Konkurs Power Concrete w 2021 wygrał CEMEX

2021-10-20 12:37
Konkurs Power Concrete w 2021 wygrał CEMEX
Autor: CEMEX Pierwsze i trzecie miejsce w Konkursie Power Concrete 2021 zajęły zespoły CEMEX

Konkurs Power Concrete odbył się już po raz szósty. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie mieszanki betonowej, charakteryzującej się minimalnym śladem węglowym [kg CO2/m3] w stosunku do największej średniej wytrzymałości na ściskanie [MPa] badanej na trzech próbkach. Zespoły CEMEX zajęły w finale konkursu pierwsze oraz trzecie miejsce.

Konkurs Power Concrete 2021

W kwalifikacjach do konkursu Power Concrete wzięło udział piętnaście zespołów technologów z branży budowlanej, z których wyłoniono pięciu finalistów. Obydwa zespoły reprezentujące CEMEX: CEMEX Infrastruktura oraz CEMEX Polska znalazły się w finale konkursu zajmując w kwalifikacjach dwa pierwsze miejsca.

Finaliści spotkali się 13 września 2021 w laboratoriach Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMIC AGH w Krakowie. Próbki betonu zostały poddane badaniu wytrzymałości na ściskanie. Wyniki konkursu ogłoszono 11 października, podczas XI Konferencji Dni Betonu w Wiśle. Prace uczestników oceniało jury w składzie: prof. Jacek Śliwiński (Politechnika Krakowska), prof. Artur Łagosz ( Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), prof. Grzegorz Bajorek (Politechnika Rzeszowska), mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój (Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce) oraz mgr inż. Zbigniew Pilch (Stowarzyszenie Producentów Cementu).

Najlepszy wynik, co oznacza wygraną w konkursie, otrzymał zespół technologów CEMEX Infrastruktura w składzie: Patryk Ślęczka, Marcin Siekierski, Łukasz Guzikowski oraz Mateusz Cichy. Drugie miejsce przypadło zespołowi STRUNOBET-Migacz. Na trzecim miejscu znowu CEMEX Polska w składzie Marta Szklarzyńska, Damian Chełmecki, Patryk Chmura, Paweł Mofina oraz Łukasz Włodarski.

Konkurs Power Concrete organizuje Stowarzyszenie Producentów Cementu.

– Zmiany klimatyczne są jednym z największych wyzwań naszych czasów, dlatego cieszy nas fakt, że finałowe zadanie edycji związane było z tematyką zrównoważonego budownictwa oraz produktów o obniżonym śladzie węglowym, które również dla nas są bardzo ważne. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszę się z pomysłów technologów, których projekty tworzone są w obliczu kluczowych, współczesnych wyzwań, takich jak redukcja emisji przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów betonowych – podsumował wygraną Michał Grys, dyrektor Pionu Materiały, członek zarządu CEMEX Polska.

CEMEX dla klimatu

W ubiegłym roku CEMEX ogłosił strategię Future in Action, według której firma ustanowił własny, globalny cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% do 2030 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku), deklarując jednocześnie o 5 lat szybsze osiągnięcie wcześniej postawionego celu 35% redukcji już w 2025 roku.

W Europie CEMEX może poszczycić się osiągnięciem wspomnianego celu już w 2020 roku, dlatego europejskie zakłady planują zredukować emisję aż o 55% do 2030 roku, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej