Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Wykończenie ścian, stropów

Sufity podwieszane. Rodzaje sufitów podwieszanych i zastosowanie

Tagi:
montaż sufitu podwieszanego
,
panele sufitowe
,
płyty sufitowe
,
Rockfon
,
sufit podwieszany
,
sufit podwieszany konstrukcja
,
sufity podwieszane zdjęcia

Na rynku dostępny jest szeroki wybór sufitów podwieszanych. Panele sufitowe różnią się przede wszystkim rodzajem krawędzi, który warunkuje sposób montażu, a ten z kolei wpływa na efekt wizualny wykończonego sufitu. Jakie są zatem typy krawędzi sufitów podwieszanych i jakie mają zastosowanie?

Sufity podwieszane są skutecznym sposobem na ukrycie pod stropem wszelkiego typu instalacji i osiągnięcie optymalnej akustyki w pomieszczeniu. Różnią się sposobem wykończenia krawędzi poszczególnych paneli. Pod tym właśnie względem panele sufitowe można podzielić na trzy grupy: kasetony sufitowe z konstrukcją widoczną (A), z konstrukcją widoczną częściowo (E) oraz kasetony sufitowe, których konstrukcja jest całkowicie ukryta (X).

Kaseton sufitowy - krawędź A
Kaseton sufitowy - krawędź A
Fot.: Rockfon
Kaseton sufitowy - krawędź E
Kaseton sufitowy - krawędź E
Fot.: Rockfon
Panel sufitowy z krawędzią X
Panel sufitowy z krawędzią X
Fot.: Rockfon

Sufity podwieszane z krawędzią A - konstrukcja widoczna

To rozwiązanie najekonomiczniejsze i najbardziej uniwersalne. Panele sufitowe produkowane są w różnych wymiarach,  np. 600x600 mm i 1200x600 mm, i różnych kolorach.
Płyty sufitowe z krawędzią A montowane są od góry na standardowej konstrukcji typu T24. Sposób montażu tego typu paneli jest łatwy, podobnie jak ich demontaż, np. w przypadku konieczności dostania się do instalacji ukrytych w przestrzeni sufitowej. Panele sufitowe mają proste krawędzie, co również ułatwia prace montażowe. Jeśli potrzebne jest docięcie modułów, wystarczy użyć tradycyjnego nożyka do tapet.
Panele sufitowe tego rodzaju przeznaczone są do montażu we wnetrzach, w których estetyka wykończenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, obiektach medycznych i edukacyjnych, a także urzędach, placówkach handlowych i usługowych. Ten typ sufitów podwieszanych stosuje się też w serwerowniach i zapleczach technicznych.

Sufity podwieszane z krawędzią E - panele sufitowe profilowane, konstrukcja częściowo ukryta

Sufity podwieszane z krawędzią E są estetyczniejsze. Poszczególne kasetony sufitowe mogą być układane w różnej odległości od siebie - 15 lub 24 mm. Dzięki temu uzyskuje się efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji wpływa na wystrój wnętrza. Panele sufitowe mogą być zakończone krawędzią ostrą, pionową lub skośną, co daje większe możliwości aranżacyjne w pomieszczeniu.
Kasetony z krawędzią E łatwo się montuje i demontuje. Instalowane są od góry na konstrukcji typu T24. Tym, co może sprawiać trudność, jest ich przycinanie pod skosem - warto w tym przypadku użyć specjalnego noża z oferty producentów sufitów podwieszanych.
Produkt wykorzystuje się w nowoczesnych biurach, hotelach, sklepach i klinikach.

Sufity podwieszane z krawędzią X - sufity o wyglądzie monolitycznym

Panele sufitowe z krawędzią X montowane są na styk, dzięki czemu elementy konstrukcyjne nie są widoczne. Ponieważ montaż i demontaż płyt odbywa się od dołu, mogą być mocowane bardzo blisko stropu, w odległości nawet 62 mm. Nie ma konieczności zapewnienia tu dodatkowej przestrzeni między stropem a konstrukcją nośną - ma to znaczenie szczególnie w niskich pomieszczeniach. 
Sufity podwieszane (X) dostępne są standardowo w kolorze białym, a opcjonalnie także w 34 innych kolorach. Produkowane są w wymiarach: 600x600 mm, 1200x600 mm, 1800x600 mm. Panele sufitowe łatwo jest zdemontować i w razie potrzeby dostać do instalacji.
System montażu daje jednolitą powierzchnię sufitu, bez widocznego podziału na poszczególne panele. Tym rodzajem sufitów podwieszanych wykańcza się wnętrza reprezentacyjne: recepcje, hole, sale czy nowoczesne biura. Sufity podwieszane o krawędzi X najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach.

 

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: