Nowa generacja betonu

2008-08-05 13:33

Większa trwałość betonu, łatwość wbudowania, wyższa ekonomiczność procesu budowlanego, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2, to główne zalety nowej koncepcji produkcji mas betonowych.

Nowa generacja betonu Smart Dynamic ConstructionTM, która łączy zalety tradycyjnego betonu wibrowanego z betonem samozagęszczalnym, jest łatwa w produkcji i zastosowaniu. Pozwala podnieść parametry betonów S4 i S5 na wyższy poziom, z zachowaniem właściwości samozagęszczalnych i tej samej łatwości produkcji co w przypadku betonu standardowego.
Idea nowego produktu opiera się na projekcie mieszanki zawierającej mniej niż 380 kg materiałów drobno zmielonych (spoiwo i dowolny wypełniacz) na 1 m3 mieszanki betonowej. Uzyskuje się to dzięki specjalnie przygotowanemu superplastyfikatorowi GLENIUM® i nowemu produktowi RheoMATRIXTM - środek modyfikujący lepkość mieszanki (VMA). Dzięki małym i samoorganizującym się cząsteczkom RheoMATRIX, możliwa jest, optymalizacja projektów mieszanek betonowych w celu uzyskania dobrych parametrów.

Użycie nowego komponentu pozwala także uzyskać oszczędności materiałów drobno zmielonych (<0,125 mm). Stabilny i wysoce płynny beton jest niemal samopoziomujący, co pozwala na instalację z uniknięciem operacji zagęszczania. Proces betonowania jest na tyle prosty, że może go wykonywać jeden operator (dodatkowa oszczędność do 40% czasu pracy). Zwiększa to produktywność betonowania nawet pięciokrotnie. Ponadto produkt jest równie łatwy w produkcji jak beton standardowy, ponieważ mieszanki mają dużą zdolność wiązania wody dodatkowej z kruszywa (czyli nie są wrażliwe na zmiany ilości wody w mieszance).

Niski procent materiałów drobno zmielonych (np. cementu), których produkcja wiąże się z emisją dwutlenku węgla, zwiększa ekologiczną wydajność betonu. Dzięki dużej płynności, beton dokładnie oblewa zbrojenie, zapewniając mu optymalne zabezpieczenie przed korozją. Właściwość ta zwiększa trwałość betonu a w rezultacie wznoszonych budynków.

Dzięki samozagęszczalności beton nie wymaga wibrowania, co oznacza wyeliminowanie hałasu i drgań niebezpiecznych dla zdrowia pracowników. Dodatkowo nowa technologia produkcji mieszanki zapewnia uzyskanie betonu o niskiej lepkości.

Producentem betonu jest firma BASF Polska.

czerwiec 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej