Wmurowano kamień węgielny pod stadion we Wrocławiu

2009-06-08 13:54
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod stadion we Wrocławiu
Autor: Adam Hawałej

W piątek – 5 czerwca, na wrocławskich Maślicach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy stadion.

We Wrocławiu kamieniem węgielnym była skrzynia – „wehikuł czas” wykonana z metalu i szkła, w której obok tradycyjnych przedmiotów znalazły się m.in. akt erekcyjny, piłkarski szalik Śląska Wrocław, wrocławski krasnal, piątkowe wydania dzienników, flaga "Nie dla rasizmu" oraz piłka z podpisami zawodników i trenerów Śląska Wrocław oraz oryginalna piłka Ligi Mistrzów podarowana przez Tomasza Kuszczaka. Wmurowywaniu "kamienia węgielnego" towarzyszył hymn piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że stadion został znakomicie zlokalizowany i będzie tętnił życiem przez cały czas, a nie tylko w dniu, w którym rozgrywane będą mecze. "To będzie stadion dla wrocławian i dla drużyny Śląska Wrocław"  – dodał prezydent. Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna podkreślił, że wmurowanie kamienia węgielnego pod wrocławski stadion to początek wielkiego projektu Euro 2012, w który "angażujemy się ze wszystkich sił". Schetyna zapowiedział, że wszystkie powstające w Polsce stadiony na Euro będą przez rząd dofinansowane. "To nie jest tak, że miasta i ich prezydenci są zostawieni samym sobie. Życzyłbym wrocławianom wielkiej satysfakcji i życzę, żeby ten stadion po wybudowaniu był tak piękny jak na projekcie" – dodał.
Minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki wyraził nadzieję, że od tego momentu budowy wszystkich stadionów "będą szły bardzo szybko". "W 2012 roku będziemy dumni z tych stadionów i orlików, bo one zmienią sport i polską piłkę" – dodał.

Obecnie na terenie budowy stadionu piłkarskiego na Maślicach wykonano już część wykopu na terenie parkingu wielopoziomowego oraz na terenie przyszłej korony stadionu. Rozpoczęły się także pierwsze wylewki, tzw. "chudego betonu", który zabezpieczył grunt pod trybunami stadionu i będzie stanowił część konstrukcji żelbetowej, która tam powstanie. Na placu budowy pracuje już kilkadziesiąt maszyn, w tym m.in. 49 wywrotek i wozideł, 9 ładowarek, 3 koparko-ładowarki i 2 wibromłoty. Na budowę głównych elementów obiektu zużytych zostanie m.in. blisko 90 tys. m sześciennych betonu oraz ok. 25 tys. m sześciennych prefabrykatów.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod stadion we Wrocławiu
Autor: Adam Hawałej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej