Młotek Schmidta – zastosowanie, rodzaje, ceny. Sprawdź, kiedy młotek Schmidta przydaje się najbardziej

2019-05-14 14:36
Młotek Szhmidta
Autor: YouTube, kanał Top Building Badanie jakości betonu młotkiem Szmidta

Młotek Schmidta, mimo nazwy, nie przypomina tego popularnego narzędzia budowlanego. I chociaż został wynaleziony prawie 70 lat, a jego inną nazwą jest sklerometr, to dzisiaj bardzo popularny przyrząd do bezinwazyjnego wykonywania pomiarów jakości betonu. Jak działa i co mierzy młotek Schmidta?

Młotek Schmidta – zwany też pod nazwami sklerometr, betonoskop czy twardościomierz – to popularny przyrząd do pomiaru i oceny stanu konstrukcji betonowej, który podaje wyniki bez konieczności wykonywania odwiertów i pobierania próbek betonu.  

Rodzaje i działanie młotków Schmidta

Dużą zaletą młotka Schmidta jest jego poręczność ze względu na kształt i wagę (ok. 1 kg). Ten przenośny przyrząd (masa ok. 1 kg). działa na zasadzie dynamicznej metody pomiaru zmiany energii bijaka po odskoku od badanej powierzchni. Wartość odbicia jest odczytywana bezpośrednio ze skali, a otrzymane wyniki są przekładane na parametry właściwe dla wytrzymałości betonu.

Młotki Schmidta są dostępne jako elektroniczne lub mechaniczne (analogowe). Modele najnowocześniejsze są wyposażone nawet w drukarki. Urządzenie jest produkowane w dwóch typach: N i L. W budownictwie jest wykorzystywany przede wszystkim typ N, przeznaczony do badania elementów min. grubości 100 mm i mocnej strukturze (standardowa energia uderzenia wynosi w tym przypadku 2,207 Nm) i zakresem pomiarowym od 10 do 70 MPa.
Typ L charakteryzuje niska energia uderzenia (np. 0,745 Nm), przeznaczony jest do przedmiotów kruchych, o grubościach mniejszych niż 100 mm. [Nm – niutonometr, jednostka momentu obrotowego i momentu siły]

Wynalezienie urządzenia w 1948 r. przypisywane jest Szwajcarowi Ernstowi Schmidtowi (stąd nazwa młotek Schmidta, w Anglii znany jako swiss hammer, tj. szwajcarski młot). Młotek Schmidta trafił na rynek na początku lat 50 i szybko zdobył aprobatę wśród inżynierów budownictwa na całym świecie. Dał też impuls dla rozwoju badań sklerometrycznych, czyli pomiarów właściwości betonów. Urządzenie na obecnym poziomie technologii służy nie tylko do betonu, ale również twardości skał oraz papieru.

Ponieważ młotek Schmidta jest urządzeniem pomiarowym, musi odpowiadać określonym normom. W Polsce reguluje ten obszar norma PN-EN 12504-2:2002 "Nieniszczące badania konstrukcji z betonu. Metoda sklerometryczna badania wytrzymałości betonu na ściskanie za pomocą młotka Schmidta typu N".
Jest też wskazanie na Instrukcję ITB nr 210 pn. Metoda sklerometryczna do badań wytrzymałości betonu w konstrukcji (1977).

Zastosowanie młotka Schmidta

W zależności potrzeb co do badania wytrzymałości betonu stosuje się różne rodzaje sklerometrów, które różni energia uderzeniowa oraz dostosowanie do warunków testowych.
Młotka Schmidta używamy gdy chcemy:

  • zbadać wytrzymałość betonu na ściskanie,
  • ocenić strukturę (jednorodność) konstrukcji betonowej,
  • ocenić jakość jednego elementu konstrukcji względem drugiego,
  • znaleźć w konstrukcji betonowej obszary o pogorszonej jakości.

Na pomiary betonu sklerometrem wpływa wiele czynników (które jednak da się minimalizować doborem odpowiedniego urządzenia). Są to: wiek betonu, rodzaj powierzchni, karbonatyzacja betonu (zmiany pod wpływem reakcji chemicznych), wilgotność powietrza i temperatura. Trzeba pamiętać o odpowiedniej kalibracji urządzenia.

UWAGA!
  • Zaleca się, by badanie młotkiem Schmidta wykonywać w temperaturze powietrza 10-35°C.
  • Badana konstrukcja betonowa nie powinna mieć mniej nic 3 dni.
  • Na miejsce badania wybieramy powierzchnię równą, unikamy nierównej i chropowatej

Ile kosztuje młotek Schmidta?

Rozbieżność cenowa młotków Schmidta jest tak duża jak wiele jest propozycji poszczególnych sprzedawców wyrażonego rożnymi modelami. Najtańsze są sklerometry mechaniczne o zawężonej skale odczytu. Najdroższe urządzenia mają elektroniczne czytniki i drukarki. Na ceny młotków Schmidta mają wpływ również marki producentów.

Najtańsze młotki Schmidta oferowane są w cenie ok. 1250-1600 zł.

Do średniej półki zaliczyliśmy urządzenia wartości 2400-9500 zł.

Te najdroższe znaleźliśmy w cenie ok. 18 000 zł.

Budowlańcy, na co dzień mający do czynienia z betonem, na pewno są wyposażeni w odpowiednie sklerometry. Ale użycie młotka Schmidta zaleca się także np. amatorom, czyli inwestorom, którzy dokonują odbioru mieszkania od dewelopera i powinni przed podpisaniem protokołu sprawdzić wykonanie robót budowlanych. Nie trzeba jednak kupować urządzenia w celu jednorazowego użycia – można skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego lub wynająć specjalistę z takim urządzeniem, który nie tylko zbada co trzeba, ale jeszcze przełoży wyniki na odpowiednie parametry jakości betonu.   

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej