Skanska będzie budować osiedla mieszkaniowe bez barier architektonicznych

2019-06-05 11:02
Skanska osiedle mieszkaniowe bez barier
Autor: Skanska Skanska tworzy budownictwo mieszkaniowe bez barier

Firma Skanska często wprowadza na polski rynek budowlany standardy, które firmom budowlanym podnoszą poprzeczkę. Dotychczas chodziło przede wszystkim o standardy w zarządzaniu firmą budowlaną, skierowane na ekologię i bezpieczeństwo pracy. Teraz powiało nowym w podejściu do standardów budowania znoszącym bariery architektoniczne w przestrzeniach mieszkaniowych.

Budownictwo bez barier w przestrzeni publicznej jest już dzisiaj standardem ujętym nawet w ramy prawne. Sporo się mówi projektowaniu uniwersalnym, zachęcając do urzeczywistniania takiego podejścia, by tworzyć przestrzenie dostępne dla wszystkich jednakowo, czyli również dla osób z rożnymi formami niepełnosprawności i bez względu na wiek. Nie wpasowywano jeszcze w te ramy budownictwa mieszkaniowego. Aż do teraz…
Spółka mieszkaniowa Skanska ogłosiła, że od tej pory każda nowa inwestycja będzie spełniać wymogi Fundacji Integracja, czyli będą eliminowane wszelkie bariery architektoniczne by tworzyć przyjaznych przestrzenie dla wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek i stan zdrowia

Skanska osiedle mieszkaniowe bes barier
Autor: Skanska W inwestycjach mieszkaniowych realizowanych przez Skanska będą eliminowane wszelkie bariery architektoniczne na rzecz przestrzeni przyjaznych wszystkich, bez względu na ich wiek i stan zdrowia

Namacalnym przykładem tego jest osiedle mieszkaniowe Holm House na warszawskim Mokotowie, oddane do użytkowania w roku 2018, które otrzymało certyfikat „Obiekt bez barier”.

– Osiedle Holm House jest przykładem budynku, który niweluje bariery i tworzy nową jakość. Na etapie projektowania postaraliśmy się usunąć wszelkie możliwe bariery architektoniczne w częściach wspólnych i mieszkaniach, a budując go, korzystaliśmy wyłącznie z ekologicznych materiałów. Dzięki naszemu podejściu do dostępnego budowania wszyscy mieszkańcy tego domu mogą w pełni korzystać ze wszelkich wprowadzonych tu funkcji – wyjaśnia Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska.

Skanska mieszkania bez barier
Autor: Skanska Podejście do budynku, klatka schodowa i mieszkania są pozbawione barier m.in. dla osób na wózkach inwalidzkich

By jak najlepiej wcielać ideę budownictwa mieszkaniowego bez barier, Skanska nawiązała współpracę z Fundacją Integracja, w której dobrze wiedzą jakie trudności napotykają na swojej drodze osoby z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami.

– Ponad 40% mieszkań z możliwością do indywidualnego dostosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami. Bezprogowe wyjście na balkon, co jest naprawdę jeszcze ewenementem. Bezprogowe wejście do budynku, antypoślizgowa nawierzchnia, włączniki na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach, bardzo dobre kontrasty dla osób, które mają problem z widzeniem, otwarta przestrzeń, trakt komunikacyjny bez przeszkód – to wyróżniki wpisujące się w nasze pojmowanie dostępności – Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.

Skanska osiedle mieszkaniowe bez barier
Autor: Skanska Bezprogowe wejście na balkon to ponoć ewenement w nowych mieszkaniach

Likwidowanie barier i kompleksowe podejście do dostępności oraz innych przydatnych funkcji budynku sprawia, że na wzorcowym osiedlu Holm House dobrze czują się zarówno rodzice małych dzieci, osoby starsze, single, jak i te z niepełnosprawnościami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej