Instalacje telekomunikacyjne w budownictwie wielorodzinnym. Odpowiedni dobór multiswitcha do antenowej instalacji zbiorowej

2015-08-18 13:40
instalacja telekomunikacyjna inwestycje mieszkaniowe
Autor: GZT TELKOM-TELMOR Przykład montażu na szynie RACK zespołu multiswitchy kaskadowych typu SMK-216 (A/P) oraz wzmacniacza magistrali – STWK-901

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dotyczące warunków technicznych i wymagań dla instalacji telekomunikacyjnych w nowych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej wprowadziło nową jakość w projektowaniu i wykonaniu instalacji telekomunikacyjnych.

Oprócz obowiązku wyposażenia każdej nowej inwestycji w okablowanie telekomunikacyjne o określonych właściwościach, a każdego nowego mieszkania w telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową, instalacja powinna umożliwić odpowiedni podział sygnałów SAT i TV za pomocą profesjonalnych kaskad multiswitchowych, zapewniając lepszy dostęp do sygnałów satelitarnych i cyfrowej TV naziemnej o sprecyzowanych parametrach. W myśl nowego rozporządzenia każdy lokal musi bowiem mieć dostęp do sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej oraz sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z dwóch satelitów (w Polsce najbardziej popularne Hotbird i Astra). Takie wytyczne determinują projektantów do doboru odpowiedniego sprzętu, a firmy instalatorskie do wykonania sieci telekomunikacyjnej z należytą starannością. Instalacja będzie bowiem eksploatowana przez długie lata i ma służyć zarówno właścicielom lokali, jak również firmie konserwatorskiej, czuwającej nad jej prawidłowym działaniem.

Liczba trudności, na które mogą napotkać projektanci i instalatorzy, jest wprost proporcjonalna do wielkości instalacji. Ta z kolei zależy od liczby abonentów/mieszkań, wielkości budynku, ilości kondygnacji, długości kabli, rodzaju i ilości użytego sprzętu czy lokalizacji obiektu. Sercem takiego układu jest serwerownia/rozdzielnia w pomieszczeniu technicznym. Tam schodzą się wszystkie przewody i kable, będące magistralą łączącą pola antenowe i mieszkania z zespołem urządzeń rozdzielających sygnały TV i SAT. Ze względu na fakt, że w kablu występuje zjawisko wzrostu tłumienia wraz ze wzrostem częstotliwości, a w dużych instalacjach telekomunikacyjnych mamy do czynienia ze znaczną przestronnością sieci (bardzo duże odcinki kabli), prowadzi to do powstawania znaczących różnic w poziomach sygnałów z poszczególnych transponderów satelitarnych (zależnie od częstotliwości). W skrajnych przypadkach może dojść nawet do braku możliwości odbioru sygnału SAT.

Powielenie charakterystyki kabla (transpondery o wyższych częstotliwościach będą miały wyższe poziomy na wyjściu multiswitcha w porównaniu do transponderów o niższych częstotliwościach) powinno być zatem jednym z ważniejszych kryteriów decydujących o wyborze rodziny muliswitchy. Zapewnia to kompensację wpływu kabla, dzięki czemu wszystkie transpondery mogą być poprawnie odbierane przez dekoder. Drugim istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze multiswitchy, jest wysoka wartość separacji pomiędzy torami SAT. Ma to szczególne znaczenie w instalacjach, gdzie poziom sygnału z konwertera SAT jest duży i rodzi niebezpieczeństwo przesłuchów pomiędzy torami. W efekcie sygnał, który będzie dochodził do tunera SAT, będzie błędny.

Nowoczesne multiswitche powinny być również wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe, co pozwoli wyeliminować ryzyko uszkodzenia urządzeń przez przypadkowo zaindukowane, wysokoenergetyczne „szpilki” napięć.

Te i inne rozwiązania znalazły swoje zastosowanie w najnowszej linii multiswitchy T-urbo-T firmy TELKOM-TELMOR. W skład serii wchodzą: multiswitch kaskadowy ze wzmacniaczem – SWK-9216, muliswitch kaskadowy SWK-216 w wersji aktywnej lub pasywnej, rozgałęźnik magistrali multiswitchowej SSK-918 oraz wzmacniacz magistrali – STWK-910.

Problemy ze źle dobranym multiswitchem bądź kaskadą urządzeń będą dawać o sobie znać podczas całego okresu eksploatacji instalacji, co może generować wiele zgłoszeń reklamacyjnych. Koszty związane z obsługą takiej sieci mogą być znaczne, a ciągła naprawa i brak sygnału z pewnością niekorzystnie wpłyną na poziom satysfakcji klienta. Dlatego przy wyborze urządzeń należy zadbać o to, aby ich parametry spełniały wysokie wymagania stawiane nowoczesnym instalacjom telekomunikacyjnym w budynkach wielorodzinnych. Warto wybrać produkty renomowanych producentów – tylko wtedy możemy mieć pewność, że parametry rzeczywiste w pełni odpowiadają tym zadeklarowanym w kartach katalogowych.

instalacja telekomunikacyjna inwestycje mieszkaniowe
Autor: GZT TELKOM-TELMOR SWK-9216 – wzmacniacz zintegrowany z multiswitchem kaskadowym 9/16 wraz z rozgałęźnikiem magistrali multiswitchowej SSK-918
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej