Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie wg PM Group

2010-11-10 13:55
Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów
Autor: PM Group

Firma architektoniczno-inżynierska PM Group zdobyła nagrodę za III miejsce w konkursie architektonicznym na projekt Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie.  

Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie ma powstać na 6-hektarowej działce, w sąsiedztwie zabudowań Nowej Huty oraz oczyszczalni ścieków Kujawy. Jednym z najważniejszych założeń architektów z PM Group Polska było zintegrowanie zieleni z projektowanymi budynkami, tak by poprzez architekturę i założenie krajobrazowe nawiązać do charakteru Łąk Nowohuckich. Prosta, neutralna bryła budynku poprzez łagodne spadki skarp i zastosowanie porośniętego zielenią dachu podkreśla krajobrazowy charakter otoczenia zakładu.

Sam budynek, z jednej strony dostosowany do okolicznych łąk, z drugiej strony odzwierciedlać ma w swojej bryle proces przetwarzania odpadów. – Ta idea była wyzwaniem – mówi Paweł Szałkowski, kierownik działu architektonicznego PM Group Polska. – Zaprojektowana przez nas elewacja z nieregularnym układem otworów stanowi „projekcję” procesu przetwarzania odpadów w energię. Zagęszczenie perforacji zmienia się wraz z przebiegiem procesu, czego wynikiem jest odzyskiwanie energii przedstawione symbolicznie w transparentnej i rozświetlonej części budynku – tłumaczy architekt.

Forma budynku głównego umożliwia zbieranie wody deszczowej i po jej oczyszczeniu wykorzystanie w instalacji sanitarnej. Nachylony dach o ekspozycji południowej jest miejscem na zainstalowanie paneli solarnych i ogniw fotowoltaicznych i tym samym wykorzystanie energii odnawialnej. - Wykorzystanie tych źródeł jest uzupełnieniem w systemie energetycznym budynku i zarazem ważnym punktem w jego proekologicznym programie – mówi Paweł Szałkowski. Inne „zielone atuty” koncepcji architektów PM Group to duże przeszklenia zapewniające doświetlenie pomieszczeń.

Krakowska ekospalarnia w wizji architektów PM Group: Marty Gradkowskiej, Pawła Kowalskiego, Przemysława Stępnia i Michała Zająca, to nie tylko obiekt przemysłowy. Budynek administracyjno-socjalny połączony został z centrum edukacji ekologicznej. Stanowi ono miejsce pracy, spotkań, konferencji, ale także bramę wejściową - dla wszystkich pracowników i gości odwiedzających zakład.

Przyjęte w koncepcji urbanistyczno-architektonicznej założenia umożliwiają w przyszłości pełną certyfikację obiektu w systemie LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) lub też BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Metod). - Poprzez zastosowanie przemyślanych rozwiązań technicznych, opracowany przez nas projekt godzi pozornie przeciwstawne pojęcia, jakimi są „gospodarka i przetwarzanie odpadów” oraz „obiekt przyjazny środowisku” – podsumowuje Paweł Szałkowski.

Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów
Autor: PM Group
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej