Kołki rozporowe

2008-09-09 15:37

Kołki rozporowe, czyli elementy złączne do mocowania wkrętów i śrub w ścianach lub stropach. Kołki rozporowe zawsze należy dobierać do użytego na przegrodę materiału budowlanego. Rodzajów kołków rozporowych jest wiele: do mocowania elementów o każdej wadze do każdego rodzaju ściany, podłogi czy sufitu, niezależnie od podłoża.

Unikalna budowa kołków rozporowych powoduje, że mocowanie jest o wiele łatwiejsze. W odróżnieniu od tradycyjnych kołków, jest on połączony na samej górze przy kołnierzu, w związku z czym rozpręża się na całej swojej długości, co zwiększa jego przyczepność a zarazem sprawia, że połączenie jest mocniejsze i pewniejsze. Nie wymagają one wiercenia głębokich otworów. Kołki sprawdzają się wyjątkowo dobrze w wielkiej płycie, z której ściany są dość cienkie.

Specjalne wypustki przy kołnierzu zabezpieczają go przed obracaniem się w trakcie instalacji. Optymalna wewnętrzna konstrukcja prowadzi równomierne rozprężenie w trakcie umieszczania w nim wkręta. Wkręt przechodzi przez końcówkę kołka i po mocniejszym dokręceniu powoduje, że UNO działa na zasadzie kołka rozprężnego, zapewniając bezpieczne mocowanie w materiałach komorowych.

Są one wykonane z udaroodpornego kopolimeru polipropylenu PP lub na zamówienie z poliamidu PA 6, popularnie zwanego nylonem. Nylonowy kołek może być z powodzeniem używany tam, gdzie bardzo ważna jest nie tylko wytrzymałość, ale również bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli np. w obiektach użyteczności publicznej. Pojedynczy kołek rozporowy może udźwignąć obciążenie nawet do 247 kg (dotyczy to kołka o średnicy 10 mm osadzonego w betonie). Dzięki unikalnej budowie mogą być z stosowane w nieregularnych i wysłużonych otworach oraz w niepewnych podłożach, szczególnie w starym budownictwie. Nawet jeśli otwór jest za duży, dzięki swojej konstrukcji kołek rozpręży się na tyle, że wypełnia całą powierzchnię otworu.

Konstrukcja kołków umożliwia osadzanie ich w różnych materiałach. Można mocować elementy do PVC, aluminiowych ram okiennych a także do betonu oraz kamienia. Sprawdzą się też w materiałach typu komorowego, takich jak pustak czy cegła dziurawka oraz w płytach gipsowo-kartonowych. Kołki stosować można również do murów z cegły pełnej i klinkierowej.

Udogodnieniem, pozwalającym na szybsze wybranie odpowiedniego rozmiaru jest wprowadzenie kolorów, które wskazują wielkość kołków:

  • żółte mają średnicę 5 mm (długość 24 mm) i są idealne do mocowania małych przedmiotów w bardzo cienkim podłożu (odpowiednie są dla nich wkręty o średnicy od 3 do 4,5 mm).
  • średnica 6 mm (długość 26 mm) jest zarezerwowana dla kołków w kolorze czerwonym (można stosować wkręty o średnicy od 3,5 do 5 mm)
  • brązowe mają średnicę 7 mm (długość 30 mm) i stosujemy do nich wkręty o średnicy od 4 do 6 mm.
  • największe są kołki w kolorze niebieskim o średnicy 8 mm (długość 32 mm) dla których można użyć wkrętu o średnicy od 4,5 do 6 mm i szare - średnica 10mm (długość 36 mm). Do kołków szarych pasują wkręty o średnicy od 5 do 8 mm.

Ponadto uniwersalność nowego produktu polega również na tym, iż można do nich używać wkrętów o różnych rozmiarach. Zastosowanie znajdą tu nie tylko tradycyjne wkręty, ale również haki służące do powieszenia lamp czy obrazów.

 

indeks rozmiar kołka
(śr. x dł.) [mm]
szt. w opak.
UNO-K-05 5 x 24 200
UNO-K-06 8 x 26 200
UNO-K-07 7 x 30 100
UNO-K-08 8 x 32 100
UNO-K-10 10 x 36 100
indeks rozmiar kołka
(śr. x dł.) [mm]
szt. w blistrze
UNO-YEL-96 5 x 24 96
UNO-RED-48 6 x 26 48
UNO-RED-96 6 x 26 96
UNO-BRN-48 7 x 30 48
UNO-BLU-40 8 x 32 40
UNO-BLU-80 8 x 32 80
UNO-GRY-40 10 x 36 40
UNO-GRY-80 10 x 36 80
Kołki rozporowe
Autor: brak danych

Aby dobrze dobrać kołek, należy dobrać go zawsze do użytego materiału budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej