Dla 39% firm zatory płatnicze są największą barierą w prowadzeniu działalności

2023-04-13 11:14
Dla 39% firm zatory płatnicze są największą barierą w prowadzeniu działalności
Autor: Gettyimages Na zatory płatnicze częściej narzekają firmy małe i mikro niż firmy średnie i duże

W ocenie zatorów płatniczych widać nieznaczną, ale poprawę. W marcowym badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i banku BGK zatory płatnicze, jako barierę działalności wskazało 39% firm wobec 44% wskazań rok wcześniej.

Spis treści

  1. Długi polskich firm rosną
  2. W zatorach płatniczych jest poprawa?
  3. Zatory płatnicze groźne dla małych i mikro firm

Długi polskich firm rosną

Na problem zatorów płatniczych wskazują również dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Z ich danych wynika, że 62% przedsiębiorstw czeka na płatności ponad miesiąc, a niemal połowa firm ponad dwa miesiące.

Terminowość rozliczeń B2B pogorszyła się szczególnie w handlu i transporcie.

Długi firm względem banków i kontrahentów w styczniu 2023 r. wyniosły prawie 40,2 mld PLN (wzrost o 2,5 mld PLN r/r), a ponad 313 000 firm miało problemy z terminową regulacją zobowiązań jako płatnicy należności.

Zatory płatnicze, czyli długie okresy wyczekiwania na płatność za wykonaną usługę, wywołują efekt domina. Przedsiębiorstwo, które nie dostaje pieniędzy w terminie, samo nie ma za co płacić swoim kontrahentom, brakuje mu pieniędzy na spłatę kredytów czy opłaty. W budownictwie zjawisko zatorów płatniczych jest o 1/3 większe niż w przemyśle.

W zatorach płatniczych jest poprawa?

Zatory płatnicze uznane zostały za znaczącą barierę działalności przez 39% firm. Rok temu ta liczba wyniosła 44%.

Poprawę r/r w zakresie płatności widać w większości branż, w szczególności w usługach. W tym roku o 20 pkt. proc. mniej firm usługowych skarży się na zatory płatnicze - tak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jedynie w firmach produkcyjnych udział skarżących się na zatory płatnicze jest obecnie większy (41%) niż rok wcześniej (38%).

W branży TSL zmniejszył się odsetek firm wskazujących, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi dla nich duże utrudnienie, to jednak nadal co drugie przedsiębiorstwo boryka się z zatorami płatniczymi.

Zatory płatnicze groźne dla małych i mikro firm

Na zatory płatnicze częściej narzekają firmy małe i mikro niż średnie i duże. Największą poprawę r/r odnotowano w firmach średnich (o 20 pkt. proc.).

Firmy duże łagodniej podchodzą do nieterminowego regulowania należności przez odbiorców produktów/usług, gdyż często to właśnie one nie płacą terminowo. Wynika to też z ich lepszej pozycji wobec partnerów biznesowych i często też korzystniejszej sytuacji ekonomicznej.

Mikro- i małe firmy obawiają się sytuacji, w których nie otrzymują należności w terminie i zaczynają mieć problem z płynnością.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej