Oryginalny projekt domu. Konstrukcja z prostych brył jedna w drugiej jak pudełko w pudełku

2012-12-06 17:17
Dom jednorodzinny 81.WAW.PL
Autor: 81.WAW.PL Dom jednorodzinny, Wilanów, Warszawa, projekt: 81.WAW.PL

Pomysł konstrukcji domu polega na przenikaniu się dwóch prostych brył. Jedna jest otynkowana, a druga pokryta okładziną drewnianą i umieszczona w pierwszej. Ciekawy projekt domu z dwóch przesuniętych względem siebie prostopadłościanów o różnych kształtach pozwala wygospodarować miejsce dla przestronnych tarasów na piętrze. Odmienna kolorystyka podkreśla efekt zatopienia jednej bryły w drugiej, dzięki czemu dom wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości.

Projekt domu jednorodzinnego wykonała warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL. Architekci stworzyli w warszawskiej dzielnicy Wilanów efektowny i ciekawy projekt domu dzięki bardzo prostemu zabiegowi - kombinacji dwóch brył typu pudełko w pudełku. Cała konstrukcja domu opiera się na przesunięciu i przenikaniu się bardzo prostych brył o odmiennej kolorystyce - prostopadłościanów na planie prostokąta i kwadratu.

Parter domu wraz z garażem znajduje się w obrębie dominującej białej bryły, natomiast całe pierwsze piętro zamyka się w wewnętrznym bloku o elewacjach w kolorze naturalnego drewna. Taki zabieg nie tylko maskuje garaż, ale jest także niezwykle praktyczny. Szerokie wcięcie w bryle dominującej tworzy natomiast wymarzony taras, i to od razu zadaszony.

– Dzięki temu wcięciu, zadaszone jest także główne wejście do domu, a to duże udogodnienie – mówi współautorka koncepcji domu, Anna Paszkowska.

Elewacje jak kadry filmowe...

– Staraliśmy się zaprojektować dom bez sztucznie doklejanych fragmentów. Zależało nam na zachowaniu czystej formy, i to się udało, gdyż w fasadzie budynku nie widać „szwów”. Jest doskonałą, płynną całością – dodaje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Projektant podkreśla także, że pomysł skonstruowania domu z dwóch przesuniętych względem siebie brył o różnych kształtach pozwolił wygospodarować miejsce dla przestronnych tarasów na piętrze. Sprawdza się doskonale, zwłaszcza w ciepłe wieczory. Na szczególną uwagę zasługują estetyczne, wyraźne ramy, które powstały po wcięciu parterowej bryły oraz podniesieniu ostatniej kondygnacji.
– Te ramy przypominają duże kadry, dzięki czemu szerokie przeszklenia w elewacji budynku ładnie wyglądają z zewnątrz. Przez okno widać wtedy fragmenty wnętrza domku, a to ociepla przestrzeń – zaznacza Anna Paszkowska.

... i panoramiczny widok z salonu

Dzięki zastosowaniu licznych przeszkleń elewacji, wilanowski dom sprawia wrażenie niezwykle lekkiego i smukłego.
– Doświetlając cały budynek nie zapomnieliśmy o centralnym miejscu domu, czyli salonie. Widok z niego będzie panoramiczny, gdyż zdecydowaliśmy się na przeszklenie części zadaszenia na całą szerokość wewnętrznej bryły. Siedząc w salonie będzie można podziwiać niebo – opisuje Rafał Grudziąż.

Dodatkowy szklany kubik od strony wejścia

Kolejnym atutem projektu jest wydzielenie przestrzeni na parterze, od strony ogrodu. Przestronny taras, z którego po niskich stopniach schodzi się do ogrodu, został podświetlony stojącymi na patio niewielkimi lampionami. Ciepłym, lekko przytłumionym światłem podświetlono także schody, które idealnie wtapiają się w zaciszną, prywatną część posiadłości.
Właścicielom niezwykle zależało na niewielkim, ale komfortowym miejscu do pracy, dlatego w projekcie uwzględniono delikatny, szklany kubik wtopiony w bryłę parteru, umiejscowiony wzdłuż wejścia do domu.

Przedsięwzięcie architektów z 81.WAW.PL to niecodzienny widok, nawet w Wilanowie. Dzięki odważnym inwestorom, którzy marzą o prostym, ale oryginalnym domu, na polskich osiedlach coraz częściej będzie można spotkać domy o ciekawej, nowoczesnej architekturze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej