Lwowskie metody

2007-05-24 17:10

Na Politechnice Lwowskiej opracowano dwie koncepcje konstrukcji zespolonych stropów kasetonowych  dla systemów ciągłych jednoprzęsłowych, dwuwspornikowych i wieloprzęsłowych.

Żelbetowe zespolone stropy kasetonowe

Zespolona konstrukcja stropu kasetonowego składa się z dwóch typów elementów prefabrykowanych: belek o przekroju prostokątnym i żebrowych płyt prostokątnych i trójkątnych. W jednym kierunku płyty posiadają niskie żebra, oparte na prefabrykowanych belkach i wypełnione są betonem uzupełniającym. W drugim kierunku wysokie żebra z wypełnieniem monolitycznym tworzą ustrój zespolony.

Po ustawieniu elementów prefabrykowanych, wykonaniu dodatkowego zbrojenia i wypełnieniu betonem uzupełniającym konstrukcja stropu tworzy system krzyżowany w dwóch lub trzech kierunkach. Zbrojenie monolitycznych belek układa się pomiędzy wysokimi żebrami płyt. Pręty lub kable zbrojenia ustawia się w okienkach belek prefabrykowanych. Deskowanie na potrzeby wypełnienia betonem uzupełniającym wykonuje się tylko w dolnej części wysokich żeber i ich pionowych złącz z belkami prefabrykowanymi.


Konstrukcje zespolonych stropów kasetonowych opracowano dla systemów ciągłych jednoprzęsłowych, dwuwspornikowych i wieloprzęsłowych. Stropy mogą być zastosowane nie tylko dla prostokątnych obrysów w rzucie, ale również dla innych, z przęsłami o rozpiętości 9–24 m i obciążeniu 2-50 kN/m2.

Analiza wyników doświadczeń uzyskanych w czasie projektowania i wykonania ośmiu obiektów we Lwowie, Trzuskawcu i Użgorodzie wykazała istotne zalety rozwiązania zespolonych stropów kasetonowych. W porównaniu ze stropami monolitycznymi zużycie materiałów było o 25% mniejsze, czas budowy o połowę krótszy, a koszty niższe o 15%.


 
Technologia wykonywania wstępnego sprężenia konstrukcji w warunkach budowy

Technologia ta może być stosowana dla wstępnego sprężenia w warunkach budowy konstrukcji prefabrykowanych, zespolonych i monolitycznych żelbetowych. Najciekawsze w tej technologii jest sprężenie zbrojenia metodą elektronagrzewu i stosowanie różnych sposobów zakotwienia, takich jak spawanie do występujących prętów zbrojenia oraz wkładek w stanie nagrzewu, a także zautomatyzowane kierowanie i kontrola procesu nagrzewania.

 

 


Najlepszy efekt można uzyskać przy stosowaniu technologii do sprężenia złącz konstrukcji z prostoliniowym zbrojeniem prętowym, a także w celu wzmocnienia konstrukcji metalowych i żelbetowych. Aby w pełni wykorzystać tę technologię, niezbędne jest specjalne urządzenie, które steruje pracą transformatora nagrzewu, przyrządów automatyzacji i kontrolą procesu nagrzewu.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej