Jak tynk dekoracyjny może odmienić elewację? Możliwości tynku dekoracyjnego. Zobacz ciekawe rozwiązania

2019-04-01 1:00
tynk dekoracyjny beton
Autor: gettyimages Tynk dekoracyjny, który wyglądem przypomina beton, idealnie pasuje na elewacje nowoczenych, oszczędnych w formie domów

Wymagania odnośnie tynku dekoracyjnego na elewacji stale rosną. Tynk dekoracyjny ma już być nie tylko trwały i odporny na wszelkie zabrudzenia czy biokorozję. Od tynku dekoracyjnego oczekuje się również efektowności. Liczą się możliwości tworzenia unikatowych wzorów, kreowania ścian budynku.

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście.

Tynk dekoracyjny - możliwości

Elewacyjny tynk dekoracyjny - wierzchnia warstwa wykończeniowa w systemie ociepleń - to już nie tylko tradycyjny wzór strukturalny typu baranek czy kornik, a zdecydowanie większa różnorodność wzorów i faktur.
Rozwój technologii chemii budowlanej, w tym m.in. mas tynkarskich, sprawia, że obecnie tynk dekoracyjny może przybrać formę zupełnie gładkiej powierzchni, jak też niemal wiernie naśladować m.in. kamień naturalny, cegłę, beton. Możliwości wyboru wzoru tynku dekoracyjnego i technik jego aplikacji jest obecnie naprawdę dużo. Istnieje też możliwość zabarwienia tynku na dowolnie wybrany kolor. 

Rozszerzenie oferty wzorów i faktur nie odbywa się kosztem obniżenia właściwości tynku dekoracyjnego. Wręcz przeciwnie, mają one coraz lepsze parametry techniczne. Aplikacja takiego specjalnego tynku elewacyjnego jest co prawda dość pracochłonna, to biorąc pod uwagę trwałość i oryginalny efekt, warto pokusić się o ten rodzaj wykończenia. Do uzyskania wzorów i faktur niezbędne są szablony, formy silikonowe oraz narzędzia do fakturowania. Może brzmi to skomplikowanie, ale systemodawcy zapewniają komplety produktów i narzędzi, a także dokładne instrukcje aplikacji. A jakie są trendy?

Tynk dekoracyjny: baranek i kornik

Popularnym tynkiem dekoracyjnym, stosowanym już zresztą od lat na elewacjach jest tynk cienkowarstwowy typu baranek lub kornik.
Tynk dekoracyjny baranek tworzy na elewacji powierzchnię złożoną z niewielkich grudek okrągłego kruszywa, pokrytych cienko masą tynku. W masie tego typu tynków cienkowarstwowych są dwa rodzaje kruszyw o różnych kształtach (kuliste i kanciaste), zmieszane w odpowiednich proporcjach. Aby uzyskać wzór tynku dekoracyjnego typu baranek, masę zaciera się ruchami kolistymi.
Z kolei tynk dekoracyjny kornik jest mniej strukturalny i ma wyraźne żłobienia przebiegające w różnych kierunkach. Tynk kornik zaciera się w różnych kierunkach, zazwyczaj z góry na dół - powstają w ten sposób rowki pionowe, po których lepiej spływa woda.

Trzeba wiedzieć!

Tynk dekoracyjny to często jeden z komponentów systemu ociepleń (ETICS), czyli kompletnego zestawu produktów do ocieplenia i wykończenia ścian zewnętrznych. Systemy ociepleń stosuje się w obiektach nowo powstających, a także termomodernizowanych. Zresztą termomodernizacja to dobra okazja nie tylko do poprawy efektywności energetycznej budynku, ale także podniesienia jego wartości architektonicznej. Ponieważ ETICS składa się z kilku warstw, wszystkie, przede wszystkim zaprawy klejowe, podkłady tynkarskie, grunty, tynki i farby elewacyjne muszą do siebie pasować pod względem składu. Dlatego ważne jest, aby pochodziły od jednego systemodawcy.

Tynk dekoracyjny na gładko lub struktura

Ostatnio bardzo popularne jest wykończenie elewacji tynkiem, który tworzy zupełnie gładką powierzchnię. Nie tylko estetycznie to wygląda, ale i pasuje do nowoczesnej, prostej w formie architektury. Jest też przede wszystkim trwałe i praktyczne - elewacje nie brudzą się i są odporne na pękanie i zarysowania. Taką możliwość dają silikonowe masy MSX. Nakłada się ją w jednej lub dwóch warstwach i zaciera ręcznie w tradycyjny sposób tak, że ma ona prawie niewyczuwalną strukturę. Masę można zabarwić na wybrany kolor albo nałożyć białą i pomalować farbą silikonową.
Wyjątkowo gładkie i trwałe wykończenie elewacji to niejedyna możliwość jaką daje masa MSX. Kiedy nałoży się jej grubszą warstwę, można przy pomocy narzędzi formować różne dekoracje czy struktury.

Jeden system - wiele możliwości

Obecnie produkowane tynki cienkowarstwowe w zamkniętych systemach ociepleń spełniają coraz większe wymagania nie tylko w zakresie ochrony fasady, ale także kreowania jej na różne sposoby i to w ramach jednego systemu. Dzięki temu wykonawcy nie muszą poszukiwać wielu rozwiązań. Takim rozwiązaniem jest np. Akrys 3000 S-S Freestyle - tynk cienkowarstwowy o uziarnieniu 0,8 mm, który, poza efektem drobnoziarnistego baranka czy kornika, daje możliwość tworzenia różnego rodzaju efektów – imitacji deski, cegły, betonu lub dowolnej innej faktury.

Tynk dekoracyjny beton

Efekt betonu architektonicznego to kolejna możliwość tynku dekoracyjnego. Elewację o wyglądzie surowego betonu uzyskuje się poprzez nałożenie specjalnej warstwy podkładowej, następnie na gładko masy grubości minimalnie większej niż grubość ziarna. Kolejnym krokiem jest wykonanie charakterystycznych odlepów za pomocą standardowej pacy w celu stworzenia struktury. W zależności od tego, ile wżerów chcemy otrzymać, odlepy należy wykonywać na całej lub tylko części powierzchni. Zostaje jeszcze delikatne wygładzenie najbardziej wystających punktów masy powstałych przy odlepach za pomocą pacy weneckiej (do stiuków). Na koniec masę wygładza się, mocniej dociskając do powierzchni pacę wenecką - ma to na celu wygładzenie miejsc pomiędzy wżerami charakterystycznymi właśnie dla betonu architektonicznego, który jest ponadczasowy i komponuje się dobrze z innymi materiałami wykończeniowymi.

Tynk dekoracyjny - naturalne drewno

To ciekawe, że masa tynkarska może imitować deski z naturalnego drewna. A trzeba przyznać, że ten rodzaj tynku dekoracyjnego, naśladującego drewno, nie jest tak drogi jak jego pierwowzór, zwłaszcza drewno egzotyczne, które jest najtrwalsze i najlepiej nadaje się na elewacje. Nie wymaga też konserwacji co kilka lat.
Tynk dekoracyjny o wyglądzie drewnianych desek również dostępny jest w rozwiązaniu systemowym. Jak otrzymać taki wzór? Tynk nakładamy na grubość ok. 4 mm przy pomocy pacy zębatej, a następnie wygładzamy powierzchnie pacą metalową. Masa musi podeschnąć na tyle, aby nie stracić całkowicie plastyczności. W zależności od warunków zewnętrznych (temperatura, wiatr, wilgotność powietrza) może to potrwać kilka-kilkanaście minut. Następnie odciskamy wcześniej posmarowaną środkiem antyadhezyjnym formę w tynku, dodatkowo dociskając ją wałkiem do tapet, a następnie uważnie ściągamy matrycę deski. Po całkowitym wyschnięciu odbitego wzoru nakładamy specjalny lakier akrylowy lub lakierobejcę w wybranym kolorze imitującym drewno.

Tynk dekoracyjny drewno
Autor: Dekoral Professional Tynk dekoracyjny imitujący drewno naturalne - propozycja wykończenia elewacji w systemach ociepleń

Tynk dekoracyjny - cegła

Wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym o wzorze cegły wymaga zastosowania szablonu oraz preparatu gruntującego pod masy tynkarskie w systemach ociepleń, który będzie imitował finalnie fugi. Prace polegają na przyklejeniu i dociśnięciu pacą PVC szablonu. Następnie nakładamy drobnoziarnistą masę tynkarską (0,8 mm) w dowolnie wybranym kolorze na grubość szablonu i nadajemy pacą końcowy efekt. Po zakończenia formowania faktury tynku dekoracyjnego usuwamy szablon.

Pamiętaj!

Ważne, aby zastosować drobnoziarnistą masę tynkarską (0,8 mm). W innym przypadku otrzymamy co prawda wzór cegły, ale o bardzo nienaturalnym wyglądzie i postrzępionych krawędziach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej