Płatność gotówką - będzie nowy limit! Sprawdź, do jakiej kwoty nie zapłacisz już gotówką

2023-04-21 12:21
Rozliczenia gotówkowe z nowym limitem
Autor: Gettyimages Za kilka miesięcy zacznie obowiązywać nowy limit na płatności gotówką

Będą zmiany w płatnościach gotówką. Chodzi o nowe limity kwot, do jakich można płacić gotówką, a powyżej już tylko bezgotówkowo - kartą lub przelewem. Zakaz płacenia gotówką po przekroczeniu limitu zacznie obowiązywać już za kilka miesięcy. Ile wyniesie limit na płatności gotówką? Kogo będzie dotyczył?

W ramach Polskiego Ładu już w 2023 miały zostać wprowadzone zmiany w zakresie zmniejszenia limitu płatności gotówką pomiędzy przedsiębiorcami oraz konsumentami. Wejście w życie tych zmian przesunięto jednak na 1 stycznia 2024. Ile wynosi limit na płatności gotówką w 2023 roku? Do jakiej kwoty nie zapłacimy już gotówka od 2024?

Płatność gotówką - zmieni się limit!

Obecnie limit płatności gotówką wynosi 15 000 zł brutto. Dotyczy rozliczeń pomiędzy firmami. Nie ma limitu płatności gotówkowych w rozliczeniach pomiędzy firmą a konsumentem. Za kilka miesięcy to się zmieni.

Od 1 stycznia 2024 roku limit rozliczeń gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie wynosić już tylko 8 000 zł brutto.

WAŻNE! Limit dotyczy całkowitej wartości transakcji, bez względu na liczbę płatności dokonanych w ramach tej transakcji.

Nie ma znaczenia, w jakiej walucie strony umowy dokonują rozliczenia. W przypadku określenia ceny w walucie obcej wartość transakcji oblicza się na podstawie kursu walut NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Dla kogo płatność gotówką i z jakim limitem?

Zmiany limitu przy płatnościach gotówką będą dotyczyć także rozliczeń pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Powyżej 20 000 zł od stycznia 2024 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką.

Konsument zaś będzie zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 20 000 zł lub równowartość tej kwoty. Transakcje w walutach obcych trzeba będzie przeliczyć na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Limit w płatności gotówką w 2023 to 15 000 zł. Oznacza to, że firma nie może zapłacić gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 zł brutto. Gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł brutto, przedsiębiorca musi zapłacić przez swój rachunek płatniczy i przelać środki na konto firmy, od której kupuje towary lub usługi.

Limit płatności gotówkowych dotyczy:

  • przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG,
  • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS,
  • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS,
  • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS),
  • wspólników spółki cywilnej,
  • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy,
  • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym.

Więcej na temat:

Jakie konsekwencje przekroczenia limitu płatności gotówką?

Jeśli w 2024 r. przedsiębiorca przyjmie od konsumenta płatność gotówką w kwocie przekraczającej 20 000 zł, to cała kwota przyjęta bez pośrednictwa rachunku płatniczego będzie stanowiła dla niego przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 22 ustawy o PIT i odpowiednio art. 12 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej