamy wniosek na dole). W innym razie pracodawca mógłby zostać posądzony o nakłanianie pracowników do rezygnacji z programu, co jest zagrożone kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń danego pracodawcy.

Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej