Wkrótce otwarcie filii Muzeum Sztuki w Łodzi
Oddanie do użytku Muzeum Sztuki, mieszczącego się na terenie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowego Manufaktura, powinno nastąpić w październiku 2008 roku. Koszt trwającej od lipca 2007 roku renowacji i modernizacji wynosi 54 mln zł. Finansowanie inwestycji zapewnił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Łódzkiego. Część środków będzie pochodziła także z funduszy unijnych (program ZPORR).
Budynek w Manufakturze będzie jednym z trzech oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi. To zabytkowy, pofabryczny obiekt z lat 90. XIX wieku. Wykonano go w tradycyjnej murowanej technologii, jest niepodpiwniczony na całej długości. Ma 4 kondygnacje i nadbudówki z 2 piętrami. Wpisany jest do rejestru zabytków. Ochronie konserwatorskiej i renowacji podlega elewacja budynku. Przy realizacji projektu, kótry przygotowała Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie, elewacja została zakonserwowana w sposób zachowujący naturalny kolor cegły i spoiny (zużyto ok. 179 tys. sztuk nowej cegły renowacyjnej). Dodatkowo w pełni zaadaptowano istniejący, historyczny układ konstrukcyjny budynku. - "Z końcem kwietnia zakończyły się wszystkie roboty ogólnobudowlane przy nowej filii Muzeum Sztuki - mówi Jacek Łazarski, kierownik budowy. "Teraz kontynuujemy prace instalacyjne i wykończeniowe, takie jak malowanie, montaż podłóg".
Wmontowano już 84 okna, gotowa jest także większość stolarki i ślusarki drzwiowej. W magazynach oraz w sali ekspozycji na trzecim piętrze wylano posadzki żywiczne. Wewnątrz budynku zakończyły się prace przy montażu grzejników, podwieszaniu sufitów z płyt gipsowo-kartonowych i sufitów ażurowych w sali ekspozycyjnej. Gotowe są już instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna, cieplna, wentylacyjna i klimatyzacyjna. Trwają jeszcze prace przy instalacji gaszenia gazem oraz instalacji teletechnicznej. Na maj 2008 roku zaplanowano montaż wind osobowych.
Wykonawcą projektu jest konsorcjum VARITEX S.A. & MOSAICON.
Dzięki nowej siedzibie, muzeum zamierza uzyskać silną pozycję na międzynarodową skalę. Na powierzchni ponad 3000 m2 będzie ekspozycja stała, natomiast 600 m2 przeznaczone zostaną na organizację wystaw czasowych. W nowym gmachu Muzeum Sztuki znajdą się także sale przeznaczone na działania edukacyjne, spotkania z artystami, działania "performance", czy też projekcje filmów.
Władze miasta uważają, że unikalne zbiory, atrakcyjne ekspozycje oraz towarzysząca sztuce nowoczesna infrastruktura podniosą rangę miasta i wzmocnią jego markę, co w konsekwencji podniesie wartość turystyczną całego regionu oraz przyciągnie inwestorów. Tak stało się m.in. z Muzeum Guggenheima w Bilbao. Jak mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi: "Bilbao było niewielkim, nieznanym szerzej w Europie, miastem na północy Hiszpanii i to Muzeum Sztuki rozsławiło miasto w Europie i na świecie. Nowy budynek łódzkiego muzeum nie jest oczywiście projektem w tej skali, ale z pewnością ma szansę stać się jednym z filarów promocji Łodzi, tak jak to się stało z Manufakturą, czy loftami".
kwiecień 2008