Kołki rozporowe

2008-09-09 15:37

Kołki rozporowe, czyli elementy złączne do mocowania wkrętów i śrub w ścianach lub stropach. Kołki rozporowe zawsze należy dobierać do użytego na przegrodę materiału budowlanego. Rodzajów kołków rozporowych jest wiele: do mocowania elementów o każdej wadze do każdego rodzaju ściany, podłogi czy sufitu, niezależnie od podłoża.

Unikalna budowa kołków rozporowych powoduje, że mocowanie jest o wiele łatwiejsze. W odróżnieniu od tradycyjnych kołków, jest on połączony na samej górze przy kołnierzu, w związku z czym rozpręża się na całej swojej długości, co zwiększa jego przyczepność a zarazem sprawia, że połączenie jest mocniejsze i pewniejsze. Nie wymagają one wiercenia głębokich otworów. Kołki sprawdzają się wyjątkowo dobrze w wielkiej płycie, z której ściany są dość cienkie.

Specjalne wypustki przy kołnierzu zabezpieczają go przed obracaniem się w trakcie instalacji. Optymalna wewnętrzna konstrukcja prowadzi równomierne rozprężenie w trakcie umieszczania w nim wkręta. Wkręt przechodzi przez końcówkę kołka i po mocniejszym dokręceniu powoduje, że UNO działa na zasadzie kołka rozprężnego, zapewniając bezpieczne mocowanie w materiałach komorowych.

Są one wykonane z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu PP lub na zamówienie z poliamidu PA 6, popularnie zwanego nylonem. Nylonowy kołek może być z powodzeniem używany tam, gdzie bardzo ważna jest nie tylko wytrzymałość, ale również bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli np. w obiektach użyteczności publicznej. Pojedynczy kołek rozporowy może udźwignąć obciążenie nawet do 247 kg (dotyczy to kołka o średnicy 10 mm osadzonego w betonie). Dzięki unikalnej budowie mogą być z stosowane w nieregularnych i wysłużonych otworach oraz w niepewnych podłożach, szczególnie w starym budownictwie. Nawet jeśli otwór jest za duży, dzięki swojej konstrukcji kołek rozpręży się na tyle, że wypełnia całą powierzchnię otworu.

Konstrukcja kołków umożliwia osadzanie ich w różnych materiałach. Można mocować elementy do PVC, aluminiowych ram okiennych a także do betonu oraz kamienia. Sprawdzą się też w materiałach typu komorowego, takich jak pustak czy cegła dziurawka oraz w płytach gipsowo-kartonowych. Kołki stosować można również do murów z cegły pełnej i klinkierowej.

Udogodnieniem, pozwalającym na szybsze wybranie odpowiedniego rozmiaru jest wprowadzenie kolorów, które wskazują wielkość kołków:

  • żółte mają średnicę 5 mm (długość 24 mm) i są idealne do mocowania małych przedmiotów w bardzo cienkim podłożu (odpowiednie są dla nich wkręty o średnicy od 3 do 4,5 mm).
  • średnica 6 mm (długość 26 mm) jest zarezerwowana dla kołków w kolorze czerwonym (można stosować wkręty o średnicy od 3,5 do 5 mm)
  • brązowe mają średnicę 7 mm (długość 30 mm) i stosujemy do nich wkręty o średnicy od 4 do 6 mm.
  • największe są kołki w kolorze niebieskim o średnicy 8 mm (długość 32 mm) dla których można użyć wkrętu o średnicy od 4,5 do 6 mm i szare - średnica 10mm (długość 36 mm). Do kołków szarych pasują wkręty o średnicy od 5 do 8 mm.

Ponadto uniwersalność nowego produktu polega również na tym, iż można do nich używać wkrętów o różnych rozmiarach. Zastosowanie znajdą tu nie tylko tradycyjne wkręty, ale również haki służące do powieszenia lamp czy obrazów.

 

indeks rozmiar kołka
(śr. x dł.) [mm]
szt. w opak.
UNO-K-05 5 x 24 200
UNO-K-06 8 x 26 200
UNO-K-07 7 x 30 100
UNO-K-08 8 x 32 100
UNO-K-10 10 x 36 100
indeks rozmiar kołka
(śr. x dł.) [mm]
szt. w blistrze
UNO-YEL-96 5 x 24 96
UNO-RED-48 6 x 26 48
UNO-RED-96 6 x 26 96
UNO-BRN-48 7 x 30 48
UNO-BLU-40 8 x 32 40
UNO-BLU-80 8 x 32 80
UNO-GRY-40 10 x 36 40
UNO-GRY-80 10 x 36 80
Kołki rozporowe
Autor: brak danych

Aby dobrze dobrać kołek, należy dobrać go zawsze do użytego materiału budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej