XX Polsko-Niemiecka konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023”

2023-08-16 12:10
XX Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023” (1)
Autor: Agata Margraf-Wojciechowska Sulików, pl. Wolności 29. Budynek wzniesiony w 1688 w konstrukcji mieszanej: murowano, drewnianej i podcieniowej. Jest to jeden z dwóch pozostałych budynków w pierzei rynkowej - obiekt zwiedzany na trasie podróży studyjnej podczas XIX Konferencji ANTIKON 2019

Tegoroczna, XX Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023”, odbędzie się w dniach 25–27 września w Pałacu w Siemczynie, w powiecie drawskim. Program przedstawia się niezwykle ciekawie, bo oprócz prelekcji i dyskusji poświęconych ratowaniu i ochronie architektury ryglowej na świecie, przewidziane jest m.in. zwiedzanie zabytków.

Projekt ANTIKON od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy wśród właścicieli obiektów ryglowych na temat prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów. Konferencja ma bogatą historię, cykliczny charakter i odbywa się od 1996 r.

Konferencja i podróż studyjna ANTIKON to polsko-niemieckie spotkanie na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego, dyskusja o problemach ratowania, ochrony, popularyzacji i wykorzystania obiektów architektury ryglowej i drewnianej w Europie i na świecie. To niepowtarzalna możliwość współpracy i wymiany poglądów naukowców z praktykami w Niemczech i Polsce. To również forum dyskusyjne, dzięki któremu od zniszczenia i zapomnienia uratowano już parędziesiąt obiektów architektury ryglowej i drewnianej.

XX Polsko-Niemiecka Konferencjai podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023” (2)
Autor: Agata Margraf-Wojciechowska - SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Bogatynia śródmieście – przejście spacerowe po ulicach 1 Maja i alei Żytawskiej - obiekt zwiedzany na trasie podróży studyjnej podczas XIX Konferencji ANTIKON 2019

O wielopłaszczyznowości projektu ANTIKON świadczy możliwość spotkania, wymiany poglądów i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych losem obiektów architektury ryglowej i ich zachowaniem.

Uczestników tegorocznej edycji projektu czeka wiele wrażeń. Podczas pierwszego dnia przewidziana jest autokarowa podróż studyjna, z walorem in situ. Podczas niej będzie można zwiedzić m.in.: spichlerz w Goleniowie, kościoły św. Stanisława Kostki w Podańsku i św. Anny w Ginawie, młyn wodny w Głęboczku, pałac w Siemczynie, kilka zabytków w Drawsku Pomorskim oraz wiele innych miejsc.

Dwa kolejne dni będą również bogate merytoryczne. Odbędzie się m.in. polsko-niemieckie spotkanie konferencyjne (w całości tłumaczone symultanicznie na oba języki) na temat sposobów i potrzeb ratowania i zachowania obiektów architektury drewnianej. Głos zabierze 33 specjalistów z obu krajów, a każdej z trzech sesji tematycznych towarzyszyć będzie dyskusja.

XX Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023” (3)
Autor: Agata Margraf-Wojciechowska - SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Warsztat budowy konstrukcji ryglowej podczas XVII Konferencji ATIKON 2018
XX Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023” (4)
Autor: Agata Margraf-Wojciechowska - SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Warsztat budowy konstrukcji ryglowej podczas XVII Konferencji ATIKON 2018

Zaniedbanie bieżącej konserwacji, przeprowadzane nieprawidłowo remonty, a także brak odpowiednich zabezpieczeń stały się powodami bezpowrotnego zanikania tradycyjnego dla tych terenów budownictwa. Wielkie straty spowodowało także bezmyślne traktowanie i niedocenianie zabudowy z „muru pruskiego”, stąd ogromna potrzeba wymiany doświadczeń i dokonywania wspólnych działań. Projekt ANTIKON ma na celu odwrócenie tego procesu.

O architekturę ryglową trzeba dbać, bo jest ona dziedzictwem kulturowym. Konferencja przyczynia się do popularyzacji wiedzy wśród konserwatorów zabytków, architektów, etnografów, właścicieli obiektów ryglowych na temat prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów po obu stronach granicy. 

Do udziału w XX konferencji ANTIKON zapraszamy więc konserwatorów zabytków i dzieł sztuki, etnografów, historyków i historyków sztuki, przedstawicieli służb nadzoru budowlanego, architektów, urbanistów, projektantów, specjalistów z zakresu folklorystyki, sztuki ludowej, twórców ludowych, zarządców i administratorów obiektów zabytkowych, naukowców i studentów architektury, budownictwa, konserwacji zabytków, a także przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz firm konserwatorskich, budowlanych i inwestorów.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronach: antikon.szczecin-expo.pl/antikon oraz  antikon.szczecin-expo.pl/antikon_de

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej