Remont Teatru Powszechnego dotyczył zarówno elewacji budynku jak również jego wnętrz. Koszt projektu wyniósł ponad 26 mln zł, z czego 5 mln pochodzi z unijnego dofinansowania.

i
Powierzchnia teatru została powiększona o 700 m2 a jego kubatura o 3500 m3. Rozbudowano wejście główne oraz dobudowano niezależane wejścia do sceny najmniejszej. Powiększono sceny teatralne, dzięki czemu zwiększyła się liczba miejsc na widowni (w sumie w całym teatrze z 470 do 600). Nazwy trzech Scen: 100, 200 i 300 odzwierciedlają ilość miejsc na widowni. Umożliwi to realizację nowych przedstawień dla szerszej publiczności.
Dotychczasowa Mała Scena, a obecnie Scena 200 została przebudowana w całości od nowa. Obecnie jej powierzchnia wynosi ok. 260 m2 z możliwością swobodnej konfiguracji przestrzeni i budowania relacji pomiędzy aktorami a widownią. Wyposażona została w nowoczesne oświetlenie i sprzęt akustyczny. Nowa scena będzie mogła przyjąć ok. 200 widzów, o 80 więcej niż dotychczasowa Mała Scena Teatru Powszechnego.
Na elewacjach od strony al. Zielenieckiej i ul. Zamoyskiego umieszczone zostaną 4 ekrany typu LED o powierzchni ok. 12 m2 każdy, które umożliwią czytelną i wyrazistą prezentację obrazów ruchomych i nieruchomych o kazdej porze i przy różnych warunkach naturalnego oświetlenia. Nad wejściami do teatru znajdą się 2 wyświetlacze tekstu typu LED-GRID. Na ekranach prezentowane będą fragmenty spektakli Teatru Powszechnego, prób scenicznych a także zdjęcia z poszczególnych przedstawień w wykonaniu wybitnego i wizerunkowo rozpoznawalnego zespołu aktorskiego teatru.
Modernizacja teatru objęła również zakup wind dla osób niepełnosprawnych, montaż nowoczesnego oświetlenia i nagłośnienie oraz instalację klimatyzacji i wentylacji. Teren wokół teatru została zagospodarowany - przebudowano parking wraz z drogami dojazdowymi oraz uporządkowano zieleń.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Instal Białystok.