Nowy beton komórkowy. Ściany z tego betonu komórkowego nie wymagają ocieplenia

2017-09-25 17:41
dom jednorodzinny energooszczędny
Autor: XELLA Energooszczędność to nie tylko modny trend w budownictwie, ale i ustawowy wymóg

Beton komórkowy dobrze wpisuje się w trend i jednocześnie wymóg budownictwa energooszczędnego. Umożliwia wznoszenie ścian jednowarstwowych, które spełniają nawet surowe warunki energooszczędności. Okazuje się jednak, że możliwości bloczków z betonu komórkowego mogą być jeszcze większe.

Ytong Energo+, czyli energooszczędne domy przyszłości z betonu komórkowego

Ytong to pierwszy energooszczędny materiał budowlany na świecie. Lata doświadczeń i rozwoju pozwoliły jego producentowi, firmie Xella Polska, na stworzenie jego udoskonalonej wersji, czyli innowacyjnych bloczków z betonu komórkowego Ytong Energo+ oraz Ytong Energo, które spełniają najwyższe wymagania termiczne przy wysokiej wytrzymałości na ściskanie 2 N/mm².

– Alternatywą dla ściany dwuwarstwowej z grubą warstwą ocieplenia jest ściana jednowarstwowa. Dzisiejsze zaawansowane materiały budowlane pozwalają na budowę jednorodnej przegrody, która spełni nawet bardzo rygorystyczne wymogi termiczne. Przykładem są nasze innowacyjne systemy Ytong Energo+ oraz Ytong Energo, które umożliwiają budowę ciepłych, energooszczędnych domów przyszłości – wyjaśnia Małgorzata Bartela, product manager Xella Polska.

Bloczki  z betonu komórkowego Ytong Energo+ dostępne są w dwóch grubościach: 36,5 i 48 cm, pozwalają wznosić mury, które bez dodatkowej izolacji spełniają aktualne normy cieplne dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych; Ytong Energo spełnia je przy grubości bloczków 40 i 48 cm. Najgrubsze bloczki z betonu komórkowego obu odmian grubości 48 cm nie wymagają ocieplenia nawet przy budowie domu energooszczędnego, gdzie współczynnik przenikania ciepła U musi być mniejszy lub równy 0,20 [W/(m²K)]!

Bloczek betonu komórkowego Ytong Energo+
Autor: XELLA Bloczek betonu komórkowego Ytong Energo+
beton komórkowy izolacyjność termiczna
Autor: XELLA

Wysoką energooszczędność materiałów Ytong potwierdza fakt, że marka jest Ambasadorem Budownictwa Pasywnego Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego. Tytuł ten przyznaje jedna z najstarszych w Polsce niezależnych instytucji zajmujących się popularyzacją wiedzy z zakresu budownictwa pasywnego, jak i propagujących energooszczędne rozwiązania, również te związane z odnawialnymi źródłami.

– Energooszczędność, którą narzucają nam unijne normy, możemy traktować jako przykry obowiązek. Ale warto spojrzeć na to szerzej. Chroniąc dom przed zbędną stratą ciepła, chronimy tym samym naszą planetę przed dodatkową emisją gazów cieplarnianych. Budując energooszczędnie, możemy też sporo zaoszczędzić podczas późniejszej eksploatacji domu. W efekcie będziemy mieć niższe rachunki za ogrzewanie domu zimą lub jego chłodzenie latem. Traktujmy więc energooszczędność jako nasz świadomy ekologiczny wybór – zaleca Małgorzata Bartela.

Szybkie budowanie, bez ryzyka pomyłek

Zalety budowy energooszczędnego domu z bloczków betonu komórkowego Ytong Energo i Ytong Energo+ doceni każdy inwestor i wykonawca. Szybkość budowy z dużych bloczków niewymagających dodatkowego ocieplenia, pozwala znacznie oszczędzić czas i koszty inwestycji.

Prosty sposób murowania zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych, a murowanie bloczków z systemem połączeń na pióro i wpust z zastosowaniem zaprawy Ytong-Silka do cienkich spoin niweluje mostki termiczne, zapewnia ścianom jednorodność termiczną. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków betonu komórkowego pozwala na wykonanie szczelnego muru. Czas murowania jest dwukrotnie krótszy w porównaniu z tradycyjną ścianą warstwową. Szybsza budowa to niższe koszty inwestycji.

murowanie bloczków z betonu komórkowego
Autor: XELLA Murowanie bloczków z betonu komórkowego jest łatwe i przebiega szybko
budowa domu z betonu komórkowego
Autor: XELLA Dokładność wymiarowa bloczków, system połączeń pióro-wpust plus cienka spoina -  wszystkie te elementy sprawiają, że ściany z betonu komórkowego wznosi się szybko, bez ryzyka błędów wykonawczych i z gwarancją szczelności muru

Kompleksowy system budowy domu

Jednorodne bloczki Ytong z ciepłego betonu komórkowego wzbogacone są o dodatkowe elementy systemowe: nadproża Ytong, kształtki Ytong U, elementy ocieplenia wieńca Multipor, bloki Silka E-S do budowy fundamentów i ścian piwnicznych, mineralne płyty izolacyjne Multipor oraz systemowe stropy Ytong.

Elementy w kompleksowym systemie budowlanym Ytong Silka Multipor zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby maksymalnie ograniczyć możliwość pojawienia się mostków termicznych, które są miejscem potencjalnej ucieczki zgromadzonego w budynku ciepła.

Budownictwo energooszczędne

Energooszczędność to dziś nie tylko modny trend w budownictwie, ale już niedługo ustawowy wymóg. Unia Europejska mocno stawia na ograniczenie zużycia energii zwłaszcza do ogrzewania i chłodzenia budynków. Budując własnym dom powinniśmy mieć to na uwadze. Warto więc rozważyć technologię budownictwa energooszczędnego, pasywnego lub nawet zeroenergetycznego (budynek o zerowym zużyciu energii i zerowej emisji dwutlenku węgla).

Rosnące ceny energii spopularyzowały idee budownictwa energooszczędnego. Jednak równie ważne są aspekty ekologiczne – oszczędzając energię, mniej naruszamy zasoby naturalne.

Na czym polega energooszczędne budownictwo? To takie rozwiązania budowlane, które znacznie ograniczają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, ale również jego chłodzenia. Unia Europejska mocno promuje energooszczędne budownictwo. Polska, jako kraj członkowski europejskiej wspólnoty, musi dostosować się do unijnego prawa. Wprowadzane u nas sukcesywnie coraz ostrzejsze wymogi termiczne odnośnie przegród zewnętrznych związane są z wdrażaniem dyrektywy unijnej 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Ostatnie tak znaczące podniesienie kryteriów termicznych dla budynków mieszkalnych mieliśmy w styczniu 2017 roku, kiedy wprowadzono współczynnik przenikania ciepła U≤0,23 W/(m²K) dla przegród zewnętrznych. W 2021 roku nastąpi kolejne zwiększenie wymogów izolacyjności cieplnej – współczynnik będzie wynosił wyśrubowane U≤0,20 W/(m²K). Ambicją UE jest wprowadzenie w nieodległej przyszłości standardów budownictwa zeroenergetycznego.

Jak nowe warunki techniczne odnośnie izolacyjności cieplnej wpływają na technologię budowanych domów? W przypadku ściany dwuwarstwowej efektem jest coraz grubsza warstwa izolacji termicznej, co stanowi jeszcze większe wyzwanie dla wykonawców oraz technologii. Montaż grubej warstwy izolacji wymaga większych nakładów finansowych związanych z zakupem materiału, jak i kosztami robocizny. Ponadto źle zamontowana warstwa termoizolacji narażona jest na oderwanie od fasady.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej