Klimakonwektor do pompy ciepła - zalety i wady. Ile kosztuje klimakonwektor?

2023-06-26 8:19
Co to jest klimakonwektor, jak działa i czy warto go zamontować?
Autor: Materiały Prasowe Klimakonwektory zimą mogą ogrzewać powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzić je tak jak klimatyzacja

Klimakonwektor to świetna alternatywa dla tradycyjnych instalacji grzewczych oraz klimatyzatorów. Dzięki nim możemy ogrzewać i schładzać pomieszczenia. Dowiedz się, jaki klimakonwektor wybrać do domu jednorodzinnego, a jaki do obiektu użyteczności publicznej. Poznaj rodzaje, wady, zalety i ceny klimakonwektorów.

Spis treści

  1. Co to jest klimakonwektor?
  2. Budowa klimakonwektora
  3. Jak działa klimakonwektor?
  4. Podział klimakonwektorów w zależności od typu
  5. Podział klimakonwektorów w zależności od liczby wymienników
  6. Podział klimakonwektorów w zależności od konstrukcji
  7. Klimakonwektory nie tylko do obiektów użyteczności publicznej
  8. Klimakonwektory do pomp ciepła w domach jednorodzinnych
  9. Klimakonwektor i rekuperacja
  10. Zalety i wady klimakonwektorów
  11. Ceny klimakonwektorów

Co to jest klimakonwektor?

Klimakonwektor (potocznie fan-coil) to urządzenie, dzięki któremu możemy utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Klimakonwektory mogą służyć do chłodzenia, grzania lub chłodzenia i grzania. Upraszczając, klimakonwektor zimą może ogrzewać powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzić je tak jak klimatyzacja. Czynnikiem zapewniającym komfort w pomieszczeniach jest woda (w klimatyzacji freon).

Klimakonwektory to urządzenia od dawna wykorzystywane w budownictwie, szczególnie w obiektach użyteczności publicznej. Od kilku lat coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych wraz z montażem pomp ciepła. 

Budowa klimakonwektora

Klimakonwektor zbudowany jest z:

  • wymiennika do którego dostarczany jest czynnik chłodząco-grzewczy,
  • wentylatora, który rozprowadza obrobione termicznie powietrze,
  • zaworu regulacyjnego, który dostarcza czynnik w odpowiedniej ilości,
  • sterownika, dzięki któremu regulujemy pracę urządzenia.

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor to wymiennik ciepła zasilany wodą oraz wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Urządzenie oddaje ciepło w zimie, dzięki dostarczeniu do niego wody podgrzewanej, natomiast w lecie wody schładzanej. Wentylatory znajdujące się w urządzeniu wymuszają cyrkulację, wypychając ciepłe lub chłodne powietrze do pomieszczenia. Dzięki jednostkom zewnętrznym, wyposażonym w nowoczesne systemy automatyki, możemy sterować pracą urządzenia i utrzymywać zadaną temperaturę.

Podział klimakonwektorów w zależności od typu

  • ścienne - przypominają klasyczne klimatyzatory ścienne typu split. Zazwyczaj mają estetyczną obudowę. Montuje się je na ścianie pod sufitem. Do stosowania w każdym pomieszczeniu, w którym mamy do zagospodarowanie kawałek wolnej przestrzeni na ścianie
  • podłogowe - stosowane w pomieszczeniach, w których ważne jest zachowanie konkretnych wymagań akustycznych, np. sypialniach, salach widowiskowych, aulach. Montowane są w specjalnej obudowie zagłębionej w podłodze (wys. do 140 mm). Otwór zaślepiany jest równo z poziomem podłogi, za pomocą kratki nawiewnej wykonanej z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej.
  • kasetonowe - jedne z najczęściej stosowanych, głównie w budynkach biurowych oraz użyteczności publicznej. Montowane na sufitach (również podwieszanych). To urządzenie małe w porównaniu z innymi, niestety często dość głośne.
  • kanałowe - montowane w sieci kanałów i wykończone kratką nawiewną, zazwyczaj zamontowaną w ścianie. Stosowane przede wszystkim w pokojach hotelowych.
  • uniwersalne (przypodłogowe i podstropowe) - to dwa bardzo podobne urządzenia, różnica polega na sposobie odprowadzenia skroplin. Dostępne są w obudowie oraz bez niej.

Podział klimakonwektorów w zależności od liczby wymienników

  • dwururowe (z jednym wymiennikiem) - klimakonwektory takie mają dwa przyłącza wodne (zasilanie/powrót). Mogą pracować w trybie chłodzenia lub ogrzewania. Instalacja dwururowa jest najprostszą i najtańszą na rynku.
  • czterorurowe (z dwoma wymiennikami) - to klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne. Pierwszy wymiennik zasilany jest wodą lodową, drugi (mniejszy) ciepłem technologicznym. Klimakonwektor taki pracuje w trybie chłodzenia lub ogrzewania, zależnie od potrzeb. Instalacja czterorurowa jest zdecydowanie droższa w porównaniu z instalacją dwururową.

Podział klimakonwektorów w zależności od konstrukcji

  • wentylatorowe - wyposażone w wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. Urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepła (obieg wody grzewczej) oraz zewnętrznego źródła zimna (obieg wody lodowej). Wymiennik ciepła ogrzewa lub chłodzi przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia. Temperaturę grzania i chłodzenia można indywidualnie regulować .
  • indukcyjne - nie mają wentylatora. Powietrze wewnętrzne jest podsysane przez strumień powietrza pochodzący zwykle z centrali wentylacyjnej i kierowane na wymiennik ciepła, po czym następuje wymieszanie obu strumieni. Powstały strumień przepływa przez wymiennik, jest ogrzany lub schłodzony i wydmuchany do pomieszczenia.

Klimakonwektory nie tylko do obiektów użyteczności publicznej

Do niedawna klimakonwektor w domu jednorodzinnym był zjawiskiem rzadkim, a nawet niespotykanym. Wiele osób do dziś myśli, że klimakonwektor to urządzenie stosowanie wyłącznie w budownictwie użyteczności publicznej, tj. banki, hotele, galerie handlowe. To, że klimakonwektory wykorzystywane były dotychczas głównie w dużych obiektach wynikało z faktu, że dla domu jednorodzinnego trudno było znaleźć rozwiązanie dla efektywnego pozyskania chłodu. W obiektach komercyjnych w tym celu wykorzystywane są wytwornice wody lodowej, a to urządzenia duże i drogie. Do niedawna niewiele było wiadomo o rozwiązaniach, dla mniejszych budynków, które gwarantowałyby zarówno skuteczność, jak i efektywność kosztową montażu klimakonwekrtorów. Jednak to się zmienia dzięki coraz powszechniejszemu stosowaniu pomp ciepła.

Klimakonwektory
Autor: Andrzej T. Papliński Tak wygląda klimakonwektor w domu jednorodzinnym, z podłaczeniem do pompy ciepła, jeszcze przed ułożeniem podłogi

Klimakonwektory do pomp ciepła w domach jednorodzinnych

W dzisiejszych czasach, dzięki coraz większej wiedzy inwestorów oraz coraz powszechniejszemu wykorzystaniu pomp ciepła, klimakonwektory mogą być częścią wyposażenia także domów jednorodzinnych. Urządzenia te coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania domów energooszczędnych. Dlaczego? Dzięki coraz powszechniej stosowanym pompom ciepła. Przypomnijmy, że do niedawna pompy ciepła, szczególnie te pobierające ciepło z gruntu, były bardzo drogimi urządzeniami. To się jednak zmienia z roku na rok, ponieważ ceny pomp ciepła spadają, ich efektywność wciąż rośnie, a koszty instalacji tanieją. Szczególnie od momentu kiedy na rynku pojawiły się pompy pobierające ciepło z powietrza. Ich instalacja nie wymaga drogich odwiertów, albo dużej powierzchni działki, tak jak w przypadku gruntowych pomp ciepła. Inwestorzy coraz częściej pod uwagę biorą to, że montaż pompy ciepła gwarantuje znacznie niższe wydatki na ogrzewanie na przestrzeni lat w porównaniu z kotłami gazowymi, olejowymi, czy na pelety. Reasumując, jeżeli wszystko dobrze policzymy, a następnie połączymy instalację pompy ciepła z odpowiednim klimakonwektorem, możemy mieć tanie ogrzewanie, i dodatkowo chłodzenie całego domu.

Ciekawe

Standardy prawa budowlanego w zakresie izolacji termicznej wyznaczane są tak, aby ogrzewanie domów w zimie było jak najtańsze. W lecie, w skutkiem ubocznym jest to, że domy zatrzymują ciepło. Dlatego chcąc mieć naprawdę komfortowy dom przez cały rok, należy pomyśleć o możliwości chłodzenia domu w ciepłych miesiącach. Inwestorzy coraz częściej decydują się na rozszerzenie funkcjonalności pompy o chłodzenie. Co ważne, nie jest to zbyt skomplikowana operacja, ani nie podnosi znacząco ceny urządzenia.

Ważne

Jeżeli planujemy wykorzystanie klimakonwektora do chłodzenia trzeba pamiętać o konieczności odprowadzania skroplin, czyli podłączenia klimakonwektora do kanalizacji. Możemy też tego nie robić, ale wtedy nie wolno przekroczyć "punktu rosy" a klimakonwektor będzie mniej wydajny.

Najpełniej wykorzystamy funkcje klimakonwektora, gdy zastosujemy go zarówno do grzania, jak i chłodzenia.

Klimakonwektor i rekuperacja

W przypadku zastosowania chłodzenia, szczególnie polecana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Rekuperator wymienia powietrze w domu na świeże, nie powodując straty energii cieplnej, szczególnie zimą. Nie każdy wie, że jeżeli zastosujemy chłodzenie klimakonwektorem, w okresie lata rekuperator zapobiega utracie chłodu. Warto wiedzieć, że przy uruchomionym chłodzeniu i działającej wentylacji z odzyskiem chłodu, okna w domu powinny być zawsze zamknięte. Tylko wtedy wentylacja mechaniczna ma możliwość filtrowania powietrza zewnętrznego przed wprowadzeniem do wnętrza budynku i oczyszczenia go z alergenów, powodujących we współczesnych czasach wiele dolegliwych chorób.

Zalety i wady klimakonwektorów

Klimakonwektory z pompą ciepła gwarantuję wysoką sprawność grzewczą przy niskim parametrze zasilania oraz możliwość chłodzenia całego domu. Gwarantują bardzo szybką i sprawną regulację temperatury w pomieszczeniu. To zdecydowanie zalety. Wadą może być to, że w środku pracuje wentylator. Trzeba wiedzieć, że na rynku są klimakonwektory, które nie mają wentylatora (indukcyjne). Niestety ich wadą jest to, że są droższe. Innym rozwiązaniem mogą być klimakonwektory kanałowe, oddalone od pomieszczenia, dlatego bardziej ciche.

Ważne

Trzeba regularnie czyścić filtry powietrza klimakonwektora, ponieważ zakurzone utrudniają przepływ powietrza, co powoduje głośniejszą pracę urządzenia.

Ceny klimakonwektorów

Za klimakonwektor o mocy grzewczej około 3,5 kW ze sterownikiem, który w zimie zastąpi grzejnik, a w lecie klimatyzator trzeba zapłacić od 2,5 do 3 tys. zł. Oczywiście na rynku są klimakonwektory tańsze i dużo droższe. Jak zwykle wszystko zależy od wielkości urządzenia i dodatkowego wyposażenia (głównie automatyka). Grzejnik o mocy 3,5 kW bedzie tańszy, ale też dużo większy od klimakonwektora, co z pewnością nie ozdobi wnętrza. Ponadto trzeba pamiętać, że montując klimakonwektor unikniemy montażu tradycyjnej klimatyzacji, a to już są znaczne koszty. Jednak zacząć trzeba od tego, że to pompa ciepła zainstalowana dla całego domu rozwiązuje problem dodatkowych inwestycji w system ogrzewania i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej