Capital Park: różnorodność i równowaga w portfelu
Grupa Capital Park inwestuje w wielu miastach Polski, nie tylko tych największych. Niedawno otrzymała pozwolenie na budowę nowego biurowca Eurocentrum. O tym, jak prosperuje firma i co wyróżnia jej projekty spośród innych, rozmawiamy z Sylwią Filewicz, Investment Director Capital Park.
- Grupa Capital Park planuje realizację kilku nowych projektów. Które z nich są kluczowe dla firmy?
- Strategia Grupy Capital Park opiera się na aktywnym inwestowaniu na rynku nieruchomości. Budujemy zróżnicowany i zrównoważony portfel inwestycyjny. Cel ten realizujemy między innymi w ramach strategii biznesowej, która polega na budowaniu portfela dochodowego, głównie poprzez inwestowanie w nieruchomości zlokalizowane przy głównych ulicach największych miast Polski.
W ramach tej strategii realizujemy dwa nasze największe kompleksy biurowe w Warszawie: Eurocentrum przy Alejach Jerozolimskich w pobliżu dworca Warszawa Zachodnia oraz Royal Wilanów. Obydwie inwestycje są dla nas kluczowe i wyjątkowe, zarówno pod względem swoich lokalizacji, jak i wyróżniającej się architektury, a także spodziewanej ekonomicznej efektywności.
- W Wilanowie Grupa zamierza wybudować biurowiec Royal Wilanów. Jakie rozwiązania zostaną zastosowane w projekcie, które będą go odróżniać spośród innych inwestycji tego typu i kiedy rozpocznie się realizacja?
Chcemy, by Royal Wilanów, jak każdy nasz projekt wyróżniał się jakością, architekturą oraz był odpowiedzią na potrzeby przyszłych użytkowników. W odróżnieniu od innych biurowców klasy A w obiekcie zaplanowaliśmy znacznie więcej powierzchni handlowo-usługowej, ponieważ brakuje jej w Miasteczku Wilanów. Royal Wilanów będzie miejscem, które zaoferuje możliwość korzystania z części handlowo-usługowej, w tym m.in. lokali gastronomicznych również poza godzinami funkcjonowania biur. W ramach koncepcji zagospodarowania terenu powstanie otwarta przestrzeń publiczna, która przenikać będzie przez przestrzeń obiektu. Architektonicznym wyróżnikiem Royal Wilanów jest plac przed budynkiem, który pełni funkcję skweru miejskiego. W otoczeniu drzew i krzewów znajdą tam swoje miejsce skrupulatnie zaplanowane elementy małej architektury: rzeźby, stojaki na rowery oraz ławki. Projekt wyróżnia się minimalistyczną architekturą. Fasada biurowca składająca się głównie ze szkła i elementów kamiennych z szarego piaskowca będzie tworzyła zróżnicowaną, mieniącą się fakturę. Krzywizny fasad w narożnikach będą nabierały różnych refleksów i odcieni, a pełne przeszklenia zapewnią dostęp światła naturalnego do wszystkich pomieszczeń.
- Grupa działa w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Planowane są inwestycje w Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Na jakim etapie są obecnie te projekty?
- Jest to element naszej drugiej strategii biznesowej. Wykorzystujemy w niej potencjalne możliwości, jakie dają przemiany rynkowe i stały wzrost wartości nieruchomości. W tym portfelu mamy 27 aktywów nieruchomościowych, nie tylko mieszkaniowych, ale także biurowych, rekreacyjnych czy gruntowych - w całej Polsce. Portfel aktywów jest zbilansowany pod względem ryzyka i korzyści. Projekty te są obecnie na różnych etapach realizacji. Jednak ich właściwy dobór i aktywne zarządzanie procesami dają nam gwarancję wysokiego poziomu zwrotów.
- Dla obecnych najemców ważne są koszty utrzymania budynku, głównie chodzi o energochłonność budynków. W jaki sposób inwestycje Grupy będą spełniać te oczekiwania przyszłych użytkowników?
- Jednym z podstawowych założeń, jakie stawiamy sobie już na etapie tworzenia koncepcji naszych projektów, jest ich wysoka efektywność zarówno w aspekcie wykorzystania powierzchni, jak i późniejszych kosztów eksploatacji obiektu. Przez cały czas pracy nad inwestycją zwracamy szczególną uwagę na stosowanie takich rozwiązań, które mają wpływ na optymalizację tych kosztów. Bardzo istotne są tu rozwiązania wpływające na ograniczenie zużycia energii. Ważne jest dla nas również stosowanie innych rozwiązań przyjaznych środowisku.
Zarówno projekt Eurocentrum, jak i Royal Wilanów będą realizowane zgodnie z kryteriami amerykańskiego standardu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Dotychczas zaledwie kilka budynków w Polsce może pochwalić się certyfikatem tego systemu, który dowodzi stosowania najwyższej klasy rozwiązań przyjaznych środowisku i zrównoważonego rozwoju.
- W jaki sposób firma dobiera partnerów (architektów, wykonawców) procesu inwestycyjnego?
- Przy wyborze pracowni architektonicznej podstawową zasadą, którą się kierujemy, jest jakość tworzonej architektury, doświadczenie i profesjonalizm. Niezmiernie ważną sprawą przy wyborze partnerów jest przekonanie, iż obie strony patrzą w tym samym kierunku. Dotyczy to zarówno założeń inwestycyjnych, funkcjonalnych, potrzeb przyszłych użytkowników, jak i stylu stosowanej architektury. Dlatego dobieramy architektów na podstawie wstępnie przygotowywanych przez nich koncepcji projektu oraz prezentowanych doświadczeń zespołu projektowego. Autorem projektu Royal Wilanów jest pracowania architektoniczna JEMS Architekci, natomiast projekt Eurocentrum przygotował zespół firmy PRC Architekci. Obydwie pracownie mają doświadczenie w realizacji wielu wyjątkowych inwestycji.
Wykonawców natomiast wyłaniamy w ramach procedury przetargowej. Nie jesteśmy zobligowani do organizacji przetargów publicznych, dlatego są to przetargi ograniczone, zapraszamy do nich wybraną grupę wykonawców.
- Realizując swoje projekty, firma musi współpracować z władzami miast. Jak układa się ta współpraca?
- Realizacja projektu zawsze wymaga ścisłej współpracy z władzami miasta i gminy. Dbamy o to, żeby nasze relacje były jak najlepsze i żeby udało nam się pogodzić cele każdej ze stron. Najlepszymi przykładami są tu znowu Eurocentrum i Royal Wilanów. Pierwszy projekt jest elementem większego założenia urbanistycznego Warszawy, w które wpisane są także planowane z dużym rozmachem inwestycje na terenach dworca Zachodniego. Obecnie miasto kończy prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, które braliśmy pod uwagę, projektując naszą inwestycję. Od ronda Zawiszy ciągnąć się będzie reprezentacyjna metropolitalna arteria na miarę wielkich aglomeracji europejskich. Na Eurocentrum należy więc patrzeć jak na architektoniczne uzupełnienie tej wielkomiejskiej pierzei. Zgodnie z planami miasta dla wjeżdżających do Warszawy od zachodu budynek ten stanowić będzie swoisty punkt orientacyjny.
Zawsze staramy się, aby władze miasta czy też dzielnicy jako gospodarze miały możliwość zapoznania się z projektem już na etapie jego tworzenia. Otwarcie podchodzimy do ewentualnych sugestii i uwag odnośnie do samego projektu i jego funkcjonowania w otoczeniu, w tym m.in. proponowanych rozwiązań komunikacyjnych.
ZOBACZ TAKŻE: Biurowiec Eurocentrum z pozwoleniem na budowę
- Najbardziej prestiżowy projekt (w Polsce lub na świecie)?
- Obecnie mamy w Polsce dwa takie obiekty – właśnie Eurocentrum i Royal Wilanów. Obydwa są bardzo prestiżowe, choć zarazem bardzo różne. Eurocentrum to dla nas duże wyzwanie pod wieloma względami. Pierwszym jest sama skala projektu, jego wielkość. Drugim - połączenie biurowców: trzech nowo projektowanych i istniejącego w jeden funkcjonalny kompleks. "Ażurowa" fasada obiektu, do budowy której użyte zostaną m.in. szkło i aluminium, będzie sprawiała wrażenie wielowymiarowej, nowoczesnej przestrzeni. Wzrok przechodniów przykują wewnętrzne zielone patia przypominające wiszące ogrody. Budynek, pomimo swoich dużych rozmiarów, będzie obiektem transparentnym, zwłaszcza w nocy. Nasza koncepcja zakłada stworzenie wewnątrz otwartego, publicznego pasażu z miejskim życiem: kawiarniami, restauracjami, barami i in. Jako przykład podobnego rozwiązania można wskazać Rockefeller Center w Nowym Jorku.
Eurocentrum to także wyzwanie dla naszego Działu Komercjalizacji. Obiekt o łącznej powierzchni najmu blisko 70 000 m2 jest niewątpliwie jednym z największych planowanych w najbliższych kilku latach obiektów biurowych w centralnym obszarze biznesu stolicy. Piętro Eurocentrum ma ok. 4800 m2. Wiele firm, które chcą połączyć swoje biura w jednej lokalizacji, są zmuszone do wyprowadzenia się poza centrum Warszawy do największych parków biurowych. My dajemy im tę możliwość na granicy samego Śródmieścia. Dzięki temu mają też szansę na dużo niższe niż w ścisłym centrum stawki najmu.
Równie ważna jest dla nas inwestycja w Wilanowie. Już sama lokalizacja pozycjonuje Royal Wilanów jako projekt prestiżowy - w sąsiedztwie pałacu Wilanowskiego i jego otoczenia. Dużym wyzwaniem było stworzenie obiektu o powierzchni najmu około 35 000 m2, który nie będzie dominował nad architekturą pałacu, ale też nie będzie jej naśladował. Obiekt wizualnie otwiera się na panoramę zabytkowego Wilanowa. Innym reprezentacyjnym elementem inwestycji jest zieleń. Royal Wilanów będzie nią otoczony i wypełniony zarówno w przestrzeniach zewnętrznych, jak i wewnątrz budynku.
Royal Wilanów i Eurocentrum to projekty wyróżniające się w naszym portfolio, a myślę, że również na całym warszawskim rynku biurowym.