Wjazd na Baltic Arena

2008-04-08 11:40
baltic area
Autor: brak danych

We wtorek, 1 kwietnia 2008 roku, rozpoczęły się prace porządkowe gdańskiej dzielnicy Letnica, gdzie za trzy lata ma stanąć nowoczesny stadion piłkarski Baltic Arena. Na teren wjechał ciężki sprzęt, który wyburzy pozostałości altanek. Czynność ta jest pierwszą fazą przygotowania do budowy. Prace potrwają do końca czerwca 2008 roku.

Na inauguracji robót przy Baltic Arena obecny był m.in. Andrzej Bojanowski, skarbnik Gdańska oraz Ryszard Trykosko, prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012. Jak informuje Michał Brandt, rzecznik Gdańskiego Projektu Euro 2012: "Pierwszą fazę robót przygotowawczych prowadzi firma Agromel z Pruszcza Gdańskiego. Koszt tych prac to ok. 48 tys. złotych. Prace polegają na zburzeniu pozostałości altanek i potrwają do końca kwietnia. Kolejny etap polegający na gruntownej wycince drzew i krzaków, wywiezieniu  gruzu i drzew oraz wyrównaniu terenu zostanie wykonany przez firmę, która zostanie wybrana w drodze już ogłoszonego przez Urząd Miejski w Gdańsku przetargu. Ten etap przygotowania terenu potrwa do końca czerwca".

 

Efektem tych prac ma być równy 40-hektarowy obszar, na którym rozpocznie się budowa bryły stadionu. Planowana data rozpoczęcia budowy to grudzień 2008 roku. W tym zakresie prace rozpoczną się od wykonania fundamentów i wzmocnienia terenu. Obiekt projektuje konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: Rhode Kellermann Wawrowsky Polska, Rhode Kellermann Wawrowsky Dusseldorf oraz Hentrich Petschnigg & Partner Dusseldorf. Prace projektowe trwają od ponad 2 miesięcy i są już wstępne założenia odnośnie wymiarów i konstrukcji stadionu. Stadion będzie miał 227 metrów długości, 197 metrów szerokości i 45 metrów wysokości. Olbrzymi dach będzie wsparty na 82 przęsłach, każde o masie 66 ton. Oszacowano również zużycie stali na 5412 ton. Projekt zakłada również duże udogodnienie dla kibiców - ladę do obsługi o długości prawie 200 metrów. Odbiór techniczny zaplanowano na grudzień 2010 roku. W Gdańsku realizowanych jest obecnie szereg inwestycji, w tym projekty dofinansowane ze środków unijnych. W trakcie realizacji jest m.in. budowa trasy W-Z odcinek Jabłoniowa-Kartuska oraz poprawa dostępności Portu Gdańskiego.

kwiecień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej