Wideodomofon jak działa? Kiedy wideodomofon bezprzewodowy? Wideodomofon IP czy analogowy?

2019-08-27 11:03
Wideodomofon
Autor: GettyImages

Wideodomofon – urządzenie umożliwiające nie tylko komunikację z osobą, która chce wejść do budynku, przekazuje również jej obraz. Kamera zainstalowana jest na drzwiach wejściowych lub bramie wjazdowej, natomiast monitor znajduje się w mieszkaniu. Podobnie jak w domofonie, urządzenie umożliwia zdalne odryglowanie zamka.

Jeszcze niedawno wideodomofon (używana jest również nazwa wideofon) był kojarzony z luksusowymi rezydencjami, dzisiaj może jeszcze nie wypiera tradycyjnych domofonów, ale zdobywa coraz więcej użytkowników, zarówno w domach jednorodzinnych jak i w budynkach z większą liczbą lokatorów. Inwestycja w wideodomofon powinna być rozpatrywana nie tylko na płaszczyźnie ceny. Tu ważna jest także trudność lub łatwość jego montażu oraz jakość obrazu, a wszystkie trzy elementy determinuje wybrana technologia. Najnowocześniejsze wideodomofony łączą w sobie wiele funkcji.

Wideodomofon jak działa?

Wideodomofon to właściwie domofon, któremu dodano możliwość jednokierunkowego przekazywania obrazu na żywo dzięki zainstalowanej kamerze. Z kolei odbiornik wewnątrz budynku wyposażono w monitor do obioru wideo. Rozmawiać można, tak jak w przypadku domofonu – dwukierunkowo. Możliwość zobaczenia osoby, która dzwoni do naszych drzwi, daje większe poczucie bezpieczeństwa, obraz weryfikuje to co słyszymy. Działanie wideodomofonu oraz jego funkcje zależą od technologii, która może być analogowa, cyfrowa, z wykorzystaniem kabli lub bezprzewodowa, również z wykorzystaniem Internetu.    

Wideodomofon analogowy

Wideodomofon analogowy to najprostsza wersja tego rządzenia, którego moduły połączone są cztero- lub sześciożyłowym przewodem (zasilanie i przekaz audio-wideo). Podstawowy zestaw analogowy składa się z kasety zewnętrznej najczęściej montowanej przy furtce lub bramie, która wyposażona jest w głośnik i kamerę. Panel z monitorem i głośnikiem montowany jest wewnątrz domu, niekoniecznie przy drzwiach. Niektóre wideodomofony analogowe można doposażyć w dodatkowy monitor czy słuchawkę domofonu, by zainstalować je w jeszcze kilku miejscach lokalu.   

Wideodomofon
Autor: M. Bykowski Wideodomofon ze słuchawką zapewnia dyskrecję, ale tylko temu, kto dzwoni...

Wideodomofon IP czy analogowy?

Pomiędzy wideodomofonem analogowym i w technologii IP trzeba umiejscowić wideodomofon cyfrowy. Różnica jest między nimi taka, jak pomiędzy tradycyjnym telefonem i pierwszymi komórkami, wersja IP to już poziom smartfona. Wideodomofony cyfrowe mają mniej przewodów w instalacji za to więcej modułów kontrolnych umożliwiających rozbudowanie funkcjonalności urządzenia, np. sterowanie oświetleniem z panelu monitora. Ich zaletą jest również lepsza jakość przekazu dźwięku i obrazu, niż w przypadku wideodomofonu analogowego. Do montażu wideodomofonu cyfrowego można wykorzystać stare instalacje analogowe, również instalacje dzwonkowe, co również jest plusem tego rozwiązania.

Omówienie wideofonu cyfrowego było konieczne, bo wideodomofon IP jest jego odmianą, wyposażoną w kolejne funkcjonalności z wykorzystaniem przesyłu danych przez Internet (przewodowo lub przez WiFi). To umożliwia m.in. przekierowanie transmisji audio-wideo z wideodomofonu na urządzenia mobilne. Takie urządzenie staje się wówczas częścią domu inteligentnego, bo zdalnie można kierować dostępem do lokalu (np. gdy nie ma nas w domu i chcemy wpuścić sąsiada, by podlał nam kwiaty lub trawnik). Zainstalowanie wideodomofonu IP ma sens wówczas, gdy użytkownik będzie korzystać z jego funkcji, bo jeżeli nie – wystarczy wideodomofon cyfrowy lub nawet analogowy.

Zgodnie z zasadą projektowania uniwersalnego, również instalacja sygnalizacji dzwonkowej (a do niej zaliczamy także wideodomofon), musi być dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to przede wszystkim budynków wielorodzinnych. Wytyczne znajdują się w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 192 rozporządzenia). 

Kiedy wideodomofon bezprzewodowy?

W zasadzie pod pojęciem wideodomofonu bezprzewodowego kryje się tylko brak kabla do przesyłu sygnału audio-wideo. Urządzenie, tak jak zwykły dzwonek przy furtce, wymaga zasilania, czyli doprowadzenia prądu do tego miejsca. Ze względu na koszty, niezależność od warunków pogodowych czy jakość sygnału WiFi, a także zabezpieczenie przed przechwyceniem sygnału przez agresora, zawsze najlepszy będzie kabel. Nie ma z tym problemu, gdy budynek powstaje od nowa, bo przebieg i instalacja przewodów jest jednym z elementów budowy. Czasami przy większych remontach też nie będzie to kłopotliwa inwestycja.   

Gdy jednak nie chcemy kuć murów i robić wykopu na przewód, najlepszym wyjściem będzie cyfrowy wideodomofon bezprzewodowy. Montaż urządzenia można przeprowadzić na starej instalacji dzwonkowej lub domofonowej, a obraz będzie przekazywany bezprzewodowo. Ograniczeniem może być w tym przypadku odległość pomiędzy modułami zewnętrznym i wewnętrznym, która w tych urządzeniach sprawna jest najczęściej w zakresie 25-50 m. Z drugiej strony rzadko te odległości są większe.  

Uwagi praktyczne przy wyborze wideodomofonu

O wariantach wideodomofonu ze względu na sposób działania, zaawansowanie technologiczne i sposób przesyłu obrazu już wspomniano i są to pierwsze ważne decyzje do podjęcia przy takiej inwestycji. Ale jest też kilka innych aspektów, które użytkownik powinien wziąć pod uwagę.  

Gdy zależy mu ewentualnej dyskrecji, powinien wybierać model wideodomofonu ze słuchawką. Model z głośnikiem przy kamerze zawsze będzie „głośnomówiący”.

Wielkość monitora najlepiej i jakość obrazu najlepiej sprawdzić na pokazowych aparatach. Większy monitor podwyższa cenę, a nie zawsze jest konieczny. 

Przy wideofonie IP trzeba dysponować niezawodnym łączem internetowym. Z kolei przy pracy bezprzewodowej, wszelkie zakłócenia sygnału radiowego będą wpływać na pracę urządzenia.

Do nowoczesnych wideodomofonów, gdy oczekiwana jest niezawodność i jakość przesyłu danych, potrzebne są odpowiednio dobrane przewody.  Standardowo zaleca się przewody niskoprądowe YTDY lub teleinformatyczne UTP (skrętka komputerowa). Przewody dobiera się również w zależności, czy będą prowadzone wewnątrz budynku czy na zewnątrz. Na zewnątrz należy stosować przewody żelowane w powłoce z polietylenu. Kable do zastosowania na zewnątrz (w czarnej powłoce) są droższe od tych stosowanych wewnątrz (w białej powłoce).  

Im przewody będą dłuższe (chodzi o odległości pomiędzy urządzeniami) tym ich średnica powinna być większa. Przykładowo, do 30 m – 2x0,5 mm, do 50 m – 2x0,75 mm, 4x1 mm. Powinno stosować się przewody z większą liczbą żył niż jest to wymagane, by w przypadku gdy jedna z nich ulega uszkodzeniu (szczególnie w zakopanych kablach) można podpiąć się do kolejnej.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kamerę wideodomofonu. Mała i bez regulowanego obiektywu nie uchwyci całej sylwetki osoby dzwoniącej, nie mówią już o tych, którzy mogą „czaić się” z boku. Jak dla jakości każdego obrazu, kamera wideodomofonu też powinna mieć odpowiednią rozdzielczość. W tym przypadku wystarcza rozdzielczość VGA lub 4CIF, gdyż dzwoniący stoi zazwyczaj blisko obiektywu. Nie ma więc potrzeby stosowania kamer z mega rozdzielczością. Trzeba jednak pamiętać, że obraz z kamery o z byt małej rozdzielczości może być nieostry na tablecie lub smartfonie. Bardzo ważny jest kąt widzenia kamery, w przypadku wideodomofonów powinien mieć 90-120°.

Obudowa segmentu montowanego na zewnątrz musi być odporna na warunki atmosferyczne (woda, mróz, słońce) i mieć panel łatwy do czyszczenia.  

Wideodomofony mogą też otwierać furtki czy bramy, o ile są sprzężone z zamkami. Takie funkcje z zewnątrz blokują systemy dostępu, np. RFID w postaci kart lub breloków, czytniki linii papilarnych czy tęczówki oka.

Panel wewnętrzny może też służyć jako skrzynka kontaktowa pomiędzy domownikami, co może sprawdzać się niż kartki na lodówce. Jedno jest pewne, urządzenie jakim jest wideodomofon jest na drodze SMART, a to oznacza wprowadzanie przez producentów różnych opcji i funkcjonalności, by wyróżniać się w ofercie tych urządzeń.

Wideodomofon
Autor: M. Bykowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej