Szkoła podstawowa Gocław. Czy nowa szkoła przyjmie uczniów w listopadzie 2021?

2021-09-17 14:15
Szkoła podstawowa Gocław
Autor: fb/ipragapoludnie Szkoła podstawowa Gocław - hala sportowa

Szkoła podstawowa na Gocławiu jest bardzo potrzebna. Tym bardziej cieszy fakt, że zespół szkolno-przedszkolny na Gocławiu jest coraz bliżej ukończenia. Placówka powstanie u zbiegu Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa. Dowiedz się czy placówka przyjmie uczniów jeszcze w 2021 roku? Zobacz zdjęcia z budowy.

Spis treści

  1. Gocław potrzebuje nowej szkoły podstawowej
  2. Szkoła podstawowa Gocław - burzliwa historia inwestycji
  3. Kiedy zakończy się budowa szkoły podstawowej na Gocławiu?
  4. Jak będzie szkoła podstawowa na Gocławiu?
  5. Gdzie powstaje nowa szkoła podstawowa?
Szkoła podstawowa Gocław
Autor: fb/ipragapoludnie Szkoła podstawowa Gocław - przedszkole
Szkoła podstawowa Gocław
Autor: fb/ipragapoludnie Szkoła podstawowa Gocław - hala sportowa

Gocław potrzebuje nowej szkoły podstawowej

Nowe osiedla na Gocławiu powstają jak „grzyby po deszczu”. Mieszkania kupują głównie młode rodziny z dziećmi. Od kilku lat Gocław zdecydowanie potrzebuje nowej szkoły podstawowej. Mieszkańcy dzielnicy w końcu się doczekali. W 2019 roku u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa ruszyły roboty budowlane. Aktualnie stoi tu już prawie gotowy kompleks szkolno-przedszkolny dla 600 dzieci i 175 maluchów. Czy placówka ruszy w 2021 roku?

Szkoła podstawowa Gocław - Praga Południe
Autor: P.P.B. Ekobud Szkoła podstawowa Gocław - wizualizacja

Szkoła podstawowa Gocław - burzliwa historia inwestycji

Przypomnijmy, że budowa nowej szkoły podstawowej w rejonie ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego miała się zacząć w 2016 roku. Jednak już na początku roku wiadomo było, że sprzęt nie wjedzie na plac budowy. Dlaczego? Otóż początkowo szkoła miała zająć tylko wąski pas gruntu wzdłuż ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jednak okazało się że zaprojektowanie szkoły na tak małej działce jest wręcz niemożliwe. Zdecydowano, że inwestycja musi zająć też teren przy ul. gen. Fieldorfa, gdzie do dziś znajdują się ogródki działkowe ROD „Perkun”. 30 właścicieli ogródków działkowych rozpoczęło protest, który skutecznie zablokował dalszy rozwój wypadków.

Szkoła podstawowa Gocław  - Praga Południe
Autor: P.P.B. Ekobud Szkoła podstawowa Gocław - wizualizacja

Działkowcy, a w zasadzie Funkcjonariusze Okręgowego Mazowieckiego Zarządu PZD, odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji umożliwiającej rozpoczęcie budowy zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Gocławiu. Odwołanie opóźniło budowanie na wiele miesięcy. Zatrzymanie prac nad tą inwestycją zaniepokoiło wielu mieszkańców Gocławia. Finalnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze orzekło utrzymanie w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji, czyli oddaliło skargę dotyczącą lokalizacji tej inwestycji.

W 2018 roku przetarg na budowę szkoły znów został unieważniony. Okazało się, że w budżecie na ten cel zarezerwowano 28 mln zł, a dwie oferty złożone w przetargu opiewały na grubo ponad 60 mln zł.

3 lipca 2019 w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy podpisano długo wyczekiwaną umowę z firmą Mirbud SA na wybudowanie zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu. Koszt budowy wyniesie 61 122 787 zł. Budżet dzielnicy wspomogła Rada Warszawy.

Kiedy zakończy się budowa szkoły podstawowej na Gocławiu?

Zgodnie z harmonogramem termin zakończenia robót budowlanych to grudzień 2021. Mimo to nowa szkoła może zacząć działać już w listopadzie 2021. Zarząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy opublikował na Fb wpis następującej treści:

"Mimo przeciwności losu, jako Zarząd Dzielnicy, wraz wykonawcą inwestycji firmą Mirbud SA czynimy intensywne starania, by przyspieszyć budowę obiektu. Robimy wszystko co w naszej mocy, by zamiast w grudniu 2021 roku (tak jak przewiduje to umowa z wykonawcą), uruchomić te placówki już na początku nowego roku szkolonego 2021/2022. Naukę w nich rozpocząć mają wtedy uczniowie czterech klas I (w tym jedna klasa integracyjna) oraz 7 oddziałów przedszkolnych."

Z ostatnich doniesień wynika, że bardzo prawdopodobne, że nowa szkoła ruszy w listopadzie 2021. Pierwotnie placówka miała ruszyć we wrześniu, ale mimo starań, ostateczny odbiór budynku opóźnił się o kilka tygodni. Dzieci, które mają niebawem rozpocząć naukę w nowej szkole, aktualnie rozlokowane są w innych szkołach i przedszkolach.

Szkoła podstawowa Gocław - Praga Południe
Autor: P.P.B. Ekobud Szkoła podstawowa Gocław - wizualizacja

Jak będzie szkoła podstawowa na Gocławiu?

W ramach inwestycji powstaje nowoczesny budynek szkoły i przedszkola, place zabaw przystosowane dla dzieci w różnym wieku, dwa boiska oraz bieżnia. Zaplanowano też stojaki na rowery i ławki, a całość miała uzupełnić zieleń – 225 sztuk drzew owocowych i krzewów. Projekt obiektu powstał w łódzkiej pracowni Ekobud.

Szkoła podstawowa Gocław - Praga Południe
Autor: P.P.B. Ekobud Szkoła podstawowa Gocław - wizualizacja

Gdzie powstaje nowa szkoła podstawowa?

Szkoła powstanie u zbiegu Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej