Biurowiec Eurocentrum z pozwoleniem na budowę

2010-06-16 18:28
Biura Eurocentrum
Autor: Mediadem Eurocentrum stanowić będzie kompleks trzech połączonych ze sobą budynków o nazwie Beta, Gamma i Delta.

Euorocentrum, obiekt biurowy klasy A + otrzymał już ostateczne pozwolenie na budowę. Powstaną trzy połączone ze sobą budynki o powierzchni 70 tys. mkw. Inwestor Grupa Capital Park planuje rozpocząć prace budowlane na przełomie 2010/2011 r. Koszty inwestycji przekraczają 600 mln zł.

Biura Eurocentrum powstaną w Al. Jerozolimskich w Warszawie, w pobliżu Dworca Zachodniego oraz placu Zawiszy. Działka należała w przeszłości to tureckiego inwestora, który wybudował istniejący biurowiec Alpha, nazywany dzisiaj "solniczką". W 2007 r. nieruchomość została nabyta przez fundusz CP Realty II należący do Grupy Capital Park. 

Kompleks biurowy

Eurocentrum stanowić będzie kompleks trzech połączonych ze sobą budynków o nazwie Beta, Gamma i Delta. Budowa przeprowadzona będzie w dwóch fazach. W pierwszym etapie powstanie 40 tys. mkw. powierzchni biurowej, w drugim kolejne 26 tys. mkw. Zakończenie pierwszej fazy przewidziano w 2013 r. Budowa drugiego etapu zależeć będzie od procesu komercjalizacji. Być może rozpocznie się on dopiero po zakończeniu pierwszej fazy. Część podziemna realizowana będzie w całości podczas pierwszego etapu. Eurocentrum będzie jednym z największych budynków biurowych w centralnej lokalizacji Warszawy. Istniejący biurowiec Alpha połączony zostanie z trzema nowo powstałymi budynkami wewnętrznym pasażem.

Biura Eurocentrum
Autor: Mediadem

Architektura Eurocentrum

Projekt architektoniczny Eurocentrum powstał w pracowni PRC Architekci. - Budynek jest zlokalizowany na działce, który ma już swoją historię, nazwa kompleksu została przejęta od poprzedniego inwestora. Narzucone były parametry budynku dotyczące jego kubatury czy wysokości. Założeniem projektu było utrzymanie pierzei, nawiązanie do budynków już istniejących mówił - Igor Galas z PRC Architekci. Projektanci poszukiwali inspiracji do projektu m.in. w kompleksie biurowym Rockefeler Center. Budynki będą miały duże przeszklenia, materiały z których zostaną wykonane to kamień, stal i aluminium na zewnątrz i w przestrzeniach wspólnych.

W nowo powstałym kompleksie ma pracować ok. 7 tys. osób. Zamierzeniem architektów było więc stworzenie miejsca przyjaznego, tzw. "małego miasta". Na parterze budynku hol wejściowy połączony zostanie z dwupiętrowym pasażem. Znajdą się tam punkty handlowe, usługowe, restauracje, kawiarnie. Eurocentrum ma być miejscem nie tylko do pracy, ale też przestrzenią, gdzie będzie można zjeść obiad, wypić kawę czy zrobić zakupy w aptece bez wychodzenia z biurowca. "Niżej będzie przytulniej, wyżej bardziej biurowo" - wyjaśnia Igor Galas. Nie zabraknie również naturalnej roślinności w postaci zielonych atriów, przypominających wiszące ogrody czy ścian naturalnej roślinności. Od Al. Jerozolimskich biurowce oddzielać będzie szpaler drzew oraz tzw. uliczki spowolenia prowadzące do poszczególnych budynków.

W biurowcach zastosowane zostaną systemy energooszczędne. Budynek będzie miał prawdopodobnie certyfikat LEED. - Trudno jednak dzisiaj powiedzieć, kiedy obiekt będzie certyfkowany - czy na etapie projektu, budowy, czy już po jej zakończeniu - powiedziała Sylwia Filewicz, dyr. ds. inwestycyjnych.

Powierzchnia do wynajęcia

Przyszli najemcy będą mogli dostosować powierzchnię do różnych koncepcji, np. układu gabinetowego lub otwartego tzw. open space. Współczynnik powierzchni wspólnych ma być ograniczony do minimum. Obsługę kondygnacji zapewni 18 wind zgrupowanych w trzech niezależnych pionach komunikacyjnych. Pod budynkiem powstanie trzykondygnacyjny parking podziemny, w którym znajdzie się 611 miejsc postojowych oraz 158 miejsc naziemnych, w tym 109 ogólnodostępnych.

Do kompleksu będzie można dotrzeć 17 autobusami komunikacji miejskiej. Dojazd zostanie dodatkowo usprawniony dzięki lewoskrętowi z Alei Jerozolimskich - dla kierowców jadących z kierunku zachodniego w stronę centrum. Obecnie trwają prace nad projektem przetargowym, w czwartym kwartale 2010 r. zostanie wybrany generalny wykonawca. Inwestor prowadzi także rozmowy z kluczowymi bankami na temat finansowania projektu.

Biura Eurocentrum
Autor: Mediadem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej