Tej szansy nie wolno zmarnować

2007-10-01 12:30
Tej szansy nie wolno zmarnować
Autor: arch. Tej szansy nie wolno zmarnować

By w pełni wykorzystać unijne pieniądze, musimy zacząć prowadzić realistyczną i przyjazną środowisku politykę budowlaną i mieszkaniową. To także kwestia podwyżki wynagrodzeń - muszą być porównywalne do tych w starych krajach UE.

Prof. Zbigniew Grabowski, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa: Dzień Budowlanych, umownie zamykający sezon budowlany, jest dobrą okazją do podsumowania minionego czasu. Do faktów korzystnych dla Polski i branży zaliczyłbym utrzymującą się dobrą koniunkturę w budownictwie. Zawdzięczamy ją głównie środkom finansowym z Unii Europejskiej. Tej szansy nie wolno zmarnować. By w pełni wykorzystać unijne pieniądze, musimy zacząć prowadzić realistyczną i przyjazną środowisku politykę budowlaną i mieszkaniową. To także kwestia podwyżki wynagrodzeń - muszą być porównywalne do tych w starych krajach UE, oraz polepszenia warunków pracy. Jako Polska Izba Inżynierów Budownictwa, w imieniu naszych członków zadeklarować możemy podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz spełnianie najwyższych standardów etycznych. Jeśli chodzi o sferę legislacyjną, uważamy, że w Polsce potrzebne jest nowe Prawo budowlane. Sprawy, związane z przygotowaniem i realizacją inwestycji budowlanych, kształtować musi ono adekwatnie do warunków społeczno-gospodarczych oraz zgodnie z oczekiwaniami rynku. Naszym zdaniem niewłaściwym posunięciem była poselska inicjatywa, zmieniająca niektóre ustawy dotyczące procesu inwestycyjnego (druk nr 2092). Z jednej strony posłowie wyszli z założenia, że sfera gospodarki przestrzennej wymaga reform, z drugiej jednak pominęli znane i respektowane w krajach zaawansowanych zasady, określające m.in. organizację procesów przestrzennych. W efekcie projekt ustawy jest sprzeczny z rekomendacjami unijnymi, a zwłaszcza z Kartą Lipską zatwierdzoną 15 czerwca br. przez Komitet Europejski Rady Ministrów.
Zaś w dniu święta budowlanych chciałbym życzyć wszystkim budowlańcom wielu sukcesów w pracy zawodowej. Przede wszystkim zaś tego, by godziwe zarobki umożliwiły im realizację planów w Polsce, a nie za granicą.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej