Czy tynk mozaikowy sprawdza się na elewacji? Kolory tynku mozaikowego i sposób nakładania

2019-05-06 1:48
Tynk mozaikowy zastosowanie
Autor: Getty Images Tynk mozaikowy - dekoracyjne zabezpieczenia fragmentów elewacji najbardziej narażonych na zabrudzenie czy uszkodzenia mechaniczne: cokół budynku, ściany garażu, miejsca wokół drzwi i okien

Tynk mozaikowy to jeden z wielu sposobów dekoracyjnego wykończenia elewacji. Tynkiem mozaikowym nie wykańcza się całej fasady, a tylko jej fragmenty, bardziej narażone na zabrudzenie czy zniszczenie. Czy tynk mozaikowy to dobre rozwiązanie na elewacje?

Tynk mozaikowy zewnętrzny

Tynk mozaikowy produkowany jest na bazie żywicy akrylowej i barwionego kruszywa mineralnego o grubości ziaren 1-3 mm. Ten rodzaj tynku dekoracyjnego jest łatwy i wygodny w użyciu.

Zalety tynku mozaikowego
:

  • daje powierzchnię przepuszczalną dla pary wodnej, hydrofobową,
  • nie pęka i nie kruszy się,
  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • odporny na mycie oraz szorowanie,
  • odporny na czynniki atmosferyczne.

Z tynku mozaikowego wykonuje się cienkowarstwowe wyprawy na fragmentach elewacji, które są szczególnie narażone na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Są to najczęściej cokoły, podmurówki, wnęki okienne czy drzwiowe, także wykusze. Tynk mozaikowy stosuje się także jako wykończenie betonowych ogrodzeń i filarów. Oprócz tego, że tynk mozaikowy pełni funkcję warstwy ochronnej, jednocześnie eksponuje elementy architektury i daje ciekawy efekt wizualny. Oczywiście warunkiem jest tu właściwe dobrany kolor tynku mozaikowego. Dobrej jakości, fachowo wykonany tynk mozaikowy tworzy szlachetne wykończenie powierzchni.

Tynk mozaikowy także do wnętrz

Tynk mozaikowy może być stosowany nie tylko jako tynk zewnętrzny. Dobrze sprawdza się także we wnętrzach. Stosuje się go do wykończenia fragmentów ścian w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, takich jak korytarze, klatki schodowe, poczekalnie. Szczególnie polecany jest do wykonania lamperii w ciągach komunikacyjnych.

Tynk mozaikowy kolory

Ponieważ składnikiem tynku mozaikowego są barwione kruszywa mineralne, to one nadają powierzchni ozdobny charakter i od ich kolorystyki zależy wzór tynku (kruszywo w tynku to najczęściej mieszanka dwóch lub trzech kolorów zestawionych w odpowiednich proporcjach). Producenci tynku mozaikowego oferują go w wielu, kilkudziesięciu i więcej, kolorach i wzorach, ale kolorystykę tynku mozaikowego można sobie też zakomponować indywidualnie.

tynk mozaikowy kolory
Autor: Thermotek Wzór tynku mozaikowego imitujący granit
tynk mozaikowy
Autor: Getty Images Przykładowy wzór żywicznego tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy - na jakie podłoże?

Tynk mozaikowy wykazuje dobrą przyczepność praktycznie do wszystkich rodzajów podłoży. Można go stosować pod tynki cementowe i cementowo-wapienne, gipsowe, a także płyty kartonowo-gipsowe. Tynku mozaikowego nie wolno kłaść na stare, kruszące się zaprawy tynkarskie. Nie jest polecany też na powierzchnie poziome, na zewnątrz budynku.

Przygotowanie podłoża pod tynk mozaikowy

Podłoże pod tynk mozaikowy musi być nośne, odtłuszczone, czyste, suche, bez plam i wykwitów pochodzenia biologicznego i chemicznego. W miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie, jak np. ściany fundamentowe, zaleca się wcześniejsze wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Podłoże pot tynk mozaikowy powinno być równe i jednorodne. Powierzchnie pomalowane wcześniej farbami należy wycziścić wodą z dodatkiem detergentu. Ewentualne ubytki w podłożu trzeba uzupełnić przeznaczonymi do tego celu materiałami, ale takimi, które w składzie nie zawierają wapna.

Świeże podłoża betonowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne powinno się sezonować co najmniej 3-4 tygodnie w zależności od grubości i warunków wysychania. Podłoża o dużej lub nierównej chłonności należy zaimpregnować. 

Dobę przed przed nanoszeniem tynku podłoże należy zagruntować. Czas ten może ulec zmianie w zależności od wilgotności oraz temperatury powietrza i podłoża. Niekiedy zaleca się, dla uzyskania właściwego efektu kolorystycznego, zastosować specjalny podkład w kolorze wybranego tynku mozaikowego.

tynk mozaikowy na elewacji
Autor: Piotr Mastalerz Cokół budynku i fragmnety elewacji - w te miejsca tynk mozaikowy jest szczególnie polecany

Nakładanie tynku mozaikowego krok po kroku

1. Tynk mozaikowy jest produktem gotowym do użycia. Przed samym rozpoczęciem prac tynk należy dokładnie wymieszać (wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem wstęgowym), aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Nie jest wskazane zbyt szybkie i długie mieszanie. Mieszanie na zwiększonych obrotach może prowadzić do uszkodzenia ziaren kruszywa i spienić masę. Z kolei długie mieszanie może doprowadzić do nadmiernego jej napowietrzenia.

2. Warstwę tynku rozprowadza się równomiernie na grubość ziarna pacą ze stali nierdzewnej.

3. Następnie powierzchnię mozaiki wygładza się pacą plastikową do uzyskania jednolitej - gładkiej powierzchni. Trzeba to robić ostrożnie - zbyt mocne wygładzanie może doprowadzić do powstania przetarć między ziarnami.

Ważne

Przed użyciem tyku mozaikowego należy sprawdzić zgodność koloru we wszystkich kupionych pojemnikach. Aby uniknąć różnic kolorystycznych, tynkowany fragment powinno się wykonać w jednym cyklu roboczym, produktami o tym samym numerze partii umieszczonym na każdym opakowaniu. Jeśli zamówione materiały pochodzą z różnych partii produkcyjnych, warto wymieszać je ze sobą, aby ujednolicić kolor mozaiki.

W miejsca mocno nasłonecznione dobrze jest wybrać tynk mozaikowy w jaśniejszym kolorze. Co prawda ciemny tynk mozaikowy jest odporny na promienie UV, jednak pod wpływem wysokiej temperatury może ulec zniekształceniu.

Tynk mozaikowy - zalecenia dla wykonawców

Tynkowanie ścian dobrze jest przeprowadzić przy wilgotności względnej powietrza nieprzekraczającej 70% i temperaturze w przedziale 5 - 25°C. Średni czas schnięcia tynku mozaikowego wynosi ok. 8 godzin. Całkowite utwardzenie wyprawy tynkarskiej następuje po 48 godzinach. Zbyt niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza wydłużają okres wysychania tynku, utrudniają też samo tynkowanie. Świeżo nałożony tynk należy chronić przed deszczem, dopóki całkowicie nie wyschnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej