Wschodnia Obwodnica Wrocławia. Kiedy koniec budowy?

2019-01-23 13:00
Wschodnia Obwodnica Wrocławia
Autor: materiał prasowy Wschodnia Obwodnica Warszawy - przebieg trasy przez miejscowość Wysoka

Wschodnia Obwodnica Wrocławia (WOW) to droga przebiegająca wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia. Budowa WOW trwa od wielu lat, a na jej zakończenie wrocławianie czekają z niecierpliwością. Z końcem 2018 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię w sprawie budowy ostatniego odcinka WOW. Kiedy zakończenie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia?

Wschodnia obwodnica z autostradową obwodnicą A8 oraz tzw. łącznikiem Długołęka i fragmentem autostrady A4 tworzyć ma zamknięty pierścień wokół Wrocławia, średnicy 20 km. Droga ma status drogi wojewódzkiej. WOW wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta oraz skomunikuje rozwijające się miejscowości powiatu leżące na południowo-wschodnim obrzeżu Wrocławia.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia - decyzja środowiskowa

Z końcem grudnia 2018 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję środowiskową w sprawie budowy, ostatniego 6-km odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, który ma przebiegać przez miejscowość Wysoka. Regionalny Dyrektor zgodził się na budowę drogi w wariancie proponowanym przez zarząd województwa dolnośląskiego, co oznacza, że w najbliższym czasie będzie mógł zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy.

Protest przeciw budowie ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Przypomnijmy, że dotychczas na budowę drogi nie zgadzała się część mieszkańców miejscowości Wysoka, przez której teren ma zostać przeprowadzona obwodnica. W 2018 roku złożono ponad 300 wniosków przeciw budowie, które musiały zostać zbadane przez rozpoczęciem inwestycji. Przeciwnicy budowy nowej drogi przez Wysoką to przede wszystkim mieszkańcy osiedla mieszkaniowego, które powstało bardzo blisko planowanego przebiegu drogi. Trzeba zaznaczyć, że kiedy osiedle powstawało plany budowy były już znane. W odpowiedzi petycję przygotowali również zwolennicy budowy drogi przez Wysoką. Podpisało się pod nią ponad 7 tys. osób.

Przełomowa decyzja w sprawie budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Finalnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniował wariant budowy drogi w zaproponowanym przez inwestora wariancie P1 czyli przez Wysoką.– Jest to bardzo ważna i kluczowa decyzja, dzięki której możemy rozpocząć przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie trasy w przebiegu zaplanowanym blisko dwadzieścia lat temu – komentuje Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego.Od decyzji RDOŚ przysługuje odwołanie. Jeśli zostanie ono rozpatrzone na korzyść inwestora, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu województwa w przyszłym roku mają zostać załatwione formalności związane z wyborem wykonawcy.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia jeszcze nie w 2019 roku

Na dokończenie Wschodniej Obwodnicy Wrocławia na południu będziemy musieli jednak poczekać. Zarząd nie wpisał do budżetu 2019 środków na ten cel, tłumacząc, że opóźnienie decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, opóźniło również procedury związane z formułą „zaprojektuj i wybuduj”. Te prawdopodobnie będą trwały cały 2019 rok. będą trwały około roku. Ostatecznie początek prac planowany jest na rok 2020.Priorytety na 2019 rok to transport, wsparcie rozwoju regionalnego, kultura, edukacja i ochrona środowiska. Na te zadania samorząd województwa dolnośląskiego zamierza wydać 1,34 mld złotych. Aż 40,6% wszystkich wydatków samorządu mają stanowić wydatki na inwestycje. W planie m.in. 87 mln złotych na budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, ale tylko jej części. Na ten najbardziej kontrowersyjny odcinek (który ma przebiegać przez Wysoką), będziemy jeszcze musieli poczekać co najmniej rok.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia. Odcinek Łany - Długołęka coraz bliżej

Ta 10-kilometrowa trasa ma powstać do 2020 r. Firma Strabag złożyła u wojewody wniosek o zezwolenie na budowę północnego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, który połączy Długołękę z Łanami. Budowa rozpocznie się przy skrzyżowaniu z ul. Strachocińską we Wrocławiu, potem droga przebiegać będzie wiaduktem nad linią kolejową Jelcz Miłoszyce – Wrocław Osobowice oraz planowaną Trasą Swojczycką. Będzie to jedyny fragment z dwiema jezdniami. Na pozostałym odcinku kierowcy będą mieli tylko po jednym pasie w każdym kierunku. Budowa tego odcinka ma ruszyć jesienią 2018.

Most wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Most jest najważniejszym i największym obiektem wybudowanym w ramach budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Mierzy 286 metrów, a waży ponad 7360 ton. Zobacz galerię zdjęć.

Quiz. Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Co wiesz o drogach szybkiego ruchu?

Quiz. Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Ile jest autostrad w Polsce?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej