Wrocławski stadion bez wykonawcy!

2009-12-30 12:24
Budowa wrocłąwskiego stadionu, grudzień 2009
Autor: Wrocław.2012

Nic nie zapowiadało takiej informacji... W środę 30 grudnia, na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że miasto rezygnuje z dotychczasowego wykonawcy - konsorcjum, którego liderem jest Mostostal Warszawa. Nowego wykonawcę poznamy w styczniu.

Na konferencji, transmitowanej przez TVN 24, prezydent Wrocławia powiedział:
- Stwierdziłem, że firma Mostostal nie jest w stanie wykonać budowy w wyznaczonym terminie. Stwierdziłem, że ryzyko, że opóźnienie będzie narastało, jest bardzo duże. W związku z tym podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy. Dokumenty zostały już dostarczone firmie Mostostal. O sytuacji rozmawiałem z UEFA. Poinformowałem jej dowództwo, a dokładnie Martina Kallena. O naszej decyzji wiedzą też minister Adam Giersz i prezes PZPN Grzegorza Lato.
Prezydent Rafał Dutkiewicz wyjasnił też podłoże tej nagłej decyzji:
- Mostostal poinformował nas, że opóźni budowę o 4,5 miesiąca. Musieliśmy wypowiedzieć tę umowę. Od jutra, od wczesnych godzin rannych rozpoczniemy negocjacje mające na celu wybór nowego wykonawcy. Jesteśmy przeświadczeni, że skończymy stadion późną wiosną 2011 roku. Budowie nic nie zagraża. Ale żebyśmy mieli pewność, że tak jest, musieliśmy rostać się z Mostostalem.

Jeszcze w połowie grudnia w oficjalnych komunikatach, budowa stadionu przebiegała bez zakłoceń. Było wiadomo, że obiekt jest dobrze zabezpieczony do kontynuowania prac nawet podczas silnych mrozów. Wylewane są stropy poziomu jeden i montowane kolejne charakterystyczne, ząbkowate rygle pod trybuny. Na tych ryglach już wkrótce miały być ustawiane pierwsze prefabrykowane elementy trybun, do których w przyszłości przymocowane zostaną siedzenia. Na garażu wielopoziomowym stawiane są już ściany i montowane kolejne słupy. Kontynuowane były również prace przy budowie kanału technologicznego, czyli jednej z najważniejszych magistrali, która jest niezbędna dla właściwego zabezpieczenia wszystkich stadionowych instalacji. Betonowy kanał, o długości ok. 600 m, będzie biegł wokół boiska, pod koroną stadionu. Trafi do niego główny ciąg sieci elektrycznych i teletechnicznych, które posłużą m.in. do oświetlania budynku, sterowania ogrzewaniem czy klimatyzacją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej