Magazyn energii do fotowoltaiki. Co warto wiedzieć o fotowoltaice z magazynem energii? Ceny, dopłaty

2023-02-07 23:24
Magazyn energii do fotowoltaiki
Autor: Getty Images Czy w sytuacji zmiany systemu rozliczeń na net-billing przydomowe magazyny energii mogą być atrakcyjną inwestycją?

Magazyn energii do fotowoltaiki - czy to niezbędny element instalacji fotowoltaicznej? W artykule znajdziecie informacje na temat, w jaki sposób można magazynować energię wyprodukowaną w domowej instalacji PV, również w obliczu nadchodzących zmian w rozliczeniach prosumentów. Czy fotowoltaika z magazynem energii gwarantuje niezależność energetyczną? Co z dopłatami do magazynów energii do fotowoltaiki?

Spis treści

  1. Fotowoltaika z magazynem energii - jak to działa?
  2. Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?
  3. Jak podłączyć magazyn energii do fotowoltaiki?
  4. Magazyn energii do fotowoltaiki - dopłaty w Mój Prąd 4.0

Fotowoltaika z magazynem energii - jak to działa?

Magazyny energii to urządzenia, które służą do przechowywania energii i umożliwiają jej zużywanie w czasie innym, niż jest ona wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej, np. w nocy, lub kiedy instalacja generuje mniej prądu, np. w pochmurne dni. Magazynowana energia może być również zużywana w czasie, kiedy zapotrzebowanie w domu przewyższa produkcję z systemu PV. Magazyn energii przede wszystkim zwiększa poziom autokonsumpcji, czyli wykorzystywania produkowanej energii na bieżąco, do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. To tzw. system off-grid, czyli niepodłączony do sieci.

Aktualnie, właściciele instalacji fotowoltaicznych najczęściej korzystają z systemu on-grid, czyli połączonego z siecią energetyczną, gdzie de fakto, to sieć jest magazynem energii. W tym przypadku nadwyżki produkowanej energii, jakie powstają w czasie pracy instalacji, przekazywane są wprost do sieci. W ramach zwrotu prosument może odebrać 80% wyprodukowanej energii w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWh, a powyżej 10 kWh - 70% (tzw. system opustów). Reszta to prowizja operatora za magazynowanie energii.

Od 1 kwietnia zmienia się jednak system rozliczania energii na tzw. net-billing. Prosumenci będą musieli energię sprzedawać i kupować i skończy się magazynowanie energii w sieci. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku - po średniej cenie godzinowej. W sytuacji zapotrzebowania na energię elektryczną, którego nie będzie w stanie pokryć instalacja PV, będzie trzeba pobrać energię z sieci po cenach dla odbiorcy końcowego. Czytaj więcej na ten temat>>

Wielu twierdzi, że w sytuacji zmiany systemu rozliczeń na net-billing przydomowe magazyny energii mogą być atrakcyjną inwestycją, wspomagającą prosumenta w zwiększeniu autokonsumpcji wyprodukowanej energii. W praktyce jest tak, że część energii gromadzonej w akumulatorach jest marnowana, a straty te są zazwyczaj większe niż w przypadku magazynowania energii w sieci energetycznej operatora. Tymczasem koszt zakupu magazynu energii jest znaczący i póki co, niedofinansowywany.

Magazyny energii w systemie off-grid nie dają niezależności energetycznej, ale w połączeniu z magazynowaniem energii w sieci, czyli on-grid w systemie opustów, prosument staje się w pewnym stopniu niezależny od dostawcy prądu. To tzw. system hybrydowy, w którym prosument korzysta z zasobów zakładu energetycznego, a w przypadku przerw w dostawie energii od operatora może dostarczać prąd na własne potrzeby z magazynu energii.

Jednak rozwiązanie hybrydowe, podobnie jak off-grid, wymaga kosztownej inwestycji w system akumulatorów. Trzeba się naprawdę zastanowić czy zakup akumulatora jest zasadny pod względem ekonomicznym. Dodajmy, że rząd zapowiada dopłaty do magazynów energii w programie Mój Prąd 2022.

Czytaj więcej:

Ważne

Uwaga!

Fotowoltaika zmiany: 27 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów uczestniczących w tzw. projektach parasolowych prowadzonych przez samorządy. Do końca 2023 roku, niektórzy prosumenci będą mogli skorzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. Cały artykuł poniżej.

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii o mocy pojemnościowej 5 kWh to koszt od około 14 tys. zł netto, 10 kWh - około 23 tys. zł netto, 15 kWh około 32 tys. zł netto. Do ceny należy doliczyć koszt montażu.

Ważne

Magazyny energii muszą być odpowiednio dobrane do mocy systemu fotowoltaicznego. Trzeba również wziąć pod uwagę bieżące zużycie prądu oraz łączną moc urządzeń, jaką magazyn będzie zasilał w czasie, w którym instalacja PV nie produkuje prądu np. w nocy.

Jak podłączyć magazyn energii do fotowoltaiki?

Podłączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną następuje poprzez inwerter, który zamienia prąd przechowywany w akumulatorach na prąd przemienny.

Ciekawe

Według danych BloombergNEF, aktualnie na Hawajach prawie wszystkie nowe systemy fotowoltaiczne dla budynków mieszkalnych są montowane z magazynami energii, w Niemczech około połowa, w Szwajcarii około 15%, a w Australii około 5%.

Magazyn energii do fotowoltaiki - dopłaty w Mój Prąd 4.0

Przypomnijmy, że posłowie PO w październiku 2021 złożyli projekt zmian do ustawy o OZE, który przewiduje wsparcie dla magazynów energii. Jednak wciąż nie wiadomo czy w czwartej odsłonie programu dopłat do fotowoltaiki - Mój Prąd - dofinansowaniem zostaną objęte także magazyny energii. Program dopłat do fotowoltaiki ma wystartować w I kwartale 2022 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej