W Lalikach z nasypu na S1 osunął się mur oporowy. Jest przetarg na naprawę

2024-03-04 7:57

Do 7 marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty firm zainteresowanych naprawą osuwającej się skarpy na drodze ekspresowej S1 w Lalikach. Droga biegnie tuż przy potoku górskim. Gdy ją budowano, koryto potoku przesunięto.

Spis treści

  1. Z nasypu S1 "zjechał" mur oporowy z koszy gabionowych
  2. Drogę S1 zbudowano w starorzeczu, potok przesunięto
  3. Droga ekspresowa S1 w Lalikach powstała w 2008 roku

Z nasypu S1 "zjechał" mur oporowy z koszy gabionowych

Droga ekspresowa S1 w Lalikach wymaga naprawy. Konkretnie nasyp, po którym biegnie ekspresówka. Od dłuższego czasu widać tam osuwisko. Z nasypu ostatnio „zjechał” spory fragment skarpy wraz z wybudowanym z koszy siatkowych murem oporowym i krawędziami jezdni.

Jak informuje GDDKiA Ostatnie deszcze i dodatnia temperatura sprzyjająca intensywnym roztopom, spowodowała nasiąkniecie gruntu i korpusu drogowego. W efekcie doprowadziło to do utraty ich stateczności i osunięcia muru oporowego oraz krawędzi jezdni.

Doraźnie, do czasu wyłonienia wykonawcy robót, zabezpieczono miejsce przed dalszym namakaniem. Dodatkowo, w trybie awaryjnym, wprowadzono na tym odcinku drogi ekspresowej ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Pozwoliło to odciążyć jezdnię i maksymalnie odsunąć tor jazdy od uszkodzonej krawędzi jezdni. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do czasu wybudowania bypassu pomiędzy S1 a odcinkiem równoległej drogi gminnej.

Naprawa obejmie usunięcie uszkodzeń korpusu drogowego na odcinku około 400 m, a następnie jego wzmocnienie i odtworzenie. Prawdopodobnie powstanie żelbetonowy korpus na którym zostanie zbudowany nasyp.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Drogę S1 zbudowano w starorzeczu, potok przesunięto

Droga w tym miejscu została wybudowana w starorzeczu. Potok Roztoka, który tu płynie przesunięto, tak, by jego koryto biegło równolegle do drogi, niemal przylegając do niej. Według GDDKiA, prawdopodobną przyczyną uszkodzenia korpusu drogowego jest oddziaływanie wód gruntowych i powierzchniowych na nasyp drogi. Tego typu warunki sprzyjają intensywnemu oddziaływaniu wód gruntowych oraz powierzchniowych na konstrukcję drogi, w efekcie nastąpiło stopniowe i niezauważalne rozluźnienie podstawy nasypu drogowego. Proces trwający prawie dwie dekady, spowodował deformację koszy gabionowych stabilizujących nasypy, kanalizacji deszczowej i elementów liniowych odwodnienia powierzchniowego oraz nawierzchni jezdni. Jezdnia w tym miejscu prowadzona jest w nasypie, którego wysokość sięga od 5 do 7 m.

Najdłuższe tunele w Polsce - istniejące oraz w budowie. Jakie tunele powstaną w Polsce?

Droga ekspresowa S1 w Lalikach powstała w 2008 roku

Ten odcinek drogi S1 Laliki – Zwardoń został oddany do ruchu w grudniu 2008 r. 

Problemy zaczęły się pojawiać już około 2029 roku. Wtedy to ogłoszono przetarg na naprawę, a potem drugi, gdyż ofert wykonawców znacząco przekraczały wartość budżetu, jaki miała na ten cel GDDKiA.

We wrześniu 2021 roku, ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji, który objął łącznie cztery lokalizacje o podobnym charakterze uszkodzeń. Tu również z uwagi na znaczne przekroczenie naszego kosztorysu postępowanie umorzono. 

Dopiero postępowanie z 2022 roku przyniosło rozstrzygnięcie. 4 listopada 2022 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji naprawy korpusu drogowego z pierwotnym terminem zakończenia przypadającym w maju 2023 roku. Jednakże z uwagi na konieczność uregulowania spraw własności, związanych z gruntami pokrytymi wodami, przedłużono termin opracowania dokumentacji do października 2023 roku. Wiązało się to z koniecznością aneksowania programu inwestycji. Ostatecznie, w styczniu 2024 roku, Ministerstwo Infrastruktury uzgodniło program inwestycyjny, który pozwolił na ogłoszenie przetargu na realizację naprawy korpusu drogowego w ciągu S1 w Lalikach. – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej