Nowa generacja betonu Smart Dynamic ConstructionTM, która łączy zalety tradycyjnego betonu wibrowanego z betonem samozagęszczalnym, jest łatwa w produkcji i zastosowaniu. Pozwala podnieść parametry betonów S4 i S5 na wyższy poziom, z zachowaniem właściwości samozagęszczalnych i tej samej łatwości produkcji co w przypadku betonu standardowego.
Idea nowego produktu opiera się na projekcie mieszanki zawierającej mniej niż 380 kg materiałów drobno zmielonych (spoiwo i dowolny wypełniacz) na 1 m3 mieszanki betonowej. Uzyskuje się to dzięki specjalnie przygotowanemu superplastyfikatorowi GLENIUM® i nowemu produktowi RheoMATRIXTM - środek modyfikujący lepkość mieszanki (VMA). Dzięki małym i samoorganizującym się cząsteczkom RheoMATRIX, możliwa jest, optymalizacja projektów mieszanek betonowych w celu uzyskania dobrych parametrów.
Użycie nowego komponentu pozwala także uzyskać oszczędności materiałów drobno zmielonych (<0,125 mm). Stabilny i wysoce płynny beton jest niemal samopoziomujący, co pozwala na instalację z uniknięciem operacji zagęszczania. Proces betonowania jest na tyle prosty, że może go wykonywać jeden operator (dodatkowa oszczędność do 40% czasu pracy). Zwiększa to produktywność betonowania nawet pięciokrotnie. Ponadto produkt jest równie łatwy w produkcji jak beton standardowy, ponieważ mieszanki mają dużą zdolność wiązania wody dodatkowej z kruszywa (czyli nie są wrażliwe na zmiany ilości wody w mieszance).
Niski procent materiałów drobno zmielonych (np. cementu), których produkcja wiąże się z emisją dwutlenku węgla, zwiększa ekologiczną wydajność betonu. Dzięki dużej płynności, beton dokładnie oblewa zbrojenie, zapewniając mu optymalne zabezpieczenie przed korozją. Właściwość ta zwiększa trwałość betonu a w rezultacie wznoszonych budynków.
Dzięki samozagęszczalności beton nie wymaga wibrowania, co oznacza wyeliminowanie hałasu i drgań niebezpiecznych dla zdrowia pracowników. Dodatkowo nowa technologia produkcji mieszanki zapewnia uzyskanie betonu o niskiej lepkości.
Producentem betonu jest firma BASF Polska.
czerwiec 2008 r.