PB Inter-System przewiduje poprawę koniunktury w sektorze budowlanym

2015-12-21 8:25
afrykarium oceanarium wrocław
Autor: brak danych

Dzięki tak obranej strategii rozwoju, dziś, mimo iż jesteśmy średniej wielkości firmą, konkurujemy na rynku z o wiele większymi graczami i z satysfakcją możemy powiedzieć, że często udaje nam się wygrywać. Bilans 2015 i prognozy na nadchodzący rok przedstawia Marek Nowara, dyrektor zarządzający PB Inter-System.

O firmie PB Inter-System zrobiło się głośno, gdy została wykonawcą wrocławskiego Afrykarium-Oceanarium. A co działo się wcześniej?

Nie da się ukryć, że im bliżej było zakończenie tej unikatowej na skalę europejską inwestycji, tym głośniej było o niej zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednocześnie, ta nowa ikona Wrocławia, niosła i dalej niesie w różne miejsca i środowiska informację o Generalnym Wykonawcy, czyli Przedsiębiorstwie Budowlanym Inter-System SA. Wyjątkowość tej inwestycji oraz sukces ekonomiczny, komercyjny, czy turystyczny, jaki odnosi jest dla nas powodem do radości i dumy. By móc ją zrealizować niezbędne było m.in. doświadczenie, wyspecjalizowana kadra inżynierska, zaufanie wśród kontrahentów z całego świata, partnerskie relacje z różnymi instytucjami finansowymi oraz wysokie standardy zarządzania projektami i całą organizacją. To wszystko udało nam się osiągnąć wciągu 25 lat istnienia naszej organizacji. Przez te lata nieustanie rozwijaliśmy się, doskonaliliśmy swoje kompetencje, zrealizowaliśmy blisko 130 różnego rodzaju inwestycji. Dzięki tym inwestycjom po pierwsze mogliśmy realnie uczestniczyć w zmianie oblicza naszego miasta i regionu, a po drugie stale podnosić jakość naszych usług i zarządzania, by dojść do takiego poziomu, w którym podjęcie się tak niezwykłych kontraktów, o bardzo wysokich wymaganiach technologicznych, konstrukcyjnych i architektonicznych nie stanowi dla nas żadnego problemu. Dzięki tak obranej strategii rozwoju, dziś, mimo iż jesteśmy średniej wielkości firmą, konkurujemy na rynku z o wiele większymi graczami i z satysfakcją możemy powiedzieć, że często udaje nam się wygrywać.
 
Czy uczestnictwo w inwestycji, na którą czekała cała Polska i która stała się nową wizytówką Wrocławia zaoowocowała innymi, równie ciekawymi kontraktami?
 
Należy podkreślić fakt, iż kończąc budowę Afrykarium-Oceanarium we wrocławskim zoo, byliśmy w trakcie realizacji kolejnej unikatowej inwestycji, czyli Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. To również zrealizowany przez nas obiekt, którego walory technologiczne, akustyczne, czy też architektoniczne są obecnie doceniane na całym świecie. Te inwestycje stworzyły możliwość dalszego rozwoju firmy, pozwoliły zbudować nam odpowiednie kompetencje i doświadczenie naszej kadrze inżynierskiej, a także wzbudziły zainteresowanie inwestorów, aby analogiczne obiekty realizować w innych częściach Polski, czy Europy. Dziś jesteśmy gotowi, aby takich wyzwań się podejmować i z sukcesem je realizować. Dlatego z chęcią stajemy do kolejnych przetargów oraz negocjacji i rozmów, do których jesteśmy teraz zapraszani przez polskich i zagranicznych inwestorów.

W jakiej kondycji firma kończy rok 2015?

Mijający rok był dla naszej organizacji bardzo szczególny. Po pierwsze świętowaliśmy 25-lecie naszej działalności i ciągłego rozwoju na trudnym rynku budowlanym. Po drugie, dzięki Afrykarium mogliśmy cieszyć się kolejnymi nagrodami, wyróżnieniami, słowami uznania zarówno ze środowiska branżowego, jak i spoza niego (warto wspomnieć chociażby o Nagrodzie głównej w konkursie PZiTB na Budowę Roku 2014, Najlepszej Budowie Komunalnej 2014, I nagrodzie w Kryształach Przetargów Publicznych, Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław”, I nagrodzie w Konkursie na Dolnośląską Budowę Roku PZITB). Po trzecie, udało nam się ukończyć budowę, bardzo złożonego technologicznie, kompleksu laboratoriów dla Europejskiego Instytutu Technologicznego EIT+ we Wrocławiu. Przysłowiową wisienką na torcie było zakończenie budowy wspomnianego już wcześniej, Narodowego Forum Muzyki. Chociażby te trzy, wymienione wyżej obiekty, pozwalają nam stawać do kolejnych, bardzo ambitnych kontraktów, których chcemy się podejmować na rynku budownictwa kubaturowego, przemysłowego, energetycznego, czy też kolejowego i to zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Należy również podkreślić, iż nie był to rok łatwy dla budownictwa i dla firm budowlanych. Tym bardziej cieszy nas, iż pomimo wielu trudności i zawirowań rynkowych, udało nam się zakończyć kilka niezwykłych inwestycji, poszerzyć nasze doświadczenie i zdobyć nowe kompetencje, a więc zakończyć ten rok sukcesem, na którego efekt końcowy miał wpływ każdy pracownik naszej organizacji. Pozwala to nam z optymizmem patrzyć na kolejne lata.
 
Czy jest szansa na poprawę koniunktury w budownictwie w 2016?    

Moim zdaniem możemy mówić nie tylko o szansie, ale praktycznie o nieuchronności poprawy koniunktury w budownictwie. Wynikać to będzie przede wszystkim ze wzrostu gospodarczego i dobrych nastrojów inwestycyjnych wśród inwestorów. Jestem przekonany, że w dalszym ciągu rolę „lokomotywy” będzie ogrywał sektor mieszkaniowy, który będzie wspomagany budownictwem przemysłowym. Natomiast w znacznie większym stopniu, w stosunku do roku 2015, rynek zostanie wzbogacony kontraktami i zamówieniami płynącymi z jednostek samorządowych. Jednostki te będą chciały realizować kolejne inwestycje w oparciu o dofinansowanie ze środków unijnych. I ten właśnie strumień kapitału zbuduje spory koszyk zamówień na rynku, czym przyczyni się do znacznej poprawy koniunktury w sektorze budowlanym.

Marek Nowara PB Inter-System
Autor: PB Inter-System Marek Nowara, dyrektor zarządzający w PB Inter-System SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej