Sejm bez barier

2009-08-26 17:51
Sejm bez barier
Autor: Piotr Stanisłwaski| Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Po raz pierwszy w historii Sejmu, 26 sierpnia 2009 roku, posłowie poruszający się na wózkach inwalidzkich mogli zabrać głos z mównicy w sali posiedzeń plenarnych. To efekt ponad rocznych prac nad projektem zainicjowanym przez Kancelarię Sejmu RP, a koordynowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - budynki i wnętrza sejmowe zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Czas by wszystkie obiekty i przestrzenie publiczne stały się wreszcie dostępne dla wszystkich - w ramach konkursu "Polska bez barier" rusza projekt wydawania certyfikatów obiektom, które pozytywnie przejdą audyty architektoniczne.

Do tej pory posłowie poruszający się na wózkach przemawiali ze swoich miejsc na końcu Sali Posiedzeń. Obecnie mają możliwość przemawiania z głównej mównicy. Zamontowano pochylnię (kosztem 140 tys. zł), poszerzono przejście. Pochylnia wykonana jest z 3,2-cm hartowanego, antypoślizgowego szkła położonego na konstrukcji ze stali nierdzewnej. Dzięki temu widać historyczne schody. Zabytkowy układ przestrzeni widać także przez szklany podest łączący pochylnię z mównicą. Nowa mównica, przeznaczona dla osób poruszających się na wózkach, ma 76 cm wysokości. Znajduje się po prawej stronie starej mównicy. Dzięki wyposażeniu jej w monitor poseł przemawiający będzie widział reakcje kolegów z części sali zasłoniętej przez starą, wyższą mównicę.

- Kiedy Kancelaria Sejmu zwróciła się do Stowarzyszenia z prośbą o opracowanie projektu dostosowania, wiedzieliśmy, że będzie to początek drogi do stworzenia powszechnej dostępności kompleksów sejmowych. Dostosowanie Sejmu to nie tylko umożliwienie sprawowania mandatu poselskiego posłom, którzy są niepełnosprawni. To szansa na zwiedzanie Sejmu przez osoby z niepełnosprawnością, a tym samym ważny symbol integracji społecznej. Chciałbym, aby ten przykład służył innym w dalszych działaniach na rzecz budowania Polski bez barier. W tym celu rozpoczynamy projekt wydawania certyfikatów obiektom, które pozytywnie przejdą audyty architektoniczne – dodaje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Sejm bez barier
Autor: od MediaDem Na mówinicy: poseł Sławomir Piechota (Platforma Obywatelska). Obok, na platformie: poseł niezależny Jan Filip Libicki oraz poseł Marek Plura (Platforma Obywatelska).

- Poprzez likwidację barier architektonicznych dołączyliśmy do innych parlamentów europejskich, których drzwi zostały szeroko otwarte. Tym samym usunięto bariery ograniczające dostęp niepełnosprawnym posłom, pracownikom i gościom. Modernizacja Sejmu, jako obiektu będącego symbolem najwyższej demokracji, jest nie tylko zmianą techniczną. To bez wątpienia wyraz zmiany mentalności. Mam nadzieję, że udostępnienie kompleksów sejmowych będzie inspiracją do działań na rzecz zapewnienia powszechnej dostępności innych obiektów i przestrzeni w Polsce – mówi Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP.

Studium modernizacji obiektów Sejmu zostało opracowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, które od lat prowadzi audyty architektoniczne obiektów publicznych i prywatnych oraz organizuje szkolenia i konferencje dotyczące architektury dla wszystkich. Projekt dostosowania obejmował wprowadzenie następujących udogodnień:

  • Sala Posiedzeń - podjazd do mównicy oraz mównica umożliwiająca posłom na wózkach występowanie przodem do Sali, a nie jak dotychczas z tylnych miejsc;
  • zastąpienie pochylniami niewygodnych i mało wydajnych platform przy schodach (Biuro Przepustek, podziemne przejście - patrz: Plan dostosowania Sejmu); 
  • przystosowanie wind
  • pełne dostosowanie toalet, zwężenie poręczy, obniżenie blatów i lad w szatniach i na stanowiskach straży marszałkowskiej;
  • usunięcie wystających ze ścian elementów jak parapety i kaloryfery, które zagrażają bezpieczeństwu osób niewidomych;
  • przeszklona winda wbudowana w zabytkową klatkę schodową budynku Komisji Sejmowych;
  • dostosowanie wejść do budynków, przejść między budynkami (m.in. powstała tzw. "serpentyna" pomiędzy budynkami C i G za 28 tys. zł) oraz wjazd od ul. Maszyńskiego.

Projekt powszechnego dostosowania budynków sejmowych – poza zmianami technicznymi – obejmował również szkolenie pracowników Sejmu z zakresu udzielania pomocy oraz oprowadzaniu wycieczek dla osób z niepełnosprawnością (szczegółowe informacje na: www.niepelnosprawni.pl).

Dzień, w którym "niemożliwe stało się możliwym" - pomieszczenia zabytkowe (sala plenarna Sejmu RP), można przebudować bez szkody dla nich tak, by były dostępne dla wszystkich - Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Kancelaria Sejmu RP uroczyście zainaugurowały konkurs "Polska bez barier". Projekt, realizowany pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP, ma na celu promocję wzorcowych rozwiązań architektonicznych na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz popularyzację zasad projektowania dla wszystkich. Obiekty kategoryzowane jako:

  • transport i przestrzeń publiczna,
  • edukacja, kultura i sztuka,
  • służba zdrowia i rehabilitacja,
  • sport i rekreacja,
  • finanse, 
  • handel i usługi, 
  • biura i obiekty mieszkalne.

mogą zgłaszać zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przygotować dokumentację fotograficzną dostosowanego obiektu oraz opisać zastosowane w nim rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 listopada br. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu 2010 r. w Sejmie RP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej