Pokrycie dachowe bez błędów: jak wykonać kosz dachowy?

2012-04-05 13:24
Pokrycie dachowe bez błędów: jak wykonać kosz dachowy?
Autor: Röben Gotowy, poprawnie wykonany kosz dachowy

Kosz dachowy to newralgiczne miejsce każdego dachu. Gromadząca się na połaci woda spływa w dół właśnie koszem, więc ma on kluczową rolę dla szczelności dachu. Jakość wykonania kosza wpływa też na estetykę pokrycia dachowego. Polecamy poradnik - jak poprawnie wykonać kosz dachowy.

  • jak poprawnie wykonać kosz dachowy
  • jak poprawnie zamocować w koszu dachówki

Kosz dachowy (miejsce styku połaci dachowych) wymaga wyjątkowo starannego uszczelnienia. Miejsce to jest bowiem narażone na duże obciążenia, m.in. zalegający śnieg czy wodę spływającą z dwóch połaci. Prawidłowo wykonany kosz dachowy powinien zapewnić szczelność pokrycia dachowego i zabezpieczyć konstrukcję dachu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Z koszami mamy do czynienia w przypadku dachów z lukarną lub gdy połacie dachowe schodzą się pod kątem mniejszym niż 180°.

Patrz też: Blacha na rąbek. Jak montować blachę dachową na rąbek stojący - wytyczne dla dekarzy

Gdy na dachu układane są dachówki ceramiczne dekarze muszą zadbać o prawidłowe wykonanie miejsce styku połaci dachowych (kosza). Montaż kosza dachowego obejmuje kilka etapów – odpowiednie przygotowanie podłoża, trasowanie blachy koszowej oraz jej montaż, wykończenie boków, górnej i dolnej krawędzi kosza, a następnie fachowe ułożenie pokrycia w koszu.

Konstrukcja więźby i izolacja kosza dachowego

W miejscu styku połaci dachowych najpierw należy przygotować podkład pod kosz. Jego typ zależy od rodzaju podkładu, jaki został zastosowany na dachu. W przypadku dachu z pełnym deskowaniem, blachę koszową układa się na dodatkowo zagęszczonych łatach, a dno kosza wykłada się papą termozgrzewalną. Natomiast gdy wybrano podkład w postaci membrany, przed jej ułożeniem należy dno kosza wyłożyć deskami - po ok. 35 cm na każdą stronę, licząc od środka. Wzdłuż kosza układa się dodatkowy pas membrany, na który nachodzi membrana główna. Obie należy skleić taśmą dwustronną. - Kontrłaty w koszu mocuje się wkrętami, podkładając taśmę uszczelniającą w celu uniknięcia przecieków. Łaty ułożone w koszu należy podciąć na głębokość 15 mm, aby zamocować blachę koszową – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben.

Pokrycie dachowe bez błędów: jak wykonać kosz dachowy? (montaż blachy koszowej)
Autor: Röben Kosz dachowy należy odpowiednio wyprofilować. Ważne jest też zagięcie krawędzi blachy, by woda nie wylewała się z kosza

Montaż blachy koszowej

Na tak przygotowanej konstrukcji montuje się blachę koszową. Blacha powinna być dobrana kolorystycznie do barwy pokrycia dachowego. Arkusze blachy, którymi będzie wyłożony kosz po dopasowaniu do jego kształtu (wytrasowaniu), łączy się na zakład min. 20 cm lub na zakład z podgięciem, zgodnie z kierunkiem spływu wody. Mocowanie kosza do łat to element, gdzie często pojawiają się błędy wykonawcze. Nieprawidłowe jest mocowanie blachy koszowej do podkładu za pomocą gwoździ lub wkrętów w obszarze, po którym spływa woda, ponieważ prowadzi to do rdzewienia i niszczenia konstrukcji. Dlatego poprawnie kosz mocuje się do łat za pomocą specjalnych klamer.

Górną krawędź kosza ścina się według kształtu kalenicy, a dolną (przylegającą do rynny) - równolegle do okapu. - Kosz należy odpowiednio zakończyć, zapewniając miejsce spływu dla wody. Chociaż konkretne rozwiązania mogą się różnić w zależności od budowy i kształtu dachu, zwykle kosze schodzą do rynny, dzięki czemu spływająca po blasze koszowej woda ma bezpieczne miejsce ujścia – mówi ekspert. Krańce blachy koszowej powinny być fachowo wyprofilowane i zagięte pod kątem prostym (a nie na płasko, ponieważ wtedy woda wydostaje się z kosza i przedostaje pod pokrycie). Połączenie kosza z połacią dachową należy uszczelnić, wykorzystując klin kosza, czyli samoprzylepną, impregnowaną gąbkę. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku spływająca koszem woda może zawilgocić pokrycie dachowe.

Jaką szerokość powinien mieć kosz dachowy?

Szerokość kosza dachowego zależy od jego długości. Dla koszy o długości do 4 m (liczone po spadku), wystarczy 25 cm blachy z każdej strony kosza. Dla tego stosunkowo krótkiego kosza, nie jest potrzebna duża szczelina między dachówkami. - Przy układaniu dachówek należy je tak przyciąć, by odstęp pomiędzy dachówkami na obu połaciach wynosił ok. 5 cm na stronę, czyli razem ok. 10 cm – precyzuje Krzysztof Omilian. Rozwinięcie koszy o długości od 4 do 8 m musi być odpowiednio większe (nawet do 35 cm na stronę), a szerokość szczeliny pomiędzy dachówkami powinna wynosić razem 20 cm. Gdy kosz ma powyżej 8 mb, należy zastosować kosz wgłębny.

Cięcie dachówek ceramicznych

W celu dobrania kształtu dachówek do kosza, dachówki ceramiczne muszą zostać odpowiednio przycięte. Sposób przeprowadzenia cięcia dachówek jest bardzo istotny. Najpierw należy dopasować każdą dachówkę i oznaczyć miejsce cięcia. Następnie dachówkę tnie się, np. tarczą diamentową. - Cięcie należy wykonać tak, aby powstający przy tym pył nie osiadał na pobliskich dachówkach ani pod nimi, na membranie. W przeciwnym wypadku pył może trwale osiąść na innych dachówkach, a także zatkać pory w folii, powodując znaczne zmniejszenie jej właściwości paroprzepuszczalnych. Z tego względu cięcie najlepiej wykonać poza połacią – wyjaśnia ekspert z firmy Röben.

Montaż dachówek w koszu

Krawędź dachówek po cięciu należy pomalować tzw. zimną angobą w odpowiednim kolorze, co zabezpieczy to miejsce oraz zapewni estetykę dachu. Następnie, docięte dachówki trzeba nawiercić wiertłem do klinkieru w części górnego zamka. Przez powstały otwór przewleka się drut ze stali kwasoodpornej, za pomocą którego mocuje się dachówkę do górnej łaty. W dociętych dachówkach należy przeszlifować krawędź w części górnego zamka, zamontować spinkę do dachówki, a drut do łaty. Warto dodać, że w przypadku wykonania kosza oraz rynien z blachy miedzianej, zastosowany drut oraz gwóźdź powinny być miedziane. Do mocowania ciętej dachówki można zastosować także specjalną spinkę.

	Pokrycie dachowe bez błędów: jak wykonać kosz dachowy? (montaż dachówek)
Autor: Röben Po docięciu dachówki ceramicznej, krawędź należy pomalować tzw. zimną angobą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej