Wiemy, kiedy otwarcie autostrady A2 na wschód od Warszawy. To już niedługo

2024-03-18 11:59

Dwoma odcinkami nowej autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim i Siedlcami pojedziemy jeszcze w tym roku. Trzeci, ma być gotowy dopiero w 2025 roku. Na wschód od Warszawy powstaje prawie 37,5- kilometrowy odcinek A2. Prace są tu już mocno zaawansowane, ale i... mocno opóźnione.

Spis treści

  1. Budowa A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce
  2. Autostrada A2 Kałuszyn - Siedlce kiedy otwarcie?
  3. Kiedy otwarcie A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce?
  4. Autostrada A2 - w tym roku otworzą dwa odcinki
  5. Autostrada A2 budowa, MAPA, przebieg

Budowa A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy to obecnie jedyna autostrada w budowie w naszym kraju. Ale nie jedyny odcinek w budowie. Oprócz odcinka A2 Mińsk Mazowiecki Siedlce – w realizacji jest także blisko 64 -km odcinek od Siedlec do Białej Podlaskiej.

Odcinek bliżej Warszawy jest bardziej zaawansowany. Został podzielony na trzy mniejsze części, których budową zajmują się inni wykonawcy:

  • Odcinek Kałuszyn – Groszki buduje firma Intercor.
  • Odcinek od węzła Groszki (bez węzła) do węzła Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) (bez węzła) – Stecol Corporation
  • Odcinek od węzła Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) (z węzłem) do węzła Siedlce Południe (dawniej Swoboda) (z węzłem) - Polaqua.

W sumie budowa prawie 38 -kilometrowego odcinka autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim i Siedlcami kosztuje prawie 1,6 mld złotych.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Autostrada A2 Kałuszyn - Siedlce kiedy otwarcie?

Zaawansowanie prac jest największe na ostatnim odcinku od węzła Siedlce Zachód do Siedlce Południe i wynosi prawie 90 procent. Na pozostałych odcinka nieco ponad 52 i ponad 65 procent.

Dla kierowców najważniejsze pytanie brzmi jednak kiedy będziemy mogli przejechać nowym odcinkiem autostrady A2 na wschód od Warszawy. Pierwotny termin dawno już został przekroczony, bo według wstępnych harmonogramów, obowiązujących po podpisaniu umowy na budowę tych trzech odcinków, trasa miała być gotowa pod koniec 2023 roku. Tak się nie stało. Do warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęły już roszczenia terminowe od wszystkich trzech wykonawców budowanych odcinków A4.

Kiedy otwarcie A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce?

GDDKiA jest obecnie na etapie rozmów z wykonawcami, po tym, jak złożyli oni roszczenia terminowe.

ZOBACZ GALERIĘ Z PLACU BUDOWY ODCINKA AUTOSTRADY A2 KAŁUSZYN GROSZKI

Jesteśmy w trakcie rozpatrywania roszczeń dotyczących odcinka Kałuszyn – Groszki. Nie mamy jeszcze podpisanego aneksu z wykonawcą. Trudno więc podać konkretną datę. W przypadku odcinka środkowego Groszki – Siedlce Zachód, dotąd obowiązującą datą był lipiec 2024 roku, ale tu również jesteśmy w trakcie rozpatrywania roszczeń wykonawcy i ten termin raczej na pewno ulegnie zmianie. Ostatni odcinek Siedlce Zachód – Siedlce Południe ma termin oddania kwiecień 2024, jednak i w tym przypadku, podobnie jak w poprzednich prawdopodobnie zostanie przedłużony – mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego Oddziału GDDKiA.

Jak dodaje opóźnienia na budowie A2 w tych miejscach wynikają głównie z długiego oczekiwania wykonawców na pozwolenia na budowę. Na ZRID-y czekano około roku. To wpłynęło na harmonogram prac.

Autostrada A2 - w tym roku otworzą dwa odcinki

Wiadomo jednak, że niezależnie od wyników postępowania, w tym roku pojedziemy już dwoma nowymi odcinkami A2.

W tym roku chcemy udostępnić kierowcom dwa odcinki A2 Kałuszyn – Groszki oraz Siedlce – Siedlce Zachód. Środkowy odcinek prawdopodobnie zostanie oddany dopiero w przyszłym roku – podkreśla Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

Na razie trudno jeszcze mówić o konkretnej organizacji ruchu na nowym odcinku A2, w przypadku gdy będzie brakowało środkowej części ze wszystkich 37,5 km, ale jak twierdzi rzeczniczka da się tak poprowadzić ruch, by wykorzystać dwie nowe części A2.

Przebieg autostrady A2 na wschód od Warszawy
Autor: GDDKiA Przebieg autostrady A2 na wschód od Warszawy Link: Powiększ mapę

Autostrada A2 budowa, MAPA, przebieg

Autostrada A2 to strategiczna trasa międzynarodowa, która w założeniach ma przebiegać od granicy Polski z Niemcami w Świecku, do wschodniej granicy z Białorusią w Kukurykach.

W budowie są odcinek Mińsk Mazowiecki - Siedlce oraz wspomniany już wcześniej  blisko 64 -km odcinek od Siedlec do Białej Podlaskiej.Planowany przebieg autostrady A2: granica państwa (Niemcy) - Świecko - Słubice - Nowy Tomyśl - Poznań - Września - Słupca - Konin - Koło - Łódź - Łowicz - Skierniewice - Grodzisk Mazowiecki - Pruszków - Warszawa - Mińsk Mazowiecki - Siedlce - Biała Podlaska - Kukuryki - granica państwa (Białoruś).

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej