- Nie możemy zaakceptować faktu, iż ludzie z naszej branży ryzykują życie w codziennej pracy. Każdy z nas ma prawo do bezpiecznej pracy. Bezpieczeństwo jest w Skanska najwyższym priorytetem, dlatego Tydzień Bezpieczeństwa jest ważną inicjatywą, która pokazuje, że wypadkom można i trzeba zapobiegać – mówi Johan Karlström, prezes Grupy Skanska.
Zobacz koniecznie: Wypadki na budowach: zmowa bezpieczeństwa
Budownictwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sektorów. Około 40% śmiertelnych wypadków w miejscu pracy zdarza się w tej branży. Doświadczenia Tygodnia Bezpieczeństwa Skanska pokazują, że liczbę tę można znacznie zredukować. Podczas ubiegłorocznej edycji procent wypadków, który skutkował nieobecnością w pracy w całej Grupie Skanska, był 50 % mniejszy niż podczas normalnego tygodnia, gdy firma notuje około 20 wypadków. Uwzględniając cały rok, może to być około 650 wypadów mniej wśród pracowników i podwykonawców Skanska na całym świecie.
Zobacz koniecznie: PIP: 1,3 mln zł kar i 1337 wstrzymanych budów
W zakres działań, które zostaną podjęte podczas Tygodnia Bezpieczeństwa wejdą setki wizyt najwyższego kierownictwa firmy na budowach, rozległe programy szkoleniowe z bezpieczeństwa pracy dla pracowników, podwykonawców i partnerów biznesowych, podczas których nacisk zostanie położony m.in. na planowaniu w celu zapobiegania ryzykom, bezpiecznej organizacji prac na wysokości, zasadach ewakuacji w sytuacji pożaru i wielu jeszcze innych aspektach BHP. Ponadto, podjęte zostaną działania z zakresu ochrony zdrowia, jak np. udzielanie pierwszej pomocy. Więcej informacji na ten temat już od poniedziałku na stronie: www.skanska.com/safetyweek
- Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości w Skanska i przykładamy do niego ogromną wagę każdego dnia. Jest ono także sprawą najwyższej rangi dla naszych pracowników, podwykonawców i partnerów biznesowych, którzy chcą planować, żeby zapobiegać wypadkom. To jedyny sposób, aby osiągnąć długoterminowy cel – zero wypadków. Wciąż jeszcze mamy dużo do zrobienia, ale jestem przekonany, że osiągniemy sukces – mówi Johan Karlström.
Odkąd w 2005 r. Skanska rozpoczęła inicjatywę: Tydzień Bezpieczeństwa, ilość wypadków powodujących czasową niezdolność do pracy spadła o 50%. Firma podjęła szeroko zakrojone działania mające na celu zredukowanie w przyszłości liczby wypadków. Zostały wprowadzone surowe zasady związane ze stosowaniem na budowach środków ochrony osobistej oraz szeroko zakrojone programy nowych praktyk z tym związanych. Analiza ryzyk jest nadal obowiązkowa na wszystkich projektach. Skanska skupiła swoją uwagę na wypadkach, które mogły okazać się poważnymi w skutkach, a w których nikt nie został ranny.
Działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa są wyważone i poddawane dokładnej analizie, a ich efekty są porównywane pomiędzy poszczególnymi jednostkami biznesowymi Skanska w celu wymiany wiedzy i doświadczeń. Częstotliwość wypadków ma wpływ na zróżnicowanie pensji wielu menedżerów. W 2009 roku Skanska wprowadziła Global Safety Stand Down, który oznacza zatrzymanie pracy na wszystkich budowach Skanska w związku ze śmiertelnym wypadkiem na jednym z projektów. W ten sposób skupia uwagę pracowników, podwykonawców i partnerów biznesowych na konieczności wyciągnięciu wniosków z tragedii, która miała miejsce i na tym, jak można tego typu wypadkom w przyszłości zapobiegać.